Kuzey Kıbrıs’ta araba almak !

Değerli okurlarım;
Kuzey Kıbrıs’ta araba üzerine bir çok soru gelince detaylı bir yazı yazmak istedim.

Öğrenci veya askerseniz..
Kuzey Kıbrıs’taki öğrenim gören üniversite öğrencileri ve askerler yalnızca Salon kayıt araç alabilmektedir. Salon kayıtlı araçlar Türkiye’deki kişisel-özel araç kapsamına girmektedir.

Türkiye’de yaşıyorum. Kuzey Kıbrıs’tan araba alıp, Türkiye’ye getirmek istiyorum..
Kuzey Kıbrıs’tan araba götürmek için 185 gün adada kalmanız gerekiyor. Gümrükte giriş-çıkış tarihlerinize bakılıyor. Toplamda 185 gün kaldıysanız, 2 yıl boyunca Türkiye’de aracı kullanabilirsiniz. 2 yıl sonra tekrar 185 gün kalmanız gerekiyor. Araç ile birlikte sizin de adada kalmanız gerekiyor. Yani bu aracı satayım, başka bir araç alıp götüreyim gibi bir şey yoktur.

Araba devir işlemleri nasıl yapılır?
Öncelikle alacağınız arabayı 3-4 farklı ustaya gösterip almanızı şiddetle tavsiye ederim. Aracı belirledikten sonra evraklarını kontrol ediniz. 
1- Devir işlemleri için önce muhtarlığa gidilerek devir formu imzalanır. Sizlere bu noktada tavsiyem, önce vergi dairesine giderek aracın borcu olup olmadığını sorgulatmanızdır. Muhtarlıkta işlemleri yaptıktan sonra satıcının sizinle işi bitiyor. Aracın ücretini satıcıya bu işlemler sırasında, muhtar yanında veriniz.
2- Muhtarlıktan sonra vergi dairesine giderek (Nisan 2018 de 188 Tl idi) devir harcı yatırılır. Koçan adı verilen ruhsata adınız yazılır ve aracı devir alırsınız.
3- Muhtarlıkta kağıdı imzaladıktan sonra size, aracı üzerinize almanız için bir hafta süre verilir. Bu süre içinde vergi dairesine giderek ücreti yatırmanız gerekmektedir.

Devir işlemleri bu kadardır. Gün içinde hızlıca yapabilirsiniz. İşlemleri satıcı ile birlikte yapmanızı tavsiye ederim. Çoğu satıcı muhtarlığa bile gelmez. Formu doldurup, al sen gerisini halledersin deyip giderler. Güvenmeyin..

Kuzey Kıbrıs’ta araç vergileri ne kadardır? araç evrakları nelerdir?
Zorunlu trafik sigortası, seyrüsefer, muayene ve koçan(ruhsat) olmak üzere yanınızda bulundurmanız gereken 4 evrak vardır.

Araç muayeneleri 3 yılda bir yapılmaktadır. 2018 yılı ücreti 250 Tl. Muayene için, plakanın ilk 2 rakamına göre sizi belirli tarihlerde muayeneye çağırırlar. Benim EV plaka olduğu için 2-9 Ağustos’ta çağrılmıştım. Fakat Türkiye’de olduğum için yaptıramadım. Böyle bir durum olunca +25 Tl ceza ücreti vererek 275 Tl’ye yaptırmak zorunda kaldım. Kuzey Kıbrıs’taki araç muayeneleri Türkiye’nin TÜVTÜRK gelmeden önceki halidir. (kaputu aç kapat.. )
Seyrüsefer, 6 aylık veya yıllık olarak yapılmaktadır. 2005 model pejo 206 yıllık 200-250 Tl arası bir ücret öderken yeni model mercedes 1.500-2.500 Tl arası ücret ödemektedir.

Zorunlu trafik sigortası, KKTC ehliyetinin ne zaman alındığına bakılarak fiyatları değişmektedir. 2001 yılında ehliyet almış biri çok daha ucuza sigorta yaptırabilir. Yeni ehliyet sahibi olan biri 5 ay önce 360 Tl öderken yeni zamlar ile birlikte yıllık 500-600 Tl civarı bir ücret öder.

Koçan adı verilen evrak aracın ruhsatıdır. Aracın ilk sahibinden itibaren tüm sahiplerinin adı ve aracın bilgileri bu evrakta yer alır.

Seyrüsefer ve muayene ücretleri vergi dairelerine yatırılır. Trafik sigortasını herhangi bir özel sigorta şirketinden yaptırabilirsiniz. Öğrenci arkadaşlar için elden taksit yapan şirketler vardır.

Not: Kuzey Kıbrıs’ta KKTC plakalı araç kullanmak için KKTC sürüş belgesine ihtiyacınız vardır. KKTC ehliyeti almak için veya T.C. ehliyetinizi KKTC ehliyetine dönüştürmek için önce muhaceret yaptırmanız gerekmektedir.
Muhaceretiniz yoksa furkanozen.com.tr/kktcde-muhaceret-nasil-yapilir inceleyiniz.
Muhaceretten sonra ehliyetin nasıl dönüştürüldüğünü öğrenmek için furkanozen.com.tr/kktc-kuzey-kibrista-ehliyet-donusturmek yazımı inceleyiniz.

Unutmayın !
1- Araba masraftır. Beklenmedik anlarda bir şey çıkabilir. Otoparkta aracınıza vurup kaçmaları gibi..

2- İnce ve titiz çalışan usta sayısı azdır. ” Yahu abim gerek yoktur be. Bişey olmaz. Pimpirikli olma.” gibi cümleleri bol bol duyarsınız. 

3- Parça bulmak zor. Fiyatları pahalı. Araçlar sağ direksiyon olduğu için bazı parçaları İngiltere veya Rum tarafından getirmek zorundasınız.

4- Servis bakımlı araç sayısı çok az. 2005- altı araçlarda servis bakımlı bulmak çok zor. Kıbrıs’ta eski model (2004 altı) araçların çoğu bakımsızdır. (Paspası çıkarıp tozunu almak zor geliyor anlaşılan..)
5- Eski model çoğu aracın KM’si ile oynanmış, güneş yanığı sebebi ile boyanmış, bir çok parçası değişmiş.

6- KKTC de expertiz yok. Araç alırken tanıdık bir ustaya göstermeniz gerekiyor. 

7- Plaka takıntısı olanlar için.. Kuzey Kıbrıs’ta plaka değişmiyor. Araba ilk alındığında plaka ne ise o kalıyor. KKTC’de araç plakaları farklı kategorilere ayrılmıştır. Klasik(koleksiyonluk) araçlara siyah zemin üzerine yapılmış özel plaka verilir. Diğer şahsi araçlar özel araç statüsünde plaka alır.
Sorularınız veya yazıma eklememi istediğiniz bir şey olursa yorum kısmından veya sitenin iletişim bölümünden mail gönderebilirsiniz.

Saygılarımla..
Furkan ÖZEN

 

Yorumlar

 1. Aydınlatıcı bilgilerin için çok tesekur ederim furkan bey..gerçekten çok güzel bir makale olmus.her şeyi çok akıcı ve anlaşılır bir dille anlatmışsınız.

 2. Selam Furkan ben kktc vatandaşlığına geçiyorum şuan alman plakalı bmw aracım var bu aracımı kktc ye getirdiğinde gümrük V. S ne kadar öderim. Araç 2006 X3 3.0 dizel
  Cevabın için teşekkürler

  1. 3 yaş altı araçlar KKTC’de plakalanabilir. Bu sebeple aracınıza KKTC plakası alamazsınız. KKTC vatandaşı olmayanlar sigorta ve seyrüsefer ödeyerek yabancı plakalı araçları adada kullanabiliyor.

 3. Selamlar yazınız çok bilgilendirici teşekkürler.
  2. Olarak sorum şu: ben Türkiye’de yaşıyorum ama sık sık Kıbrıs’ta 2-3 ay süreli olarak bulunmam gerekiyor. Oradan kendime bir araç alıp ada da olduğum zamanlarda kullanma ihtimalim nedir? Veya akrabamın aracını ben Türk ehliyeti ile kullanabilir miyim?

  1. Türk vatandaşı olup, Türkiye ehliyetiniz ile KKTC plakalı araç(kiralık hariç) kullanamazsınız. Yakalandığınız taktirde araç sahibine de cezai işlem uygulanır.

 4. Çok açıklayici güzel bir yazı olmus Furkan Bey. Benim sorum şu askerlere ve öğrencilere ucuza ingiliz plakali araçlarini cok görüyorum fiyatlar gercekten çok daha uygun.Ben öğrenciyim bu kişilerden ingiliz plakali bi araç alrisam fazladan bir vergi ödüyorumuyum yada vergileri nereye ödüyorum.Aracin borcu olup olmadiğini nasıl anlayacağim ve satarken sorun yaşarmiyim.Kısacasi öneririmisiniz.(örneğin 100bintllik araç 50-60bin tl)

  1. Bahsettiğiniz araçlar İngiltere plakalı değilde, genellikle japonya plakalı oluyor. Son zamanlarda KKTC’de bu plakalı araçlar yaygınlaşmaya başladı. Bu konu hakkında bir bilgim yok maalesef.

  1. Taranmış hali maalesef mevcut değil. Devir işlemleri için vergi dairesine gittiğinizde kısa bir süre içerisinde doldurabilirsiniz.

 5. KKTC de öğretim görevlisi olarak çalışma izni alacağım. Araba alırken bir avantajım var mı? Yada Türkiye’de ki gibi yabancıdan yabancıya 2. el satış mümkün mü? Fiyat avantajı oluyor mu?

 6. Merhaba Furkan bey ben bir araç aldım adam bana devir formunu imzaladı gitti.Şimdi vergi dairesinde ne gibi bir problem veya borç çıkabilir ?

  1. İcra, ipotek olabilir. Aracın evrakları tam değil ise( örneğin seyrüsefer eksik) kayıttan düşme ihtimalleri olabilmektedir. Bu sebeplerden ötürü, yazıda da belirttiğim gibi satıcı şahıs ile araç devir işlemlerini yapınız.

 7. Almanya’dan Türkiye’ye iki yıllığına getirdiğim arabamı KKTC de satabilir miyim?
  Bu Türkiye’de mümkün değil.
  Ama KKTC resmiyette Avrupa Birligi ülkesi olduğu için böyle bir imkan var mı?

  1. KKTC Avrupa birliği ülkesi değildir. Konu hakkında bilgiye sahip değilim ama Kıbrıs’ta alman plakalı araç hiç görmedim.

  1. Form üzerinde satış ücreti kısmı var fakat bu önemsenmiyor. Genelde icra, ipotek durumlarında belirtiliyor.

 8. 2000 model arabam var Kıbrıs’tan aldım şuan Türkiye’de 2 yıl doldu. Bunu Türkiye’de kullanmak için üstüme alabilir miyim?

  1. 2 yıllık verilen süren dolduktan sonra adaya giriş yapmalısınız. Gümrük ücretini öderseniz TR plaka takıp Türkiye’de kullanabilirsiniz.

 9. Ben askeri personelim araç alacağım. 3 sene Kıbrıs’ta olacağım. 3 sene Kıbrıs’ta, 2 sen ede Türkiye’de kullanacağım kaliteli bir araç alayım, bineyim. Yalnız geri dönüp Kıbrıs’ta aracı teslim ederken 185 gün kalma gibi bir durum imkansız. onu nasıl çözebiliriz?

  1. 2 yıl kullanıp Kuzey Kıbrıs’ta aracı satabilirsiniz. 185 gün kalma işi, tekrar Türkiye’de 2 yıllık kullanmak içindir.

 10. Furkan bey merhaba eşim Kıbrıs vatandaşı ama Türkiye’de Türk kimliği ile çalışıyor. Kıbrıs’tan araç alıp Türkiye de kullana bilir mi kendisi?

 11. Merhabalar;

  İş için KKTC de bulunacağım yaklaşık&en az 10 ay. Oradan araç almak istiyorum. Bayram yada iş bitiminde Türkiye’de 2 yıl rahat kullanırım sonra süre dolmadan çıkartıp satarım diye düşünüyorum. Fakat yazılardan anladığım kadarıyla ehliyetin yeterliliği söz konusu bunu nasıl aşabilirim ?

  1. KKTC ehliyetinizin süresi burada önem arzetmemektedir. Araç alıp, satmak için ehliyete gerek yoktur. Ehliyetinizin süresi geçse dahi Türkiye’den aracınızı getirip, KKTC de satabilirsiniz.

 12. KKTC’de bir yıl askeri personel olarak görev yapıyorum. Görev sürem bitmesine yakın bir araç alıp Türkiye’ye götürmek istiyorum. Görev sürem bittiğinde KKTC’den temelli ayrılmam gerekiyor. Bu durumda aracı Türkiye’ye götürebilir miyim?

  1. Evet götürebilirsiniz. Araç götürmeniz için adaya giriş-çıkış tarihlerine bakılır. 185 günü doldurduysanız 2 yıllığına Türkiye’ye araç götürebilirsiniz.

 13. selamlar
  T.C. vatandaşıyım istanbul da yasıyorum sürekli kıbrıs a geliyor araç kiralıyorum.Kıbrıs tan araç satın alabilir miyim K.K.T.C de ikamet zorunluluğu var mıdır araç satın almak için?

 14. Selamlar benide aydınlatırsanız sevinirim furkan bey ailem olarak Turkiyede yaşıyoruz anneannem ve dedemden dolayı cifte vatandaslıgımız var.Kıbrıs tan araba alıp Turkiyede kullanabilirmiyim kullanabilirsem 2 sene sınırı bizim icinde gecerli mi tsk

 15. Perşembe günü araç alacağım ama KKTC ehliyetine daha çevirmedim cuma günü çevireceğim. Muhaceretim falan var sigorta vs. yaparken KKTC ehliyetim yok diye sıkıntı cıkar mı? ve aracı aldıktan sonra 1-2 gün ehliyetsiz kullansam(TC ehliyeti ile) sorun olur mu?

  1. Araç alırken KKTC ehliyetine gerek yok. Türkiye ehliyeti ile trafik sigortası yaptıramazsınız. Trafik sigortası olmayan araç ile karayollarına çıkmanız zaten yasaktır. Yakalandığınız an araç bağlanır, ehliyetsiz ve sigortasız sürücü olarak ceza yersiniz.

 16. hem tc hem kktc vatandaşıyım kktc de kendime ait arabam var sağdreksiyon tr getirip tc plakasina cevirip dreksiyonu sola getrebilmem için nasil bir yol izlemem lazim ve ortalama masraf nedir

  1. Gümrük ücretini ödediğinizde TR plaka alabilirsiniz. Direksiyonu sola geçirmek için tüm evrakların tekrar değişmesi gerekir. Astarı yüzünü geçer.. Çok uğraş ister. E30, E36, Vosvos plakalayanları duymuştum. Gümrük ücreti bile aracın Kıbrıs’taki değerini geçiyor.

 17. KKTC’de aldığım araç TC’de üstüme gözükür mü? TC’de Kredi borcum var bundan dolayı KKTC’De Aracıma el konulur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön