Kuzey Kıbrıs’ta ehliyet uzatma işlemleri nasıl yapılır?

Değerli Okurlarım;

Kuzey Kıbrıs’ta ehliyetlerin yıllık harç ücretleri vardır. Kıbrıs vatandaşları da olmak üzere herkes için bu kural geçerlidir. Ehliyetini ilk kez Kuzey Kıbrıs sürücü belgesine çevirenler, en az iki yıllık ehliyet alabilirler. Bu kural, ehliyet uzatma işlemlerinde de geçerlidir. En az iki, en fazla on senelik ehliyet uzatabilirsiniz.

Ehliyetiniz bittiyse beş yıl süre tanınır. Bu süre içerisinde ehliyetinizi uzatmazsanız beşinci yılın sonunda ehliyetiniz silinir ve tekrar ehliyetinizi çevirmek veya almak zorunda kalırsınız.

Ehliyet uzatma işlemleri için Vergi Daireleri’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. Burada sizden;

*Süresi bitmiş sürücü belgeniz
*2 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf(biyometrik kabul edilmiyor)
*Ehliyet harcı( 2 yıllık, 3 yıllık gibi)
*Başvuru formu
belgeleri istenmektedir.

Ehliyet harç ücretleri;

Başvuru formunu vergi dairesinde doldurabilirsiniz.

Ehliyetiniz 10.10.2019 tarihinde bittiğini varsayalım. Siz, 10.02.2020 tarihinde yani 4 ay sonra ehliyetinizi uzatırsanız, ehliyet geçerlilik süreniz uzatma yaptığınız günden itibaren yani 10.02.2020 tarihinden itibaren başlar.

İşlemleriniz hemen halledilir ve ödemeyi yaptıktan sonra makbuz verilir. Süresi bitmiş sürücü belgeniz alınır. Bu makbuz sürücü belgeniz hazırlanana kadar ehliyet yerine geçmektedir. 20 gün içerisinde sürücü belgeniz hazır olmuş olacaktır.

2020 yılı, yılbaşı zammı sonrası ücretler;

Sorularınız ve önerileriniz için yorum yazabilir veya sitenin iletişim bölümünü kullanarak mail gönderebilirsiniz.


Furkan ÖZEN

Yorumlar

 1. Selam Furkan,

  Eski ehliyeti tanıdığıma göndersem, başkası benim adıma ehliyeti uzatabilir mi?

  Teşekkürler.

  1. Eski ehliyetiniz ile birlikte birisi sizin adınıza KKTC’de uzatma işlemi yapabilir. Eski ehliyet şarttır.

 2. ehliyetımı 4 sene once aldım kktcde daha sonra turkıyeye gıttım şimdi tekrar kktc ehlıyetımı gelip süresini uzatmak ıstesem yenilerken ceza ödiyormuyum bılgınız varmı?

 3. KKTC ehliyetimin zamanı doldu 5 yıl sonra tekrardan yenilemek istiyorum fakat bu yıllar içersin de yenileme yapmadığım İçin cezası varmıdır yoksa sadce harç ücretini mi ödeyeceğim

  1. Yeniden ehliyet almanız gerekmektedir. Eğer Türkiye ehliyetini çevirip, KKTC ehliyeti aldıysanız, çevirme işlemlerini en baştan yapmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön