KKTC – Kuzey Kıbrıs’ta Ehliyet Dönüştürmek

Değerli Okurlarım;

Kuzey Kıbrıs’a geldiğim günden bu yana şikayetçi olduğum konulardan birisi toplu taşıma ve ulaşımdır. Saat 17.30 dan sonra toplu ulaşımın olmayışı, bu saatten sonra okul servisleri hariç, başka bir ilçeye gidememek pek çok öğrenci için sorun teşkil etmektedir. 

Her öğrenci gibi bende uygun araç fiyatları ve uygun yakıt ücretlerinden dolayı araç almaya yöneldim. Kıbrıs’ta hemen hemen her hane araç sahibi olduğu için toplu taşımaları genelde askerler ve öğrenciler kullanmakta. Özellikle Güzelyurt ve Lefke bölgesi içerisindeki toplu taşıma araçları bir hayli eski. 

Türkiye Cumhuriyeti Sürücü Belgesi sahibi olup, KKTC Sürüş Ehliyeti’ne dönüştürmek için gerekli belgeler;
> Muhaceret damgalı pasaport.
> 2 adet vesikalık fotoğraf ( biyometrik ve diğerleri kabul edilmemekte)
> Ehliyet vergisi.
> T.C. Büyükelçiği’nden onaylı ehliyet.

Muhaceret yaptırmadıysanız KKTC’de Muhaceret Nasıl Yapılır? adlı konuyu incelemenizi öneririm.

Öncelikle muhaceret onaylı pasaportunuz , ehliyetiniz ve ehliyetinizin 2 adet fotokopisi ile birlikte T.C. Dışişleri Bakanlığı Lefkoşa Büyükelçiliği’ne gidiyorsunuz. Girişte sıra alıp, koridorun sonundaki Tescil işlemleri gişesine gidiyorsunuz.
Burada 20 Tl 80 Krş’luk vergi veriyorsunuz. Daha sonra size ehliyetinizin onaylandığına dair bir kağıt veriyorlar. 

Lefkoşa Büyük Elçiliği çalışma saatleri;
Pazartesi – Cuma 08:30 – 13:00 / 14:00 – 18:00

Elçilikten çıktıktan sonra KKTC Maliye Bakanlığı’na gidiyorsunuz.

Maliye bakanlığı çalışma saatleri;
Pazartesi-Cuma 08.00-12.15 , 13.15-16.15

Maliye Bakanlığı’nın hemen girişinde yer alan “Ehliyet işlemleri” bölümünden form alıp dolduruyorsunuz. Formu buradan indirebilirsiniz ; link

Burada sizden;
> 2 adet vesikalık fotoğraf,
> Pasaportunuz,
> Ehliyetinizin aslı ve Büyükelçilikten aldığınız belge.
> Pasaportta kimlik bilgilerinin bulunduğu kısmın fotokopisi,
> Muhaceret damgasının bulunduğu sayfanın fotokopisi,
> Nüfus cüzdanı fotokopisi isteniyor.

Ardından sizi yönlendirecekleri iç kısımda işlemlerinizi kısa bir sürede tamamlıyorsunuz.
Ehliyet en az 2 yıllık alınıyor. Ücreti ise 240 Tl. (Maliye bakanlığı’nda kredi kartı da geçerlidir.)

Ehliyet sınıfı olarak otomobil D sınıfı veriliyor ve D sınıfı ehliyet alanlar aynı zamanda J ( 50 cc’ye kadar olan motosikletler) sınıfı ehliyet sahibi oluyor. 

Ücreti yatırdıktan sonra size verilecek olan makbuz ile trafiğe çıkabilirsiniz. 3 hafta içerisinde Sürüş Ehliyetiniz hazır olmuş oluyor ve tekrar Maliye Bakanlığı’na gidip, makbuzunuzu göstererek sürüş ehliyetinizi teslim alabiliyorsunuz. Ben 12 Aralık’ta başvurmuştum. Yaklaşık 20 gün sonra hazır olmuştu.

Sorularınız için iletişim bölümünden mail gönderebilirsiniz.

Sevgilerimle.. 
Furkan ÖZEN

Güncelleme:
2018 Ekim ayı; Elçilik ücreti 25 Tl, 2 yıllık ehliyet ücreti ise 270 Tl olarak güncellenmiştir. Bilgilendirme için mail gönderen Engiz Kavak’a teşekkür ederim.

 

31 Responses

 1. merhaba ben kktc ve tc vatandasıyım turkıyede yasıyorum ve sadece tc ehlıyetım var kktc gezmeye geldıgımde aıleme aıt kıbrıs plakalı aracı kullanabılırmıyım tesekurler

  1. Abdullah bey merhabalar. TC ehliyeti ile Kıbrıs plakalı ( kiralık araçlar hariç ) araç kullanmanız yasaktır. 600-800 TL arası bir cezası var. İyi günler dilerim

  1. Çift ehliyet sahibi oluyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti Sürücü belgeniz geçerliliğine devam ediyor.

 2. Furkan Bey KKTC ehliyetini TC ehliyetine çevirme 2015’e kadar yapılabiliryordu sonrasında durdurulmuştu şimdi durum nedir? Prosedür hakkında bilgiye sahip misiniz?

  1. Kıbrıs vatandaşları çevirebiliyor fakat Türk vatandaşları KKTC’de ehliyet alıp, Türk ehliyetine dönüştüremiyor.

 3. Kıbrısa 125 cc motor getirmek istiyorum türkiyede a2 motor ehliyetine sahibim 19 yaşındayım motorumu kıbrısa getirdiğimde ehliyetimi çevirirken bir yaş problemi yaşar mıyım? malum kıbrısta motor ehliyet sistemi kaba tamiriyle ”saçma” yaşım 125 cc motorumu kapsıyor mu veya çevireceğim için geçerli mi?

  1. Merhaba Yaşar bey;
   Henüz Kıbrıs, Türkiye gibi kademeli motosiklet ehliyeti sistemine geçmedi. Ehliyetinizi dönüştürdüğünüzde motosiklet kullanabilirsiniz. 50cc, 125cc gibi bir sınırlama bulunmamakta. Hiçbir problem yaşamazsınız. Kısa bir not düşeyim. Kıbrıs’a giriş yaptıktan sonra ehliyet çevirmek için 1 ay süre tanınıyor.

 4. Türkiyeden E-D ağır vasıta ehliyetim var. Tc vatandasıyım. ktc’ye gelip ehliyet alabilirmiyim? Teşekkürler

  1. Merhabalar. Maalesef bu konuda net bir bilgim yok ama Türkiye’deki ehliyet sınıfınızın, KKTC’deki karşılığı neyse onu veriyorlar. Motosiklet ve otomobil için karşılığını almıştık. Ağır vasıta için ayrı bir koşul aranıyor mu bilmiyorum.

 5. Marhaba ben kıbrısta 4 yıl çalıştım 2011 de kıbrıstan ehliyetimi aldım TC ehliyetine çevirme şansım yokmu şimdi?

  1. KKTC’den almış olduğunuz ehliyet şuan geçerli ise ilgili kuruma giderek öğrenebilirsiniz. Fakat geçerlilik zamanı geçmiş ise maalesef dönüştüremezsiniz.

  1. Kuzey Kıbrıs vergi dairesini arayarak; ehliyetinizin süresinin dolduğunu, üzerinden şu kadar zaman geçtiğini belirtip, vergisini verdiğiniz taktirde ehliyet süresini uzatabilirliğinizi sorun. Eğer uzatabilirseniz Türkiye’de dönüştürebilirsiniz. Tüm bu işlemler yerine Türkiye’de araç kullanmak için Türkiye’de bir kursa yazılarak, T.C. sürücü belgesi alabilirsiniz.

 6. merhabalar.Ben hem kktc hem de tc vatandaşıyım ve t.c ehliyetim mevcut benim dönüştürürken izlemem gerekny ol nedir?çünkü pasaportuma muhaceret damgası vurdurmak istemiyorum.cevaplarsanız sevinirim

  1. Muhaceret damgası vurdurmadan, yani muhaceretiniz olmadan dönüştürme yapmanız mümkün değildir. Kuzey Kıbrıs’ta ehliyet kursuna yazılarak sürücü belgesi alabilirsiniz. Lefkoşa maliye bakanlığı’na giderek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 7. Bu kafamı karıştırdı bu sayfada birine böyle bi cevap yazmışsınız?
  ta7aof dedi ki:
  Kıbrıs vatandaşları çevirebiliyor fakat Türk vatandaşları KKTC’de ehliyet alıp, Türk ehliyetine dönüştüremiyor.

  1. Yeni yasa ile dönüşüm yapılabilmektedir. Kuzey Kıbrıs’ta ehliyet almış eski bir öğrenci arkadaşım Türkiye’de çevirdi. Bende bunu yeni öğrendiğim için eski cevap yorumları ile karışıklık olmuş. KKTC vergi dairesini ararsanız yardımcı olacaklardır. En net ve sağlıklı bilgiyi oradan alabilirsiniz.

  1. Geçerli oturma izniniz(muhaceretiniz) var ise 1-2 saat içerisinde dönüştürebilirsiniz.

 8. Merhabalar. 50 cc motor için sigorta şartı kıbrıs için zorunlu mu? Yani 50 cc motoruma kıbrısta sigorta yaptırmak zorunda mıyım? (Türkiyede 50 cc motor için sigorta şartı yok) Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok mutlu olurum.

 9. Ben Kktc de turist olarak kalıyorum 3 ayda bir tr ye giriş yapıyo Kktc ye dönüyorum be Kktc de tr ehliyetimi kullanıyorum yanlışmı yapıyorum

 10. Merhabalar babam misafir olarak yanıma geldi 60 yaş üstü olduğu için süresiz kalma hakları var o yüzden pasaport ile giriş yapmadı.pasaportu yok.Türkiye ehliyeti ni Kktc ye çevirmesi gerekiyor mu pasaport olmadan da çevrilebilir mi ne gibi işlem yapması lazım tskler

 11. Kıbrısa girdiğimizde verilen 1 ay süre tekrar giriş çıkış yaptığımızda yenileniyor mu yani araçla giriş tarihi mi benim gieiş tarihim mi önemli olan

 12. Kıbrısa girdiğimizde verilen 1 ay süre tekrar giriş çıkış yaptığımızda yenileniyor mu yani araçla giriş tarihi mi benim giriş tarihim mi önemli olan

 13. Merhaba bir şey soracağım. Azerbaycan vatandaşıyım ve ehliyet çevirmeyi durdurdular. Nasıl çevirebilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön