Kuzey Kıbrıs’ta araba almak !

Değerli okurlarım;
Kuzey Kıbrıs’ta araba üzerine bir çok soru gelince detaylı bir yazı yazmak istedim.

Öğrenci veya askerseniz..
Kuzey Kıbrıs’taki öğrenim gören üniversite öğrencileri ve askerler yalnızca Salon kayıt araç alabilmektedir. Salon kayıtlı araçlar Türkiye’deki kişisel-özel araç kapsamına girmektedir.

Kuzey Kıbrıs’tan araba alıp, Türkiye’ye getirmek istiyorum..
Şuan okumakta olduğunuz Kuzey Kıbrıs’ta araba alma ile ilgilidir. Gerekli evraklar, devir işlemleri hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Aracınız varsa ve nasıl getirileceği hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız http://furkanozen.com.tr/kuzey-kibristan-araba-getirmek/ yazımı okuyunuz. 

Araba devir işlemleri nasıl yapılır?
Öncelikle alacağınız arabayı 3-4 farklı ustaya gösterip almanızı şiddetle tavsiye ederim. Aracı belirledikten sonra evraklarını kontrol ediniz. 
1- Devir işlemleri için önce muhtarlığa gidilerek devir formu imzalanır. Sizlere bu noktada tavsiyem, önce vergi dairesine giderek aracın borcu olup olmadığını sorgulatmanızdır. Muhtarlıkta işlemleri yaptıktan sonra satıcının sizinle işi bitiyor. Aracın ücretini satıcıya bu işlemler sırasında, muhtar yanında veriniz.
2- Muhtarlıktan sonra vergi dairesine giderek (Nisan 2018 de 188 Tl idi) devir harcı yatırılır. Koçan adı verilen ruhsata adınız yazılır ve aracı devir alırsınız.
3- Muhtarlıkta kağıdı imzaladıktan sonra size, aracı üzerinize almanız için bir hafta süre verilir. Bu süre içinde vergi dairesine giderek ücreti yatırmanız gerekmektedir.

Devir işlemleri bu kadardır. Gün içinde hızlıca yapabilirsiniz. İşlemleri satıcı ile birlikte yapmanızı tavsiye ederim. Çoğu satıcı muhtarlığa bile gelmez. Formu doldurup, al sen gerisini halledersin deyip giderler. Güvenmeyin..

Kuzey Kıbrıs’ta araç vergileri ne kadardır? araç evrakları nelerdir?
Zorunlu trafik sigortası, seyrüsefer, muayene ve koçan(ruhsat) olmak üzere yanınızda bulundurmanız gereken 4 evrak vardır.

Araç muayeneleri 3 yılda bir yapılmaktadır. 2018 yılı ücreti 250 Tl. Muayene için, plakanın ilk 2 rakamına göre sizi belirli tarihlerde muayeneye çağırırlar. Benim EV plaka olduğu için 2-9 Ağustos’ta çağrılmıştım. Fakat Türkiye’de olduğum için yaptıramadım. Böyle bir durum olunca +25 Tl ceza ücreti vererek 275 Tl’ye yaptırmak zorunda kaldım. Kuzey Kıbrıs’taki araç muayeneleri Türkiye’nin TÜVTÜRK gelmeden önceki halidir. (kaputu aç kapat.. )
Seyrüsefer, 6 aylık veya yıllık olarak yapılmaktadır. 2005 model pejo 206 yıllık 200-250 Tl arası bir ücret öderken yeni model mercedes 1.500-2.500 Tl arası ücret ödemektedir.

Zorunlu trafik sigortası, KKTC ehliyetinin ne zaman alındığına bakılarak fiyatları değişmektedir. 2001 yılında ehliyet almış biri çok daha ucuza sigorta yaptırabilir. Yeni ehliyet sahibi olan biri 5 ay önce 360 Tl öderken yeni zamlar ile birlikte yıllık 500-600 Tl civarı bir ücret öder.

Koçan adı verilen evrak aracın ruhsatıdır. Aracın ilk sahibinden itibaren tüm sahiplerinin adı ve aracın bilgileri bu evrakta yer alır.

Seyrüsefer ve muayene ücretleri vergi dairelerine yatırılır. Trafik sigortasını herhangi bir özel sigorta şirketinden yaptırabilirsiniz. Öğrenci arkadaşlar için elden taksit yapan şirketler vardır.

Not: Kuzey Kıbrıs’ta KKTC plakalı araç kullanmak için KKTC sürüş belgesine ihtiyacınız vardır. KKTC ehliyeti almak için veya T.C. ehliyetinizi KKTC ehliyetine dönüştürmek için önce muhaceret yaptırmanız gerekmektedir.
Muhaceretiniz yoksa furkanozen.com.tr/kktcde-muhaceret-nasil-yapilir inceleyiniz.
Muhaceretten sonra ehliyetin nasıl dönüştürüldüğünü öğrenmek için furkanozen.com.tr/kktc-kuzey-kibrista-ehliyet-donusturmek yazımı inceleyiniz.

2020 ücretleri ; 

Unutmayın !
1- Araba masraftır. Beklenmedik anlarda bir şey çıkabilir. Otoparkta aracınıza vurup kaçmaları gibi..

2- İnce ve titiz çalışan usta sayısı azdır. ” Yahu abim gerek yoktur be. Bişey olmaz. Pimpirikli olma.” gibi cümleleri bol bol duyarsınız. 

3- Parça bulmak zor. Fiyatları pahalı. Araçlar sağ direksiyon olduğu için bazı parçaları İngiltere veya Rum tarafından getirmek zorundasınız.

4- Servis bakımlı araç sayısı çok az. 2005- altı araçlarda servis bakımlı bulmak çok zor. Kıbrıs’ta eski model (2004 altı) araçların çoğu bakımsızdır. (Paspası çıkarıp tozunu almak zor geliyor anlaşılan..)
5- Eski model çoğu aracın KM’si ile oynanmış, güneş yanığı sebebi ile boyanmış, bir çok parçası değişmiş.

6- KKTC de expertiz yok. Araç alırken tanıdık bir ustaya göstermeniz gerekiyor. 

7- Plaka takıntısı olanlar için.. Kuzey Kıbrıs’ta plaka değişmiyor. Araba ilk alındığında plaka ne ise o kalıyor. KKTC’de araç plakaları farklı kategorilere ayrılmıştır. Klasik(koleksiyonluk) araçlara siyah zemin üzerine yapılmış özel plaka verilir. Diğer şahsi araçlar özel araç statüsünde plaka alır. 
Bu plakaların yanı sıra kişisel plakalar da yapılabilmektedir. Konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için https://furkanozen.com.tr/kuzey-kibrista-ozel-plaka-nasil-alinir/ yazımı okuyabilirsiniz. 
Sorularınız veya yazıma eklememi istediğiniz bir şey olursa yorum kısmından veya sitenin iletişim bölümünden mail gönderebilirsiniz.

Saygılarımla..
Furkan ÖZEN

 

Yorumlar

 1. Aydınlatıcı bilgilerin için çok tesekur ederim furkan bey..gerçekten çok güzel bir makale olmus.her şeyi çok akıcı ve anlaşılır bir dille anlatmışsınız.

  1. Selamün aleyküm öncelikle .benim amcam Kıbrıs’ta vatandaş .araci amcamın üzerine alcam .ben Türkiye’de kullanabilirmiyim trafik durduğunda sıkıntı olurmu .2 . Bı sorum c180 komprosr 2012 model devir seyrüsefer flaan ne kadara mal oluyor size zahmet .3 . 2 yıl kullandıktan sonra araç 6 ay orada kaliyo tekrar çıkış yaparsak 2 yıl kaliyomu Türkiye de yeniden

   1. aleykümselam. Amcanızın aracı getirmesi ve vekalet vermesi lazım. Bu konuda net bilgi vermek istemiyorum çünkü karışık bir durum. Ticaret bakanlığına sorabilirsiniz. İkinci sorunuzun cevabı olan devir işlemi ücreti yazıda yer almaktadır. Seyrüsefer araçtan araca değişir. Aracın kilo ve motoru ile ilgili. 2 bin lira vardır. Son sorunuz ise 6 ay sizinde kıbrıs’ta kalmanız gerekiyor araç ile birlikte. Sonra tabiki 2 yıl daha çıkarabilirsiniz.

 2. Selam Furkan ben kktc vatandaşlığına geçiyorum şuan alman plakalı bmw aracım var bu aracımı kktc ye getirdiğinde gümrük V. S ne kadar öderim. Araç 2006 X3 3.0 dizel
  Cevabın için teşekkürler

  1. 3 yaş altı araçlar KKTC’de plakalanabilir. Bu sebeple aracınıza KKTC plakası alamazsınız. KKTC vatandaşı olmayanlar sigorta ve seyrüsefer ödeyerek yabancı plakalı araçları adada kullanabiliyor.

 3. Selamlar yazınız çok bilgilendirici teşekkürler.
  2. Olarak sorum şu: ben Türkiye’de yaşıyorum ama sık sık Kıbrıs’ta 2-3 ay süreli olarak bulunmam gerekiyor. Oradan kendime bir araç alıp ada da olduğum zamanlarda kullanma ihtimalim nedir? Veya akrabamın aracını ben Türk ehliyeti ile kullanabilir miyim?

  1. Türk vatandaşı olup, Türkiye ehliyetiniz ile KKTC plakalı araç(kiralık hariç) kullanamazsınız. Yakalandığınız taktirde araç sahibine de cezai işlem uygulanır.

   1. Merhaba Kıbrısta 1 yıl süre ile askeri personelim, görev sürem bitince türkiyeye kıbrıs plakalı aracım la dönmek istiyorum, fakat askeri personel olduğumuz için adaya hudut geçiş belgemiz ile girdik pasaportla değil ayrıca askeri personel olduğumuz için Türk ehliyetimiz ile Kıbrısta aracı kullanabiliyoruz, sormak istediğim soru bu şekilde Türkiye ye araç geçirmemde bir sorun olur mu acaba

 4. Çok açıklayici güzel bir yazı olmus Furkan Bey. Benim sorum şu askerlere ve öğrencilere ucuza ingiliz plakali araçlarini cok görüyorum fiyatlar gercekten çok daha uygun.Ben öğrenciyim bu kişilerden ingiliz plakali bi araç alrisam fazladan bir vergi ödüyorumuyum yada vergileri nereye ödüyorum.Aracin borcu olup olmadiğini nasıl anlayacağim ve satarken sorun yaşarmiyim.Kısacasi öneririmisiniz.(örneğin 100bintllik araç 50-60bin tl)

  1. Bahsettiğiniz araçlar İngiltere plakalı değilde, genellikle japonya plakalı oluyor. Son zamanlarda KKTC’de bu plakalı araçlar yaygınlaşmaya başladı. Bu konu hakkında bir bilgim yok maalesef.

  1. Taranmış hali maalesef mevcut değil. Devir işlemleri için vergi dairesine gittiğinizde kısa bir süre içerisinde doldurabilirsiniz.

 5. KKTC de öğretim görevlisi olarak çalışma izni alacağım. Araba alırken bir avantajım var mı? Yada Türkiye’de ki gibi yabancıdan yabancıya 2. el satış mümkün mü? Fiyat avantajı oluyor mu?

 6. Merhaba Furkan bey ben bir araç aldım adam bana devir formunu imzaladı gitti.Şimdi vergi dairesinde ne gibi bir problem veya borç çıkabilir ?

  1. İcra, ipotek olabilir. Aracın evrakları tam değil ise( örneğin seyrüsefer eksik) kayıttan düşme ihtimalleri olabilmektedir. Bu sebeplerden ötürü, yazıda da belirttiğim gibi satıcı şahıs ile araç devir işlemlerini yapınız.

 7. Almanya’dan Türkiye’ye iki yıllığına getirdiğim arabamı KKTC de satabilir miyim?
  Bu Türkiye’de mümkün değil.
  Ama KKTC resmiyette Avrupa Birligi ülkesi olduğu için böyle bir imkan var mı?

  1. KKTC Avrupa birliği ülkesi değildir. Konu hakkında bilgiye sahip değilim ama Kıbrıs’ta alman plakalı araç hiç görmedim.

  1. Form üzerinde satış ücreti kısmı var fakat bu önemsenmiyor. Genelde icra, ipotek durumlarında belirtiliyor.

 8. 2000 model arabam var Kıbrıs’tan aldım şuan Türkiye’de 2 yıl doldu. Bunu Türkiye’de kullanmak için üstüme alabilir miyim?

  1. 2 yıllık verilen süren dolduktan sonra adaya giriş yapmalısınız. Gümrük ücretini öderseniz TR plaka takıp Türkiye’de kullanabilirsiniz.

  2. Merhaba türkiyede yaşıyorum kıbrıstan araç alıp türkiyede kullanmam sürekli olarak mümkün mü ?

   1. 185 gün adada kalmanız gerekiyor. Ardından Türkiye’de 2 yıl kullanabilirsiniz.Sürekli olarak mümkün değildir. 2 yıl sonra araç ile birlikte geri dönmeniz gerekiyor

 9. Ben askeri personelim araç alacağım. 3 sene Kıbrıs’ta olacağım. 3 sene Kıbrıs’ta, 2 sen ede Türkiye’de kullanacağım kaliteli bir araç alayım, bineyim. Yalnız geri dönüp Kıbrıs’ta aracı teslim ederken 185 gün kalma gibi bir durum imkansız. onu nasıl çözebiliriz?

  1. 2 yıl kullanıp Kuzey Kıbrıs’ta aracı satabilirsiniz. 185 gün kalma işi, tekrar Türkiye’de 2 yıllık kullanmak içindir.

 10. Furkan bey merhaba eşim Kıbrıs vatandaşı ama Türkiye’de Türk kimliği ile çalışıyor. Kıbrıs’tan araç alıp Türkiye de kullana bilir mi kendisi?

 11. Merhabalar;

  İş için KKTC de bulunacağım yaklaşık&en az 10 ay. Oradan araç almak istiyorum. Bayram yada iş bitiminde Türkiye’de 2 yıl rahat kullanırım sonra süre dolmadan çıkartıp satarım diye düşünüyorum. Fakat yazılardan anladığım kadarıyla ehliyetin yeterliliği söz konusu bunu nasıl aşabilirim ?

  1. KKTC ehliyetinizin süresi burada önem arzetmemektedir. Araç alıp, satmak için ehliyete gerek yoktur. Ehliyetinizin süresi geçse dahi Türkiye’den aracınızı getirip, KKTC de satabilirsiniz.

   1. Furkan bey merhaba KKTC den Türkiye ye araç götürmedeki yasal sürem belirtildiği gibi 185 günü geçti fakat KKTC ehliyetim yok TR ehliyetimle aracı gümrükten Türkiye’ye götürebilirmiyim

 12. KKTC’de bir yıl askeri personel olarak görev yapıyorum. Görev sürem bitmesine yakın bir araç alıp Türkiye’ye götürmek istiyorum. Görev sürem bittiğinde KKTC’den temelli ayrılmam gerekiyor. Bu durumda aracı Türkiye’ye götürebilir miyim?

  1. Evet götürebilirsiniz. Araç götürmeniz için adaya giriş-çıkış tarihlerine bakılır. 185 günü doldurduysanız 2 yıllığına Türkiye’ye araç götürebilirsiniz.

 13. selamlar
  T.C. vatandaşıyım istanbul da yasıyorum sürekli kıbrıs a geliyor araç kiralıyorum.Kıbrıs tan araç satın alabilir miyim K.K.T.C de ikamet zorunluluğu var mıdır araç satın almak için?

 14. Selamlar benide aydınlatırsanız sevinirim furkan bey ailem olarak Turkiyede yaşıyoruz anneannem ve dedemden dolayı cifte vatandaslıgımız var.Kıbrıs tan araba alıp Turkiyede kullanabilirmiyim kullanabilirsem 2 sene sınırı bizim icinde gecerli mi tsk

 15. Perşembe günü araç alacağım ama KKTC ehliyetine daha çevirmedim cuma günü çevireceğim. Muhaceretim falan var sigorta vs. yaparken KKTC ehliyetim yok diye sıkıntı cıkar mı? ve aracı aldıktan sonra 1-2 gün ehliyetsiz kullansam(TC ehliyeti ile) sorun olur mu?

  1. Araç alırken KKTC ehliyetine gerek yok. Türkiye ehliyeti ile trafik sigortası yaptıramazsınız. Trafik sigortası olmayan araç ile karayollarına çıkmanız zaten yasaktır. Yakalandığınız an araç bağlanır, ehliyetsiz ve sigortasız sürücü olarak ceza yersiniz.

 16. hem tc hem kktc vatandaşıyım kktc de kendime ait arabam var sağdreksiyon tr getirip tc plakasina cevirip dreksiyonu sola getrebilmem için nasil bir yol izlemem lazim ve ortalama masraf nedir

  1. Gümrük ücretini ödediğinizde TR plaka alabilirsiniz. Direksiyonu sola geçirmek için tüm evrakların tekrar değişmesi gerekir. Astarı yüzünü geçer.. Çok uğraş ister. E30, E36, Vosvos plakalayanları duymuştum. Gümrük ücreti bile aracın Kıbrıs’taki değerini geçiyor.

 17. KKTC’de aldığım araç TC’de üstüme gözükür mü? TC’de Kredi borcum var bundan dolayı KKTC’De Aracıma el konulur mu

 18. merhaba furkan bey türkiyede yaşıyorum kıbrıs vatandaşı adına araç alıp vekalet le türkiyede kullanabiliyormuşuz bu konu hakkında bilginiz var mı

 19. İyi akşamlar Furkan Bey ; Çocuğumuz Kıbrıs’da okumakta onun üzerine Kıbrıs dan araba alırsak kendisi orada okurken biz Türkiye’de o arabayı kullanabilirmiyiz, okulu bitip Türkiye’ye dönünce biz o arabayı artık elden çıkarmamız gerekir mi .kendisi orada üniversite okuduğu için ileriki yıllarda oradan araba alabilir mi . Bir de oranın araba ilanlarında plakasız,0 km ibareleri olan yazılar oluyor ,bazı lüks araç 2.ellerde Türkiye deki ile ücreti ile fazla fark olmayan modellerde gördüm ,yani oradan araba almaya sizce değer mi ? bu konularda aydınlatabilirseniz sevinirim. iyi akşamlar.

   1. Merhabalar Furkan bey kktc de yaşıyorum. Kıbrıstan araba alıp Türkiye de ki kardeşime bırakabilir miyim ben adaya döneceğim araç Türkiye de kardeşimde kalacak yılı bitince tekrar adaya getireceğim

 20. Ben kktc vatandaşıyım ama Türkiyede doğdum ve hiç KKTC de yaşamadım. Kıbrıstan araç alıp, Türkiye’de kullanabilir miyim? Bir arkadaşım 180 gün yaşaman lazım dedi. Ama böyle bir madde internette bulamadım.
  Bir sorum da Kıbrıs’tan aldığım bir araca lpg nerde taktırabilirim. Ehliyete işlendiği için kıbrısta taktırmam gerekir di mi?

  1. 185 gün adada kalmış olmanız gerekmektedir. Bu şarta uyulmadığı taktirde Kıbrıs’tan araç alıp Türkiye’ye götüremezsiniz. Olurda Kıbrıs’ta kalıp araç alıp Türkiye’ye götürürseniz tabiki LPG taktırabilirsiniz. 2 yıl kullanma süreniz vardır. 2 yıl sonra Kıbrıs’a geri getirirken LPG’yi söktürmek zorundasınız. Kıbrıs’ta LPG yoktur. Araç için gaz satışı yapılamaz. 2 yıl için LPG taktirip birde o sistemi söktürmek, zaten kullandığınız yakıttan tasarrufa eşit olacaktır. Araca verdiği zarara değmez.

 21. Merhaba benim abla Kıbrıs’ta çalışıyor 2 ay sonra 6 ayını doldurucak onun adına araba alıp Türkiye’de ben kullanabilirmiyim

    1. Maalesef bu konu hakkında bilgi sahibi değilim. Türkiye Cumhuriyeti gümrük kapıları veya bakanlıktan bilgi edinebilirsiniz.

 22. Merhabalar kıbrısta askeri personelim. Türkiyede İngiliz plakalı bir aracı satışa çıkarmışlar. Ben onu alıp gelip kıbrısta binebilirmiyim. Buradaki görevim bittikten sonra 2 yıllığına türkiyeye götürebilirmiyim?

 23. Merhaba, ben Kıbrıs’ta öğrenciyim. Buradan araba alıp Türkiye’ye gitsem kanunen benden başkası aracı kullanabiliyor mu orada? Ayrıca aracı orda ailemin kullanması için 2 yıllığına bırakabilme gibi bir şansım var mı?

 24. Hocam hem KKTC hem TC vatandaşıyım KKTC DEN ARAÇ Almak için ilk baş ehliyet almam lazım mı TC ehliyetim işe yarar mı? Ayrıca soldan direksiyon lu bir araç getirme şansımız varmı maliyetleri yuksekmidir? Çift vatandaş olarak tr de ne kadar kullanabilirim bu aracı gir çık yapmak lazımmı? Sorum çok uzun oldu ama yanıtlarsanız çok sevinirim

  1. Kuzey Kıbrıs’ta araba almak için ehliyete gerek yoktur. Sağ veya sol farketmeksizin aracı Türkiye’ye goturebilirsiniz. Sadece sol direksiyon araçlar plakalanabilir fakat gümrük vergisi yüksektir. KKTC plakası ile 2 yıl süre ile Türkiye’de kullanabilirsiniz. Vatandaş olsanız da yalnızca 2 yıl süreniz vardır. Sonrasında 185 gün KKTC de araç ile birlikte kalmanız gerekmektedir.

 25. merhaba ben kktc den ev satin aldim devamli gidip gelicem arac alabilirmiyim tc ehliyetimle kullanabilirmiyim tc ehliyetimle sigorta yaptirabilirmiyim ts ederim

  1. Türkiye ehliyetiniz ile KKTC plakalı araç kullanamazsınız. Bu nedenle sigorta da yaptıramazsınız. Aracınızın sigortası başka birine ait olsa dahi sizi kapsamaz. Ehliyetinizi dönüştürmek içinde muhaceret, oturma izni veya çalışma izni almanız gerekmektedir.

 26. Amcam Kıbrıs vatandaşı .aracı amcam üstüne alacak .e 220 veya 250dusunuyoruz . Kibristan çıkarana kadar ne kadar evrak ücreti öderim .(noter vergi ve gemi ücreti) birde noterden bana vekalet verse aracı Türkiye de sıkıntısız kullanabilirmiyim . Ceza falan yemezMiyim bir zahmwt yazarsaniz

 27. Merhabalar seneye kktc de okumayi dusunuyorum ve 14.000 stg lik bir araba almayi dusunuyorum. Tc ehliyetiyle 2015 model bir arabaya ne kadar masraf ederim?araç fiyati hariç.

 28. Merhaba, ben Kıbrıs’tan 2 yıllığına aracım ile geldim. Acaba 2 yok dolduğunda, Kıbrıs a tayin olan bir arkadaşa aracımı Türkiye’de satabilir miyim.? Ankara’da elçilikte mesela. Yani arabayı satabilmek için mutlaka Kıbrıs’a arabayı götürme zahmeti şart mı? Teşekkğrler.

 29. Merhaba; öncelikle Teşekkürler Furkan bu yazın için.

  Halen Türkiye de yaşıyorum. Yatırım amaçlı Kıbrıs’tan ev satın aldım.Kıbrıs için ev alma şartlarından olan Oturma iznim var.Lakin şu an için ev kirada ve ben halen Türkiye’de çalışıyorum.Sorum şu dur. Kıbrıs’tan Araç alırsam yine 185 günlük şart benim içinde geçerli mi?

 30. Furkan Bey mrb benim eşim kktc vatandaşı onun arabasını türkiye ye getirip burda kullanmak istiyorum burda farklı bir prosedür var mı acaba

 31. Merhabalar, 2013-2018 yılları arasında KKTC’de öğrenciydim. Mezun oldum adayla ilişiğim kesildi. Şimdi adadan araç çıkarmak istiyorum ama 185 gün işi aklımı karıştırdı. Kesintisiz olarak 185 günden mi bahsediyorsunuz? Yoksa toplamda 185 gün yeterli mi? Bir de bu 185 günün son kaç yılda olması gerekir gibi şartları var mı?

 32. Kıbrıs’ta Dört yıl öğrenci olarak yaşadım son On aydır sürekli ordayım Türkiye ye döneceğim bu hafta araç alıp Türkiye ye getirebilir miyim.Aracın tüm evrakları tamam ayrıca geçerken evrak ve ücretleri nedir

 33. Merhabalar KKTC vatandasiyim 2017den beri surekli olarak KKTCdeyim ikametgahim 3 yildir lefkosada ancak corona yuzunden 15 mart 2020de Türkiyeye geldim 17 temmuz 2020de KKTCye gelecegim 20 temmuz 2020de Türkiyeye gelecrgim aracimi Türkiyeye getirebilirmiyim?

 34. Merhabalar Furkan Bey;
  Kız kardeşim yaKlaşık 2 senedir Kıbrıs’da öğrenci, sormak istediğim kendisinin üzerine araç alıp Türkiye’de kullanabiliyor muyuz? Kendisi okul için orada olsa dahi ve okulu bitirip geldiğini düşünelim aracın bizde kalması Yani gelirken getirebilmesi mümkün mü? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

 35. Merhaba furkan bey, kardeşim 2 yıldır kıbrısta öğrenci kendisi adına araç almak ve Türkiye de kullanmak istiyoruz. 2 sene kuralını ve vekaletle kendisi olmadan kullanabileceğimizi anladım merakım şu ki, kendisi dönüş yaptıktan sonra aracı Türkiye’de tutmaya devam edebilir miyiz? Yoksa elden çıkartmamız mı gerekir? Cevabınız için teşekkürler..

 36. Merabalar adada ogrenciyim 3 yilil bitti. Martta adadan ciktim , simdi bu aralar gidip araç getireceğm eyluldede doneceğm nasil olur mu ki boyle bisey yoksa araci alip adada 6 ay gibi bi sure kalmam mi gerekiyo

 37. Merhabalar Kıbrıs’ta toplam kalma süresi adada toplam bulunma suremin 185 gün olması mi yoksa 1 sene icinde 185 gün veya farklı bir şekilde mi nasıl?
  Teşekkürler

  1. 1 sene içerisinde 185 gün kalmanız gerekmektedir. Örneğin 1 temmuz 2020 de Türkiye’ye giriş yapacaksınız. 1 Temmuz 2019 ile 2020 arasındaki giriş çıkışlarınıza bakılır. 185 günü tamamlarsanız çıkış izni verilir.

 38. YIL OLMUŞ 2020 İKİNCİ EL PİYASA UÇUK FİYATTA EN KÖTÜ ARABA 20000 DEN BAŞLIYOR O DA HASAR KAYITLI FALAN… ŞİMDİ BENİM SORUM ŞU BUGÜN BEN KIBRIS’TAN ARAÇ ALSAM BURADAKİ FİYATI 90000 OLAN ARACI ORADA 20-30 BİNE ALINIR.BEN ORADAN 25 BİNE ALSAM BİR ARACI GÜMRÜKTE VE MALİYEDE ÜCRETİNİ VE SİGORTASINI YAPTIRSAM BANA YİNE 90 BİN EDER Mİ? VE KIBRISTA YAŞAMAK ZORUNLU MU?

  1. Oturma izni alıp, en az 185 gün kalmanız gerekiyor. Aracı TR plakaya çevirmeye kalktığınızda çok daha fazla para ödersiniz.
   O yüzden hiç bulaşmayın derim.

 39. Merhabalar Furkan Bey;
  Kıbrısta bulunan TR plakalı motoru iki öğrenci arasında devir işlemleri nasıl yapılmaktadır bilginiz var mıdır ?

  1. araç sahibinin getirmesi gerekiyor. Vekalet verilebilir. Ticaret bakanlığından daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 40. furkan kardeşim iyi akşamlar benim damat orada doğdu büyüdü oranın vatandaşı onun üzerine alıp burda binmek istiyorum bu konuda beni bi aydınlatırsan çok teşekkür ederim

  1. yalnızca 1. derece akrabalar araba sürmeye yetkilidir. Vekalet vererek olabilir. En detaylı bilgiyi ticaret bakanlığından alabilirsiniz.

 41. Furkan bey merhaba öğrenciliğimi bitirip geçen hafta Türkiye’ye geldim, lakin tekrardan Ağustos ayında KKTC ye giriş yapıp araç satın alıp getirmek istiyorum Gümrükte sorun yaşarmıyım? (Geçen hafta Türkiyeye geldiğimde zaten 10 aydır kktcdeydim) araç getirme hakkım hala mevcutmudur?

  1. Mezun öğrencinin Türkiye’ye araba getirme hakkı yoktur. Yasaklandı. Ticaret bakanlığı sitesindeki yasaları okuyabilirsiniz.

   1. Diplomamı almadım okuldan ilişiğimi kesmedim,mezun durumundayım mezun değilim tam okuldan ilişik kesmeye giderken araç alıp dönmeyi düşünürüm

    1. mezun olursanız araç getirme hakkınız kalkar. Mezun öğrencinin araba getirmesi yasaktır. Detaylı bilgi için ticaret bakanlığı web sitesini ziyaret edebilirsiniz

 42. Merhaba! Ben hem Türkiye hem Kıbrıs vatandaşıyım kıbrıstan türkiyeye gümrük vergisi ödeyerek arabamı sürekli Türkiye’de bırakmak istiyorum işlemler nasıl birde fiyat ne kadar olur acaba teşekkürler

 43. Furkan Bey merhaba,

  Benim kuzenim 2 yildir Kibrista calisiyor onun adina arac alsam ve Turkiye ye getirse vekaleti bana verse ben onu 2 yil kullanabilir miyim. Benden ehliyet yada Kibrista kalma sarti isteniyor mu? 2 yil sonra bu araci orda satip tekrar 6 ay beklemeden farkli bir araba alabilir miyim?

  1. Araç sahibi yurtdışına çıkarken, gümrük müdürlüğüne beyanda bulunur. Aracı kimse kullanamaz. Yasa bu şekilde.. O yüzden kullanamazsınız.

 44. Merhaba kıbrısta öğrenciyim türkiyeden
  TR Plakalı motosikletimi getirdim Kıbrısta muayenesini yaptırabilir miyim?

 45. Türkiye de öğretmenim, Kıbrıs’ta uzaktan yüksek lisans yapıyorum. Aracı nasıl alıp Türkiye’de kullanabilirim acaba ? Teşekkürler.

  1. Kıbrıs’a gidip, öğrenci olarak muhaceret yaptırmanız gerekiyor. İşlemlerin nasıl yapıldığı yazıdaki linkte mevcut.
   Ardından 6 ay(185 gün) Kıbrıs’ta kalmanız gerekmektedir.

 46. Öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler icin teşekkürler biz kıbrısda çalışma iznimiz var aracı çıkarmak istiyoruz turkiyeye ancak nerelere başvuru yapmamız gerekiyor bilgi verebilirmisiniz

  1. herhangi bir başvuruya gerek yoktur. E-devlet pasaport giriş çıkış dökümlerinizden 185 gün hesabı yapın. Eğer tamamladıysanız çıkış yapabilirsiniz.

 47. Hem TC hem KKTC vatandaşıyım . 2011 yılında KKTC askeri olarak 12 ay gorev yapmistim bu adada kaldığım süre olarak 2020 yılında geçerli mi .
  Ordan araç alıp Türkiye’ye getirebilir miyim . Aracı 2 sene kullandım Türkiye de diyelim . 2 sene sonra tekrar Kıbrıs a gidip 6 ay kalmam gerekiyor mu

 48. Abi merhaba ben Kıbrıs’ta öğrenciyim pandemiden dolayı Türkiye’ye geri dönmek zorunda kaldım Yani 185 günü dolduramadım ben gidip araç almayı düşünüyorum alabilir miyim ve ayrıca oradan aracı alıp Kıbrıs’ta kullanmadan Türkiye’ye getireceğim ama Kıbrıs ehliyetim yok gümrükten geçirebilir miyim yoksa ehliyeti çevirmem gerekli mi

  1. Satın alabilirsiniz ancak 185 günü doldurmadığınız sürece hiçbir şekilde gümrükten araç geçiremezsiniz.

 49. İyi Günler Ben yakın Zamanda kıbrıs da bulunacağım o nedenle araba ilanlarına bakıyordum bazı araçlarda (plakalanmamış) ibaresi var bu araçlara kullanabilmek için ne kadar masraf yapmam gerekir.

 50. Merhaba ben kıbrısta öğrenciyim ve pasaportumu kaybettim, araç satın aldım ama devrini yapamadım. TR kimliği ile pasaport olmadan arabayı üzerime alabiliyor muyum?

 51. MErhaba KKTC’de öğrenciyim Türkiyeden 2 adet TR plakalı motosikletimi getirip adada kullanabilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön