Su ürünleri ruhsat tezkeresi nasıl alınır?(Sarı Kağıt)

Değerli Okurlarım,

Bilgi kirliliğin çok fazla olduğu bir konuda daha sizleri bilgilendirmek amacıyla balıkçılıkla ilgili birkaç yazı yayınlayacağım. Öncelikle halk dilinde Sarı kağıt olarak belirtilen Su ürünleri ruhsat tezkeresi ticari balıkçılar içindir. “Balık tutmayacağım, gezmek için biniyorum. Dedemin, arkadaşımın teknesi” gibi durumlarda da bu belge zorunludur. Ticari(plakalı) bir balıkçı teknesine binebilmek için bu ruhsat şarttır.

Sarı kağıt olmadan plakalı ticari balıkçı teknesinde yakalandığınız taktirde Sahil Güvenlik tarafından kesilecek ceza: 13.250 TL’dir.

Nasıl alabilirim?
Ticari balıkçılık yapanlar, bu teknelerde faaliyet gösterenler alabilirler. 2023 Ağustos ayındaki kararname ile 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında çalışan kişilerin bu belgeyi alması yasaktır. Başvuru yaparken dilekçede memur olmadığınızı belirtip, imzalıyorsunuz.

Öncelikle bölgenizde faaliyet gösterdiğiniz balıkçı barınaklarındaki kooperatiflerden “Su ürünleri istihsal belgesi” almanız gerekiyor. Belgenin bir örneğini aşağıya ekliyorum. Her kooperatifte farklı olabilir. Elle yazanları da gördüm. Burada önemli olan kooperatif başkanın kaşe ve imzasıdır. Bazı kişiler ilk kez alırken istenmiyor diyor ancak ben başvuruya gittiğimde ilk sordukları şey “kooperatif kağıdın var mı?” oldu.
1 adet biyometrik fotoğraf ve kimlik fotokopisi ile bulunduğunuz şehirdeki İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne gidiyorsunuz. Burada size bir dilekçe doldurtuyorlar. Bu formda memur olmadığınızı beyan ederek imzalıyorsunuz. Eğer dalış belgeniz varsa bu dilekçeye ekleyebilirsiniz. Kart üzerinde dalış belgesi kısmında “Var/Yok” ibaresi bulunmaktadır. Dilekçenin bir örneğini aşağıya ekliyorum. İnceleyebilirsiniz.
Evrakları doldurduktan sonra ücret ödemesini yapıyorsunuz. 2023 Eylül ayı için : 458 Türk Lirası’dır.
Belgenin süresi 5 yıllık olarak veriliyor. Süre bittikten sonra 3 sene içerisinde yeniletmeniz gerekiyor. Bu süre içerisinde yenilemezseniz iptal oluyor ve sıfırdan tekrar başvuru yapmanız gerekiyor.

Ödemeyi yaptıktan sonra evraklarınız incelemeye alınıyor ve Emniyet müdürlüğü’nden hakkınızda görüş yazısı bekleniyor. 2-4 hafta içerisinde kartınız hazırlanıyor ve telefonla bilgilendiriliyorsunuz. Kartınızı, başvuru yaptığınız müdürlükten alabilirsiniz.

Keyifli avlar dilerim.
Furkan ÖZEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön