Kuzey Kıbrıs’tan araba getirmek

Değerli okurlarım;

Konu hakkında çok soru geldiği için, sıkça soruların soruları derleyip yeni bir yazı yazmak istedim. 4 yıldır KKTC’de eğitim gören biri olarak, bu konularda internette pek bilgi olmadığı için, insanlara yardımcı olmak amaçlı, hiçbir maddi kazanç veya çıkar düşünmeden bunları yazdığımı bilmenizi isterim. Bu yazıda hiçbir şekilde reklam, karalama, çıkar yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret bakanlığı’nın Turistik Kolaylıklar Kapsamı Taşıtlar başlığı altında mevzuat ve yasaları bulunmaktadır. Öncelikle araç getirmek isteyen T.C. vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’ta yerleşim yeri bulunması ve ikamet tesis etmesi şarttır. Oturma izni gerekmektedir. Peki bu ne anlama geliyor kısaca özetleyelim. Gemi çalışanları, şantiye çalışanları, otel inşaatları gibi geçici süreyle çalışan, otelde kalan vatandaşlar araç getiremezler. Bu yüzden oturma belgesi yani muhaceret zorunludur. Öğrenciler için http://furkanozen.com.tr/kktcde-muhaceret-nasil-yapilir/ linkine tıklayarak, muhaceret yazımı okuyabilirsiniz.

185 gün kuralı ! En çok sorulan soru.. Değerli okurlarım, yasa der ki “bir yıl içerisinde 185 gün yurt dışında bulunmanız gerekmektedir”. Bakın, 10 Ekim 2020 tarihinde araç çıkartmak istediniz. Bu tarihten geriye doğru 1 yıl sayın. Yani 10 Ekim 2019. Bu tarih aralığında, 185 gün Kuzey Kıbrıs’ta kaldınız mı? Size tam bu lazım. 10 Ekim 2019’dan öncesi yani geçmiş yıllar sayılmaz. 10 yılda Kıbrıs’ta kalsanız hiçbir şey değişmez. Son 1 yıla bakılır. T.C. vatandaşları e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-yurt-disinda-yerlesiklik-sorgulama linkine tıklayarak yurtdışında geçirdiği süreyi görebilmektedir. KKTC vatandaşları içinde aynı kurallar geçerlidir ve 185 gün adada kalması gerekmektedir. Polis müdürlüklerinden giriş-çıkış belgesi isteyerek gün hesabı yapabilirler (19.2 tl pul ücreti var).

185 günü giriş çıkış yaparak, kesintili olarak, parça parça tamamlayabilirsiniz. Kesintisiz 185 gün diye bir şey yoktur ! Söyleyenlere de inanmayın. Ancak, getireceğiniz araç son 6 ay (185 gün) içerisinde ülkeye giriş yapmamış olmalıdır. Yani yabancı plakalı araçlar, Türkiye’den çıktıktan sonra son 185 gününü yurt dışında geçirmelidir. O yüzden araç almadan önce, aracın son 6 ay içinde Türkiye’ye giriş çıkış yapmış mı diye araştırmanız gerekmektedir. Bunun sebebi de “ben 2 yıl Türkiye’de bineyim, 2 yıl sonra aracı bir yakınımın üstüne alıp tekrar getiririm” Düşüncesi olmasın diyedir. Aracın Türkiye’den çıktıktan sonra Kıbrıs’ta 6 ay kalması gerekiyor.

Asker araç getiremez ! Bu nettir. Araç satın alabilir, T.C. ehliyeti ile kullanabilir ancak araç getiremez. Yerleşik değillerdir.

185 günü doldurdunuz, oturma izniniz de mevcut.. Şimdi aracı getirme işlerinden bahsedelim.

1- Yurtdışı çıkış harcı yatırmanız gerekmektedir. 2 farklı yolu var. Biri online işlemlerden yatırabilirsiniz. https://online-vergi.gov.ct.tr/gvdos_online-vergi/ sayfanın aşağısında araç işlemleri diyerek devam edin. Pasaport numaranız ile birlikte işlem yapabilirsiniz. KKTC vatandaşları kimlik numaraları ile işlem yapabilirler. Online ödenen vergilerde limana gittiğinizde sizden onay almanız için vezne bölümüne yönlendiriyorlar. 2. kata çıkıp, onay almanız gerekiyor. İmkanınız varsa en iyisi vergi dairesinden ödemektir. Çünkü o sırada, kuyrukta bide binaya gidip onay almak zor oluyor.

2- gemi bileti. İki farklı firma var. Biri akgünler diğeri filo. İkiside gece 12 de kalkar. Akgünler yarım saat daha önce varır. Yolcusu daha fazla olur çünkü daha büyük gemidir. Fiyatlar aynıdır. Filo, başta daha ucuz görünür ancak bileti ödeme kısmına gelince vergi eklenir ve aynı fiyata gelir. Araç sürücüsü kendine bilet almaz, araç ile birlikte tek fiyattır.

3- T.C. zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Limanda 2 katı fiyat ödersiniz. O yüzden gitmeden yaptırmanız ucuz olur. Salon araçlar yani Türkiye’deki binek otomobiller için 3 aylık 200, yıllık 800 tl sabit fiyattır. Fazla fiyat çıkaranlara inanmayın, yaptırmayın. Girne’de 250 liraya yapanlar var ama ben Mersin’de bir sigorta acentesinden yaptırdım(yıllık 800 tl). Eğer 2 yıl Türkiye’de kullanacaksanız sigortayı yıllık yaptırın. 3 aylık yaptırdığınızda gümrükten 3 ay izin verebiliyorlar. Bu durumda uzatma yaptırmanız gerekiyor. Çok uğraşırsınız.. 3-5 liradan kaçayım demeden yıllık yaptırın derim.

4- Limana 2 saat önceden gidin. Önce sol tarafınızda bulunan bilet acentelerinden biletlerinizi almanız gerekmektedir. Sonrasında gümrük kapısına doğru araçla hareket ediyorsunuz. Araçtan inip, evraklarınızı onaylatıyorsunuz. Bir sonraki kısımda tekrar polis kontrolü mevcut. Ardından gemiye doğru hareket ediyorsunuz.

5- Gemi sabit 8 saat sürer. Ben taşucu limanından giriş yaptım. Öncelikle pasaport girişi yapıyorsunuz. Ardından araç kayıt sırasına giriyorsunuz. Burada 2 yıl izin istiyorsanız, evrakları uzatıp, 2 yıl almak istiyorum diye belirtin. Burada son zamanlarda karışıklık yaşanıyor ve 3 aylık izin veriyorlar, herhangi bir gümrük müdürlüğünde uzatabilirsiniz deniliyor. Sakın diyeyim. Çok uğraşırsınız. Dedikleri kadar kolay bir iş değil o uzatma konusu. Çok mağdur olan kişiler var. Araç kayıttan çıktıktan sonra polis kontrolü var. Yeşil çatılı bir yere aracınızı çekiyorsunuz. Aracınız görevli memurlar tarafından aranıyor. Bu arada aracınızda herhangi kaçak bir şey bulunmadığına dair bir kağıt imzalıyorsunuz. Aracınızda yasa dışı, kaçak bir şey tespit edilirse hapis cezasına kadar gidiyor.

6- Ülkeye hoş geldiniz..

Tavsiyelerim;
Ücretli yollardan geçiş yapacaksanız benim gibi hataya düşmeyin. Yabancı plakalı araçlar için HGS-OGS süreleri 1 gündür. Yani bir gün içerisinde HGS alıp, yükleme yapmanız lazım. Yoksa 2. gün 5 kat cezalı duruma düşersiniz. Yerli plakalı araçlar için bu süre 2 hafta. Bana 2 hafta içerisinde yükleme yaparsın, silinir borçlar denilmişti. 3. gün yükleme yaptığımda cezalı olduğunu gördüm. Karayolları ile konuşunca durumu izah ettiler.. Cezayı yedik.

Türkiye’de aracınızın sadece koçan ve trafik sigortasına bakarlar. 2 yıllık süreyi doldurduğunuzda aracı tekrar Kuzey Kıbrıs’a götürmeniz gerekiyor veya ben uğraşmak istemiyorum derseniz gümrüğe terk dilekçesi ile bırakabiliyorsunuz. Tek kuruş almadan bedavaya bırakırsınız. Gümrük ödeme yapmaz. Yurtta kalma süresi geçen araçlar, trafik çevirmesinde yakalandığında otoparka çekiliyor. Gümrük müdürlüğü’nden görevli memurları geliyor. İşlemleri o memurlar yapıyor.

1 ay süre aşımında 318 TL,
2 ay süre aşımında 636 TL,
3 ay süre aşımında ise 954 TL ceza verilmektedir. 4. ay ise gümrük vergilerinin ¼’ü oranında ceza kesilmektedir. Bu ceza 1.500 tl ile 20 bin tl arası değişiyor. Bu cezalarda araçlar otoparka çekilir. 7 gün süre verilir. Araç yurt dışı edilir. Aracı yurt dışı etmek zorundasınız yada gümrüğe terk edeceksiniz. Ancak her türlü bu ceza ödenecektir.

Yazının başında da belirttiğim gibi 2 yıl sonunda KKTC’ye götürüp 6 ay orada kalması şarttır. Başkası üzerine alıp getiremez. Plaka değiştirip, getiririm diye düşünmeyin KKTC’de plaka değişikliği yoktur. Yapılamaz. Zaten şase ve motor kodları sisteme giriliyor.

Aracı kimler kullanabilir?
Yasada der ki “kişinin yurt dışında yerleşik eşi, anne-babası ve çocukları tarafından kullanılabilir”. İzin hak sahibi araç içinde bulunsa dahi yukarıda belirtilen kişiler dışında taşıtın kullanılması (acil durumlar hariç) mümkün değildir. Yani diyor ki birinci derece akrabalarınızın yurt dışında yerleşik olması gerekir. Yerleşik olmak, 1 yıl içinde 6 ay yurt dışında kalmak demektir. Yani kısacası yurt dışından ailecek 185 gün kalıp, öyle geleceksiniz ki ancak o şekilde kullanacaklar.. Öğrenciler araç getirip, babasına annesine araç kullandıramaz. Yanında araç sahibi otursa dahi mümkün değildir. Acil durumlar istisnadır.

Araç sahibisiniz ve yurt dışına çıkacaksınız. O zaman gümrük müdürlüğü’ne gidip “ben yurt dışına çıkıyorum, aracım şurada park halindedir. Hiçbir şekilde hareket ettirilmeyecektir” diye dilekçe vermeniz zorunludur. Trafikte yakalanması hallinde araç yurt dışı edilir.

MA-MZ plaka nedir?
Yabancı vatandaşlar yurt dışından iş amaçlı veya öğrenci olarak geldiğinde araçlarını plakalandırabilir. Burada teminat yatırmaları gerekiyor. 50 bin, 100 bin civarlarında teminat vardır. Araç vergileri (ÖTV + KDV) tutarı kadar bedeli depozito şeklinde teminat yatırılır. Çift vatandaşlar MA plaka getiremez, satın alamaz. Yalnızca yabancı ülke vatandaşları için bu hak vardır. Bu araçlar yabancıdan yabancıya olmak şartıyla ülke içinde satılabilir. Satan kişi, teminat ücretini geri alır. Alan kişi ise tekrar teminat bedeli yatırmak zorundadır. İlerleyen yıllarda araç gümrüğe terk edilirse, yurt dışına çıkarılırsa geri alınabilmektedir. MA-MB-MC… -MZ’ye kadar olan tüm plakalar misafir araçtır.Geçtiğimiz günlerde karpuz satmasıyla ünlü olan lamborghini aracın plakası da MA misafir araçtı.

Soru, görüş ve önerileriniz için sitenin iletişim kısmını kullanarak bana doğrudan mail atabilir, veya aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz..

Furkan ÖZEN

Yorumlar

 1. Merhaba. Faydalı bilgilendirmeler için teşekkürler.
  Size sorum, sadece KKTC Vatandaşı olan biri TC ye yerleşip oturma ya da çalışma izni alırsa MA Plaka yani yabancıdan yabancıya araç satın alabilir mi? Teşekkürler.

 2. Merhaba Furkan bey, öncelikle böyle bir hizmet sunduğunuz için çok teşekkür ederim.İki sorum olcaktı.
  1. Diyelim ki tüm şartlar uygun aracı KKTC’den türkiye’ye getirdim. Türkiye’de sadece 2 yıl mı kullanabilirim? 2 yıl süre bitince ne olacak?
  2. Soru bu bilgilerin KKTC’de resmi kurumu neresidir?

  1. Ahmet bey;
   Yazıda 2 yıldan uzun süre kullanılamayacağı belirtilmiştir. 2 yıl sonunda ya gümrüğe terk, yada KKTC’ye geri getirmek zorundasınız. Getirmezseniz uygulanacak işlemler de yazıda mevcut..
   Aracı Türkiye’ye getirdiğiniz için yurtta kalma süresi ile KKTC ilgilenmez. Yani böyle bir kurum yok. Türkiye’de ise Ticaret bakanlığı ilgileniyor.

 3. Merhaba Furkan bey, yazınız için teşekkür ederiz.

  Araç ablamın üstüne, KKTC’de aracı ortaklı olarak üstüme alsam %50 kendi adıma %50 ablamın adına, Türkiye’ye ablam giriş yaparsa araçla, Türkiye’de trafiğe çıkmam mümkün müdür?

  1. Ortak olarak araç satın almak diye bir şey olduğunu sanmıyorum. Koçanda tek kişinin adı yazar. Olsa dahi, Türkiye’ye girişte yolcu beraberi getirildiği için, araç ablanızın üzerine kayıtlı olur. 185 gün sizinde KKTC’de oturma izinli şekilde kalmanız gerekmektedir.

 4. Merhaba, bilgilendirme icin tesekkürler. 2 yıldır KKTC de calısma izniyle calisiyorum. Pasaport sorgulamada 252 gün cıkıyor sorun yok. Kiracı olarak sabit ikamete sahibim. Calıstıgım isten ayrılıp Turkiyeye kesin dönüs yapacagım. Arabayı götürmekte ya da 2yıl izin alma konusunda sıkıntı yasar mıyım ?

 5. KKTC ve TC vatandaşı olarak Kıbrıs’tan araba getirip burada kullanabilme imkanım var mıdır?

 6. Merhaba ben KKTC vatandaşıyım evlilik nedeniyle Türkiye’ye yerleştim 3 aydır burdayim yasaya göre araba getirdiğinde eşim kullanamıyor deniliyor ama bu şekilde getirip kullanabilen kişiler duydum riske girilebilir mi bı şekilde tolere edilebiliyor mu net bir bilginiz var mi? Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön