KKTC’de Muhaceret nasıl yapılır?

 

Değerli Okurlarım;

Her öğrenci, Kuzey Kıbrıs’a geldiğinde “Kuzey Kıbrıs’ta muhaceret işlemleri nasıl yapılır?, Zorunlu mudur?, ücreti ne kadardır?, pasaport gerekli mi? oturma izni ile aynı şey mi? “gibi sorular sormuştur. Bu yazımda, tüm bu sorulara cevap verecek ve hangi işlemleri yaptığımı anlatacağım.

Kuzey Kıbrıs’a geldiğim ilk yıl (2016-2017 eğitim yılı) muhaceret işlemlerini başlatmadım. Hem zorunlu olmayışı, hemde 3 ay dolmadan giriş-çıkış yaptığımdan dolayı gerek duymamıştım. Kuzey Kıbrıs size 3 ay Turist vizesi veriyor. Bu süreyi aştığınızda gün başına ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu ücreti vermemek için muhaceret izninizin olması gerekiyor.
(Muhaceret yaptırmak için adaya pasaportunuzun ile giriş yapmış olmanız gerekmektedir)

Not: 1 Ocak 2018 itibari ile öğrenciler için muhaceret zorunlu hale getirilecek.
Kaynak haber linki : Link

Muhaceret işlemlerini nasıl yaptım?

Okulumuzun öğrenci işlerine gidip, muhaceret işlemlerini başlatmak istediğimi belirttim.
Öğrenci işleri çalışanı, beni Lefke Kaymakamlığı’na yönlendirdi.

Burada öncelikle sağlık raporu soruluyor. Tam teşekküllü sağlık raporunuz varsa, muhaceret işleminizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Eğer (tam teşekküllü) sağlık raporunuz yoksa sizi hastaneye sevk edecekler. Yeşilyurt bölgesinde yer alan Cengiz Topel Devlet Hastanesi’ne gittim.

Burada Sağlık Raporu bedeli olanı 135 Tl’yi yatırdım ve Güzelyurt bölgesi’nde yer alan Yaman Tıbbi Tahlil Laboratuvarı’na sevk edildim. Yaklaşık 5 dk’da kan verme ve tüberküloz testi işlemlerim yapıldı.
2 Gün sonra tekrar tıbbi tahlil laboratuvarına giderek tüberküloz testi kontrolü yaptırdım. 1 hafta sonra da Cengiz Topel Devlet Hastanesi’nden raporumu aldım. 

Sağlık raporu çıktıktan sonra tekrar kaymakamlığa gidiyoruz.

Kaymakamlığın hemen altında bulunan PTT’den 12.5 Tl değerinde muhaceret pulu alıyorsunuz. Kira sözleşmesi fotokopisi ve Pasaportunuz ile birlikte, Lefke Gelir Ve Vergi Dairesi’ne, yıllık Muhaceret Bedeli olan 116 Tl ücreti yatırıyorsunuz.

Buradan alacağınız makbuz, pul, pasaport fotokopileri (Resimli sayfa ve Ada’ya giriş damgasının bulunduğu sayfalar), 2 adet biyometrik fotoğraf, okuldan alacağınız öğrenci belgesi ve sağlık raporunuz ile birlikte kaymakamlığa gidiyorsunuz.  Kaymakamlık’ta size verilecek olan muhaceret formunu dolduruyorsunuz ve diğer evraklar ile birlikte Kaymakamlık’taki görevliye teslim ediyorsunuz. 

İşlemleriniz kısa sürede yapılıyor ve pasaportunuza muhaceret damgası vuruluyor.
Muhaceret geçerlilik süresi, adaya giriş yaptığınız tarihten itibaren 1 yıl süre ile geçerlidir.

Merak edenler için toplam fiyat;
12.5 Tl Pul Ücreti
116 Tl Yıllık muhaceret bedeli
135 Tl Sağlık Raporu

Toplam : 263.5 Tl

Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa, sitenin iletişim bölümünden sorularınızı iletiniz.

Saygılarımla..
Furkan ÖZEN

Kaynaklar;
Kaymakamlık fotoğrafı : link
Hastane fotoğrafı : link

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön