Kuzey Kıbrıs’tan araba getirmek

Değerli okurlarım;

Konu hakkında çok soru geldiği için, sıkça soruların soruları derleyip yeni bir yazı yazmak istedim. 4 yıldır KKTC’de eğitim gören biri olarak, bu konularda internette pek bilgi olmadığı için, insanlara yardımcı olmak amaçlı, hiçbir maddi kazanç veya çıkar düşünmeden bunları yazdığımı bilmenizi isterim. Bu yazıda hiçbir şekilde reklam, karalama, çıkar yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret bakanlığı’nın Turistik Kolaylıklar Kapsamı Taşıtlar başlığı altında mevzuat ve yasaları bulunmaktadır. Öncelikle araç getirmek isteyen T.C. vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’ta yerleşim yeri bulunması ve ikamet tesis etmesi şarttır. Oturma izni gerekmektedir. Peki bu ne anlama geliyor kısaca özetleyelim. Gemi çalışanları, şantiye çalışanları, otel inşaatları gibi geçici süreyle çalışan, otelde kalan vatandaşlar araç getiremezler. Bu yüzden oturma belgesi yani muhaceret zorunludur. Öğrenciler için https://furkanozen.com.tr/kktcde-muhaceret-nasil-yapilir/ linkine tıklayarak, muhaceret yazımı okuyabilirsiniz.

185 gün kuralı ! En çok sorulan soru.. Değerli okurlarım, yasa der ki “bir yıl içerisinde 185 gün yurt dışında bulunmanız gerekmektedir”. Bakın, 10 Ekim 2020 tarihinde araç çıkartmak istediniz. Bu tarihten geriye doğru 1 yıl sayın. Yani 10 Ekim 2019. Bu tarih aralığında, 185 gün Kuzey Kıbrıs’ta kaldınız mı? Size tam bu lazım. 10 Ekim 2019’dan öncesi yani geçmiş yıllar sayılmaz. 10 yılda Kıbrıs’ta kalsanız hiçbir şey değişmez. Son 1 yıla bakılır. T.C. vatandaşları e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-yurt-disinda-yerlesiklik-sorgulama linkine tıklayarak yurtdışında geçirdiği süreyi görebilmektedir. KKTC vatandaşları içinde aynı kurallar geçerlidir ve 185 gün adada kalması gerekmektedir. Polis müdürlüklerinden giriş-çıkış belgesi isteyerek gün hesabı yapabilirler (19.2 tl pul ücreti var).

185 günü giriş çıkış yaparak, kesintili olarak, parça parça tamamlayabilirsiniz. Kesintisiz 185 gün diye bir şey yoktur ! Söyleyenlere de inanmayın. Ancak, getireceğiniz araç son 6 ay (185 gün) içerisinde ülkeye giriş yapmamış olmalıdır. Yani yabancı plakalı araçlar, Türkiye’den çıktıktan sonra son 185 gününü yurt dışında geçirmelidir. O yüzden araç almadan önce, aracın son 6 ay içinde Türkiye’ye giriş çıkış yapmış mı diye araştırmanız gerekmektedir. Bunun sebebi de “ben 2 yıl Türkiye’de bineyim, 2 yıl sonra aracı bir yakınımın üstüne alıp tekrar getiririm” Düşüncesi olmasın diyedir. Aracın Türkiye’den çıktıktan sonra Kıbrıs’ta 6 ay kalması gerekiyor.

Asker araç getiremez ! Zorunlu askerlik görevi için Kuzey Kıbrıs’a giden Türk vatandaşları araç satın alabilir, T.C. ehliyeti ile kullanabilir ancak araç getiremez. Yerleşik değillerdir. Oturma izinleri bulunmamaktadır. 185 günü doldursanız dahi araç getiremezsiniz. Konu ile ilgili teyit amaçlı Mersin gümrük müdürlüğü’nü arayabilir, bilgi alabilirsiniz.

185 günü doldurdunuz, oturma izniniz de mevcut.. Şimdi aracı getirme işlerinden bahsedelim.

1- Yurtdışı çıkış harcı yatırmanız gerekmektedir. 2 farklı yolu var. Biri online işlemlerden yatırabilirsiniz. https://online-vergi.gov.ct.tr/gvdos_online-vergi/ sayfanın aşağısında araç işlemleri diyerek devam edin. Pasaport numaranız ile birlikte işlem yapabilirsiniz. KKTC vatandaşları kimlik numaraları ile işlem yapabilirler. Online ödenen vergilerde limana gittiğinizde sizden onay almanız için vezne bölümüne yönlendiriyorlar. 2. kata çıkıp, onay almanız gerekiyor. İmkanınız varsa en iyisi vergi dairesinden ödemektir. Çünkü o sırada, kuyrukta bide binaya gidip onay almak zor oluyor.

2- gemi bileti. İki farklı firma var. Biri akgünler diğeri filo. İkiside gece 12 de kalkar. Akgünler yarım saat daha önce varır. Yolcusu daha fazla olur çünkü daha büyük gemidir. Fiyatlar aynıdır. Filo, başta daha ucuz görünür ancak bileti ödeme kısmına gelince vergi eklenir ve aynı fiyata gelir. Araç sürücüsü kendine bilet almaz, araç ile birlikte tek fiyattır.

3- T.C. zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Limanda 2 katı fiyat ödersiniz. O yüzden gitmeden yaptırmanız ucuz olur. Salon araçlar yani Türkiye’deki binek otomobiller için 3 aylık 200, yıllık 800 tl sabit fiyattır. Fazla fiyat çıkaranlara inanmayın, yaptırmayın. Girne’de 250 liraya yapanlar var ama ben Mersin’de bir sigorta acentesinden yaptırdım(yıllık 800 tl). Eğer 2 yıl Türkiye’de kullanacaksanız sigortayı yıllık yaptırın. 3 aylık yaptırdığınızda gümrükten 3 ay izin verebiliyorlar. Bu durumda uzatma yaptırmanız gerekiyor. Çok uğraşırsınız.. 3-5 liradan kaçayım demeden yıllık yaptırın derim.

4- Limana 2 saat önceden gidin. Önce sol tarafınızda bulunan bilet acentelerinden biletlerinizi almanız gerekmektedir. Sonrasında gümrük kapısına doğru araçla hareket ediyorsunuz. Araçtan inip, evraklarınızı onaylatıyorsunuz. Bir sonraki kısımda tekrar polis kontrolü mevcut. Ardından gemiye doğru hareket ediyorsunuz.

5- Gemi sabit 8 saat sürer. Ben taşucu limanından giriş yaptım. Öncelikle pasaport girişi yapıyorsunuz. Ardından araç kayıt sırasına giriyorsunuz. Burada 2 yıl izin istiyorsanız, evrakları uzatıp, 2 yıl almak istiyorum diye belirtin. Burada son zamanlarda karışıklık yaşanıyor ve 3 aylık izin veriyorlar, herhangi bir gümrük müdürlüğünde uzatabilirsiniz deniliyor. Sakın diyeyim. Çok uğraşırsınız. Dedikleri kadar kolay bir iş değil o uzatma konusu. Çok mağdur olan kişiler var. Araç kayıttan çıktıktan sonra polis kontrolü var. Yeşil çatılı bir yere aracınızı çekiyorsunuz. Aracınız görevli memurlar tarafından aranıyor. Bu arada aracınızda herhangi kaçak bir şey bulunmadığına dair bir kağıt imzalıyorsunuz. Aracınızda yasa dışı, kaçak bir şey tespit edilirse hapis cezasına kadar gidiyor.

6- Ülkeye hoş geldiniz..

Tavsiyelerim;
Ücretli yollardan geçiş yapacaksanız benim gibi hataya düşmeyin. Yabancı plakalı araçlar için HGS-OGS süreleri 1 gündür. Yani bir gün içerisinde HGS alıp, yükleme yapmanız lazım. Yoksa 2. gün 5 kat cezalı duruma düşersiniz. Yerli plakalı araçlar için bu süre 2 hafta. Bana 2 hafta içerisinde yükleme yaparsın, silinir borçlar denilmişti. 3. gün yükleme yaptığımda cezalı olduğunu gördüm. Karayolları ile konuşunca durumu izah ettiler.. Cezayı yedik.

Türkiye’de aracınızın sadece koçan ve trafik sigortasına bakarlar. 2 yıllık süreyi doldurduğunuzda aracı tekrar Kuzey Kıbrıs’a götürmeniz gerekiyor veya ben uğraşmak istemiyorum derseniz gümrüğe terk dilekçesi ile bırakabiliyorsunuz. Tek kuruş almadan bedavaya bırakırsınız. Gümrük ödeme yapmaz. Yurtta kalma süresi geçen araçlar, trafik çevirmesinde yakalandığında otoparka çekiliyor. Gümrük müdürlüğü’nden görevli memurları geliyor. İşlemleri o memurlar yapıyor.

1 ay süre aşımında 318 TL,
2 ay süre aşımında 636 TL,
3 ay süre aşımında ise 954 TL ceza verilmektedir. 4. ay ise gümrük vergilerinin ¼’ü oranında ceza kesilmektedir. Bu ceza 1.500 tl ile 20 bin tl arası değişiyor. Bu cezalarda araçlar otoparka çekilir. 7 gün süre verilir. Araç yurt dışı edilir. Aracı yurt dışı etmek zorundasınız yada gümrüğe terk edeceksiniz. Ancak her türlü bu ceza ödenecektir.

Yazının başında da belirttiğim gibi 2 yıl sonunda KKTC’ye götürüp 6 ay orada kalması şarttır. Başkası üzerine alıp getiremez. Plaka değiştirip, getiririm diye düşünmeyin KKTC’de plaka değişikliği yoktur. Yapılamaz. Zaten şase ve motor kodları sisteme giriliyor.

Aracı kimler kullanabilir?
Yasada der ki “kişinin yurt dışında yerleşik eşi, anne-babası ve çocukları tarafından kullanılabilir”. İzin hak sahibi araç içinde bulunsa dahi yukarıda belirtilen kişiler dışında taşıtın kullanılması (acil durumlar hariç) mümkün değildir. Yani diyor ki birinci derece akrabalarınızın yurt dışında yerleşik olması gerekir. Yerleşik olmak, 1 yıl içinde 6 ay yurt dışında kalmak demektir. Yani kısacası yurt dışından ailecek 185 gün kalıp, öyle geleceksiniz ki ancak o şekilde kullanacaklar.. Öğrenciler araç getirip, babasına annesine araç kullandıramaz. Yanında araç sahibi otursa dahi mümkün değildir. Acil durumlar istisnadır.

Araç sahibisiniz ve yurt dışına çıkacaksınız. O zaman gümrük müdürlüğü’ne gidip “ben yurt dışına çıkıyorum, aracım şurada park halindedir. Hiçbir şekilde hareket ettirilmeyecektir” diye dilekçe vermeniz zorunludur. Trafikte yakalanması hallinde araç yurt dışı edilir.

MA-MZ plaka nedir?
Yabancı vatandaşlar yurt dışından iş amaçlı veya öğrenci olarak geldiğinde araçlarını plakalandırabilir. Burada teminat yatırmaları gerekiyor. 50 bin, 100 bin civarlarında teminat vardır. Araç vergileri (ÖTV + KDV) tutarı kadar bedeli depozito şeklinde teminat yatırılır. Çift vatandaşlar MA plaka getiremez, satın alamaz. Yalnızca yabancı ülke vatandaşları için bu hak vardır. Bu araçlar yabancıdan yabancıya olmak şartıyla ülke içinde satılabilir. Satan kişi, teminat ücretini geri alır. Alan kişi ise tekrar teminat bedeli yatırmak zorundadır. İlerleyen yıllarda araç gümrüğe terk edilirse, yurt dışına çıkarılırsa geri alınabilmektedir. MA-MB-MC… -MZ’ye kadar olan tüm plakalar misafir araçtır.Geçtiğimiz günlerde karpuz satmasıyla ünlü olan lamborghini aracın plakası da MA misafir araçtı.

Soru, görüş ve önerileriniz için sitenin iletişim kısmını kullanarak bana doğrudan mail atabilir, veya aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz..

Furkan ÖZEN

 

Yorumlar

 1. Merhaba. Faydalı bilgilendirmeler için teşekkürler.
  Size sorum, sadece KKTC Vatandaşı olan biri TC ye yerleşip oturma ya da çalışma izni alırsa MA Plaka yani yabancıdan yabancıya araç satın alabilir mi? Teşekkürler.

 2. Merhaba Furkan bey, öncelikle böyle bir hizmet sunduğunuz için çok teşekkür ederim.İki sorum olcaktı.
  1. Diyelim ki tüm şartlar uygun aracı KKTC’den türkiye’ye getirdim. Türkiye’de sadece 2 yıl mı kullanabilirim? 2 yıl süre bitince ne olacak?
  2. Soru bu bilgilerin KKTC’de resmi kurumu neresidir?

  1. Ahmet bey;
   Yazıda 2 yıldan uzun süre kullanılamayacağı belirtilmiştir. 2 yıl sonunda ya gümrüğe terk, yada KKTC’ye geri getirmek zorundasınız. Getirmezseniz uygulanacak işlemler de yazıda mevcut..
   Aracı Türkiye’ye getirdiğiniz için yurtta kalma süresi ile KKTC ilgilenmez. Yani böyle bir kurum yok. Türkiye’de ise Ticaret bakanlığı ilgileniyor.

 3. Merhaba Furkan bey, yazınız için teşekkür ederiz.

  Araç ablamın üstüne, KKTC’de aracı ortaklı olarak üstüme alsam %50 kendi adıma %50 ablamın adına, Türkiye’ye ablam giriş yaparsa araçla, Türkiye’de trafiğe çıkmam mümkün müdür?

  1. Ortak olarak araç satın almak diye bir şey olduğunu sanmıyorum. Koçanda tek kişinin adı yazar. Olsa dahi, Türkiye’ye girişte yolcu beraberi getirildiği için, araç ablanızın üzerine kayıtlı olur. 185 gün sizinde KKTC’de oturma izinli şekilde kalmanız gerekmektedir.

 4. Merhaba, bilgilendirme icin tesekkürler. 2 yıldır KKTC de calısma izniyle calisiyorum. Pasaport sorgulamada 252 gün cıkıyor sorun yok. Kiracı olarak sabit ikamete sahibim. Calıstıgım isten ayrılıp Turkiyeye kesin dönüs yapacagım. Arabayı götürmekte ya da 2yıl izin alma konusunda sıkıntı yasar mıyım ?

 5. KKTC ve TC vatandaşı olarak Kıbrıs’tan araba getirip burada kullanabilme imkanım var mıdır?

  1. 185 gün KKTC’de olursanız, aracınızı 2 yıl Türkiye’de bulundurma hakkınız olur.

   1. Merhabalar bende KKTC ve TC vatandasıyım. şu anda Türkiye’deyim ve KKTC den 2. el araç satın almak istiyorum. 185 gün kuralı bu durumda beni etkilemiyor. Doğru mudur?

    1. Bir yıl içerisinde 185 gün KKTC’de olursanız, aracınızı 2 yıl Türkiye’de bulundurma hakkınız olur.

   2. Merhaba pandemiden dolayı kıbrısta bulunma günüm 72’dir. Arkadaşım orada 185 günü geçiyor. Vekelatnameyi yaptırdım ve arkadaşıma gönderdim kargo yolda bu şekilde arabayı getirme şansı var mı ?

 6. Merhaba ben KKTC vatandaşıyım evlilik nedeniyle Türkiye’ye yerleştim 3 aydır burdayim yasaya göre araba getirdiğinde eşim kullanamıyor deniliyor ama bu şekilde getirip kullanabilen kişiler duydum riske girilebilir mi bı şekilde tolere edilebiliyor mu net bir bilginiz var mi? Teşekkürler

 7. Merhaba Furkan bey ben yedek subay olarak adada çalışıyorum ve 185 günü aşkın süredir adadayım giderken araç götürmek istiyorum ne gibi şartları yerine getirmem gerekiyor

  1. Askerlerin oturma izni(muhaceret) olmadığı için araç götürmeleri mümkün değildir. Yinede teyit amaçlı Mersin gümrük müdürlüğünü, mesai saatleri içinde arayabilirsiniz.

 8. Araca 1 yıllık sigorta yaptırıyoruz süresi dolunca tekrardan mi Mersin’e gidip yapılması gerekiyor o konuyu anlayamadım ya da direk 2 yıllık seçenek var mı ?

 9. Kktc den çıkarken vergi ödüyoruz da türkiyeye giriş yaparken herhangi birsey ödüyor muyuz ?

 10. Kktc şirket sahibiyim şirkete ait olan arabayı türkiyeye goturebilirmiyim şartları nelerdir

 11. Bir sorum olucaktı Kıbrıs’taki araçlara kibris sigortasi yapilmissa araba satıldıginda o sigorta iptal oluyor mu yoksa o arabaya ait mi ?

  1. İsterseniz alır, sigorta şirketinden geri kalan günlerin hesabı yapılarak para iadesi talep edebilirsiniz. Yada sigortayı sattığınız kişiye devredebilirsiniz.

 12. Merhaba ben öğrenciyim ve türkiyeye araç geçireceğim fakat muhaceratım eylül ayında bitti. Bir sıkıntı yaşar mıyım?

 13. Merhabalar, öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Ben Kıbrıs’da görev yapan askeri personelim ikametimi de gidip konsolosluktan Kıbrıs a aldım. 185 gün şartını da sağlıyorum. Ağustos ayında araç götüren arkadaşlarım oldu Türkiye’ye. Siz hangi maddeye dayanarak asker araç götüremez diyorsunuz yani bende öğrenmek istiyorum bilgi aldığınız kaynak neresi?

  1. Mersin gümrük müdürlüğü’nü arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Zorunlu askerlik görevi için Kuzey Kıbrıs’a gelen askerler, yerleşik değildir. Oturma izni yoktur. Türkiye’deki herhangi bir bölüğe gider gibi Kıbrıs’a gelir ve döner. Bu yüzden araç getirme hakkı bulunmamaktadır.

 14. Merhaba bilgiler için teşekkürler. Bir sorum olacak ben burada çalışma izinli yaşıyorum fakat türkiyeye kesin dönüş yapıcam .çalışma iznimi iptal etmeden aracı üstüme alıcam. Ondan sonra türkiyeye gidip ikametgahımı türkiyeye çevirip 2 yılın sonunda aracı geri getireceğim. Satıp geri döneceğim. Bununla ilgili bir sorun yaşarmıyım. Yani izni alana kadar ikametgahım yurt dışında bulunacak sonrasında türkiyeye döndüğümde ikametgahımı tr ye çevirmek soeun yaratırmı

  1. Sorun yaşamazsınız. 2 yıl araç iznini Mersin’de alırsınız. Mersin gümrük müdürlüğü’nü arayarak teyit edebilirsiniz. İçiniz rahat olsun.

 15. Merhaba benTC vatandaşıyım eşimin Kıbrıs’ta oturma izni var ama şu an pandemiden dolayı altı aydır turkiyede yılbaşından sonra gelse aracı Türkiye’ye goturebilirmi

  1. KKTC vatandaşı da olsa, çıkaracağı tarihten itibaren geriye doğru 1 yıl içerisinde 185 gün adada kalmış olması gerekmektedir.

 16. Merhabalar , Ablamın Kıbrıs vatandaşlığı var , orada ikamet ediyor. onun adına alıp aracı ben getirebilir miyim? burda kullanıcı için herhangi bir kısıtlama var mı? kaç kişi kullanabilir arabayı? teşekkürler

 17. Merhabalar ben tc vatandaşıyım abim yıllardır orda ve kktc vatandaşlığıda var abimin üstüne alıp türkiyede ikise kullanma imkanım varmı acaba noterle vekalet felan mı veriyor veyada getirebilsek dahi abimle mi getireceğiz tc ye kadar ?

 18. Merhaba;
  Gerçekten güzel hazırlanmış bu sayfa için emeğinize sağlık.
  Bir konu var fikrinizi almak istediğim. Ben TC ve KKTC çifte vatandaşım. Ankara’da ikamet ediyorum. Kıbrıs’ada akraba ziyareti ve tatil için senede 2-3 sefer 3 gün-1 Haftalık periyodlarda kalmaya gidiyorum. Benim beğendiğim bir aracı alarak Ankara’da kullanma koşullarım nelerdir? Bilgi paylaşabilirseniz sevinirim.

  1. Merhaba. Teşekkür ederim. Yazıda da belirttiğim gibi 185 gün KKTC’de kalmanız gerekmektedir. Aksi taktirde araç çıkartmanız mümkün değildir.

 19. Merhaba eşim ve ben Kuzey Kıbrıs’ta yaşıyoruz ve bir yıllık kalışımız var, arabamızı çıkarıp Mersin limanına götürebilir miyiz? Kuzey Kıbrıs’ta bir mülk satın aldığımıza ve bir araba aldığımıza ve araç Türkiye’de ne kadar süre saklanabilir? Ve lütfen bize maliyeti söyleyin, teşekkür ederim ??

  1. Merhaba. Yabancı ülke vatandaşları için Türkiye’de araç bulundurma konusunda bilgim bulunmamaktadır. T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan bilgi alabilirsiniz.

 20. Merhaba öncelikle bilgi için teşekkür ediyorum şimdi ben kuzenimden araç aldım Türkiye’ye götürmek istiyorum araç kuzenimin üstüne bana vekaletname ile götürebilir miyim ama 185 günü tamamlamadım şuan sadece 107 olarak gözüküyor vekaletname ile götürebilir miyim ?

  1. Araç tamir edilemeyecek durumda ise hiçbir parçasına dokunmadan gümrüğe terk edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön