Kuzey Kıbrıs’tan araba getirmek

Değerli okurlarım;

Konu hakkında çok soru geldiği için, sıkça soruların soruları derleyip yeni bir yazı yazmak istedim. 4 yıldır KKTC’de eğitim gören biri olarak, bu konularda internette pek bilgi olmadığı için, insanlara yardımcı olmak amaçlı yazılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret bakanlığı’nın Turistik Kolaylıklar Kapsamı Taşıtlar başlığı altında mevzuat ve yasaları bulunmaktadır. Öncelikle araç getirmek isteyen T.C. vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’ta yerleşim yeri bulunması ve ikamet tesis etmesi şarttır. Oturma izni gerekmektedir. Peki bu ne anlama geliyor kısaca özetleyelim. Gemi çalışanları, şantiye çalışanları, otel inşaatları gibi geçici süreyle çalışan, otelde kalan vatandaşlar araç getiremezler. Bu yüzden oturma belgesi yani muhaceret zorunludur. Öğrenciler için https://furkanozen.com.tr/kktcde-muhaceret-nasil-yapilir/ linkine tıklayarak, muhaceret yazımı okuyabilirsiniz.

185 gün kuralı ! En çok sorulan soru.. Değerli okurlarım, yasa der ki “bir yıl içerisinde 185 gün yurt dışında bulunmanız gerekmektedir”. Örneğin, 10 Ekim 2020 tarihinde araç çıkartmak istediniz. Bu tarihten geriye doğru 1 yıl sayın. Yani 10 Ekim 2019. Bu tarih aralığında, 185 gün Kuzey Kıbrıs’ta kaldınız mı? Size tam bu lazım. 10 Ekim 2019’dan öncesi yani geçmiş yıllar sayılmaz. 10 yılda Kıbrıs’ta kalsanız hiçbir şey değişmez. Son 1 yıla bakılır. T.C. vatandaşları e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-yurt-disinda-yerlesiklik-sorgulama linkine tıklayarak yurt dışında geçirdiği süreyi görebilmektedir. KKTC vatandaşları içinde aynı kurallar geçerlidir ve 185 gün adada kalması gerekmektedir. Polis müdürlüklerinden giriş-çıkış belgesi isteyerek gün hesabı yapabilirler (19.2 tl pul ücreti var).

185 günü giriş çıkış yaparak, kesintili olarak, parça parça tamamlayabilirsiniz. Kesintisiz 185 gün diye bir şey yoktur ! Ancak, getireceğiniz araç son 6 ay (185 gün) içerisinde ülkeye giriş yapmamış olmalıdır. Yani yabancı plakalı araçlar, Türkiye’den çıktıktan sonra son 185 gününü yurt dışında geçirmelidir. O yüzden araç almadan önce, aracın son 6 ay içinde Türkiye’ye giriş çıkış yapıp yapmadığını araştırmanız gerekmektedir. Bunun sebebi de “ben 2 yıl Türkiye’de bineyim, 2 yıl sonra aracı bir yakınımın üstüne alıp tekrar getiririm” Düşüncesi olmasın diyedir. Aracın Türkiye’den çıktıktan sonra Kıbrıs’ta 6 ay kalması gerekiyor.

Asker araç getiremez ! Zorunlu askerlik görevi için Kuzey Kıbrıs’a giden Türk vatandaşları araç satın alabilir, T.C. ehliyeti ile kullanabilir ancak araç getiremez. Yerleşik değillerdir. Oturma izinleri bulunmamaktadır. 185 günü doldursanız dahi araç getiremezsiniz. Konu ile ilgili teyit amaçlı Mersin gümrük müdürlüğü’nü arayabilir, bilgi alabilirsiniz.

185 günü doldurdunuz, oturma izniniz de mevcut.. Şimdi aracı getirme işlerinden bahsedelim.

1- Yurtdışı çıkış harcı yatırmanız gerekmektedir. 2 farklı yolu var. Biri online işlemlerden yatırabilirsiniz. https://online-vergi.gov.ct.tr/gvdos_online-vergi/ sayfanın aşağısında araç işlemleri diyerek devam edin. Pasaport numaranız ile birlikte işlem yapabilirsiniz. KKTC vatandaşları kimlik numaraları ile işlem yapabilirler. Online ödenen vergilerde limana gittiğinizde sizden onay almanız için vezne bölümüne yönlendiriyorlar. 2. kata çıkıp, onay almanız gerekiyor. İmkanınız varsa en iyisi vergi dairesinden ödemektir. Çünkü o sırada, kuyrukta bide binaya gidip onay almak zor oluyor.

2- gemi bileti. İki farklı firma var. Biri akgünler diğeri filo. İkisi de gece 12 de kalkar. Fiyatlar aynıdır.

3- T.C. zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Limanda 2 katı fiyat ödersiniz. O yüzden gitmeden yaptırmanız ucuz olur. Salon araçlar yani Türkiye’deki binek otomobiller için 3 aylık 200, yıllık 800 tl sabit fiyattır. Girne’de 250 liraya yapanlar var ama ben Mersin’de bir sigorta acentesinden yaptırdım(yıllık 1000 tl). (2022 yılı fiyatlarıdır)

4- Limana 2 saat önceden gidin. Önce sol tarafınızda bulunan bilet acentelerinden biletlerinizi almanız gerekmektedir. Sonrasında gümrük kapısına doğru araçla hareket ediyorsunuz. Araçtan inip, evraklarınızı onaylatıyorsunuz. Bir sonraki kısımda tekrar polis kontrolü mevcut. Ardından gemiye doğru hareket ediyorsunuz.

5- Gemi sabit 8 saat sürer. Ben taşucu limanından giriş yaptım. Öncelikle pasaport girişi yapıyorsunuz. Ardından araç kayıt sırasına giriyorsunuz. Araç kayıttan çıktıktan sonra polis kontrolü var. Yeşil çatılı bir yere aracınızı çekiyorsunuz. Aracınız görevli memurlar tarafından aranıyor. Bu arada aracınızda herhangi kaçak bir şey bulunmadığına dair bir kağıt imzalıyorsunuz. Aracınızda yasa dışı, kaçak bir şey tespit edilirse hapis cezasına kadar gidiyor.

6- Ülkeye hoş geldiniz..

Tavsiyelerim;
Ücretli yollardan geçiş yapacaksanız benim gibi hataya düşmeyin. Yabancı plakalı araçlar için HGS-OGS süreleri 1 gündür. Yani bir gün içerisinde HGS alıp, yükleme yapmanız lazım. Yoksa 2. gün 5 kat cezalı duruma düşersiniz. Yerli plakalı araçlar için bu süre 2 hafta. Bana 2 hafta içerisinde yükleme yaparsın, silinir borçlar denilmişti. 3. gün yükleme yaptığımda cezalı olduğunu gördüm.

Türkiye’de aracınızın sadece koçan ve trafik sigortasına bakarlar. 2 yıllık süreyi doldurduğunuzda aracı tekrar Kuzey Kıbrıs’a götürmeniz gerekiyor veya ben uğraşmak istemiyorum derseniz gümrüğe terk dilekçesi ile bırakabiliyorsunuz. Tek kuruş almadan bedavaya bırakırsınız. Gümrük ödeme yapmaz. Yurtta kalma süresi geçen araçlar, trafik çevirmesinde yakalandığında otoparka çekiliyor. Gümrük müdürlüğü’nden görevli memurları geliyor. İşlemleri o memurlar yapıyor.

1 ay süre aşımında 470 TL,
2 ay süre aşımında 940 TL,
3 ay süre aşımında ise 1.410 TL ceza verilmektedir. 4. ay ise gümrük vergilerinin ¼’ü oranında ceza kesilmektedir. Bu ceza 200 bin Türk liralarına kadar çıkabilmektedir. Bu cezalarda araçlar otoparka çekilir. 7 gün süre verilir. Araç yurt dışı edilir. Aracı yurt dışı etmek zorundasınız yada gümrüğe terk edeceksiniz. Ancak her türlü bu ceza ödenecektir.

Yazının başında da belirttiğim gibi 2 yıl sonunda KKTC’ye götürüp 6 ay orada kalması şarttır. Başkası üzerine alıp getiremez. Plaka değiştirip, getiririm diye düşünmeyin KKTC’de plaka değişikliği yoktur. Yapılamaz. Zaten şase ve motor kodları sisteme giriliyor.

Aracı kimler kullanabilir?
Yasada der ki “kişinin yurt dışında yerleşik eşi, anne-babası ve çocukları tarafından kullanılabilir”. İzin hak sahibi araç içinde bulunsa dahi yukarıda belirtilen kişiler dışında taşıtın kullanılması (acil durumlar hariç) mümkün değildir. Yani diyor ki birinci derece akrabalarınızın yurt dışında yerleşik olması gerekir. Yerleşik olmak, 1 yıl içinde 6 ay yurt dışında kalmak demektir. Yani kısacası yurt dışından ailecek 185 gün kalıp, öyle geleceksiniz ki ancak o şekilde kullanacaklar.. Öğrenciler araç getirip, babasına annesine araç kullandıramaz. Yanında araç sahibi otursa dahi mümkün değildir. Acil durumlar istisnadır.

Araç sahibisiniz ve yurt dışına çıkacaksınız. O zaman gümrük müdürlüğü’ne gidip “ben yurt dışına çıkıyorum, aracım şurada park halindedir. Hiçbir şekilde hareket ettirilmeyecektir” diye dilekçe vermeniz zorunludur. Trafikte yakalanması hallinde araç yurt dışı edilir.

MA-MZ plaka nedir?
Yabancı vatandaşlar yurt dışından iş amaçlı veya öğrenci olarak geldiğinde araçlarını plakalandırabilir. Burada teminat yatırmaları gerekiyor. 50 bin, 100 bin civarlarında teminat vardır. Araç vergileri (ÖTV + KDV) tutarı kadar bedeli depozito şeklinde teminat yatırılır. Çift vatandaşlar MA plaka getiremez, satın alamaz. Yalnızca yabancı ülke vatandaşları için bu hak vardır. Bu araçlar yabancıdan yabancıya olmak şartıyla ülke içinde satılabilir. Satan kişi, teminat ücretini geri alır. Alan kişi ise tekrar teminat bedeli yatırmak zorundadır. İlerleyen yıllarda araç gümrüğe terk edilirse, yurt dışına çıkarılırsa geri alınabilmektedir. MA-MB-MC… -MZ’ye kadar olan tüm plakalar misafir araçtır.Geçtiğimiz günlerde karpuz satmasıyla ünlü olan lamborghini aracın plakası da MA misafir araçtı.

Soru, görüş ve önerileriniz için sitenin iletişim kısmını kullanarak bana doğrudan mail atabilir, veya aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz..

Furkan ÖZEN

Diğer yazılarımı okuyabilirsiniz;
Kuzey Kıbrıs’ta araba nasıl alınır?
Kuzey Kıbrıs’ta özel plaka nasıl alınır?
Kuzey Kıbrıs’ta Ehliyet nasıl dönüştürülür?
Kuzey Kıbrıs’ta ehliyet uzatma işlemleri nasıl yapılır?
Gümrüğe araç nasıl terk edilir?

Yorumlar

 1. Merhaba. Faydalı bilgilendirmeler için teşekkürler.
  Size sorum, sadece KKTC Vatandaşı olan biri TC ye yerleşip oturma ya da çalışma izni alırsa MA Plaka yani yabancıdan yabancıya araç satın alabilir mi? Teşekkürler.

   1. Merhaba . Şimdi aracımı Türkiye de bırakıp yurt dışına beyan name vermeden çıkmışsam ceza kesiliyormuş bununla ilgili bir bilgi yoktu bende bu ceza tutarı ne olur günlük mü yazılır yoksa tek fiyat mıdır. Teşekkür ederim

   2. Merhaba ben kıbrıs ve Türkiye vatandaşıyım ve benim düşüncem şu yönde ben kktcden araç alıp Türkiye de 2 sene kullandıktan sonra süresi dolan arabayı satıp başka bir araba alırsam kıbrısta hâla 181 gün kalmam gerekirmi

   3. Merhabalar bir şey soracağım, KKTC’den Kıbrıs arabası getirdim 2 yıllık ancak ben bu 2 yıl içerisinde uçakla Kıbrıs’a arabasız tatile gitmek istiyorum arabamın kimsenin kullanmayacağına dair bir belge imzalama verme zorunluluğu vardı unuttum biliyorsanız cevaplarsanız çok sevinirim

    1. Merhaba, evet en yakın gümrük müdürlüğüne gidip dilekçe vermeniz gerekmektedir.

 2. Merhaba Furkan bey, öncelikle böyle bir hizmet sunduğunuz için çok teşekkür ederim.İki sorum olcaktı.
  1. Diyelim ki tüm şartlar uygun aracı KKTC’den türkiye’ye getirdim. Türkiye’de sadece 2 yıl mı kullanabilirim? 2 yıl süre bitince ne olacak?
  2. Soru bu bilgilerin KKTC’de resmi kurumu neresidir?

  1. Ahmet bey;
   Yazıda 2 yıldan uzun süre kullanılamayacağı belirtilmiştir. 2 yıl sonunda ya gümrüğe terk, yada KKTC’ye geri getirmek zorundasınız. Getirmezseniz uygulanacak işlemler de yazıda mevcut..
   Aracı Türkiye’ye getirdiğiniz için yurtta kalma süresi ile KKTC ilgilenmez. Yani böyle bir kurum yok. Türkiye’de ise Ticaret bakanlığı ilgileniyor.

   1. Ben otelde calisiyorm ikametimi buraya aldirdim 185 gun sonra arac goturebilir miyim turkiye ye linkten tikladim 42 gun cikiyor 185 olsa getirebilir miyim

 3. Merhaba Furkan bey, yazınız için teşekkür ederiz.

  Araç ablamın üstüne, KKTC’de aracı ortaklı olarak üstüme alsam %50 kendi adıma %50 ablamın adına, Türkiye’ye ablam giriş yaparsa araçla, Türkiye’de trafiğe çıkmam mümkün müdür?

  1. Ortak olarak araç satın almak diye bir şey olduğunu sanmıyorum. Koçanda tek kişinin adı yazar. Olsa dahi, Türkiye’ye girişte yolcu beraberi getirildiği için, araç ablanızın üzerine kayıtlı olur. 185 gün sizinde KKTC’de oturma izinli şekilde kalmanız gerekmektedir.

 4. Merhaba, bilgilendirme icin tesekkürler. 2 yıldır KKTC de calısma izniyle calisiyorum. Pasaport sorgulamada 252 gün cıkıyor sorun yok. Kiracı olarak sabit ikamete sahibim. Calıstıgım isten ayrılıp Turkiyeye kesin dönüs yapacagım. Arabayı götürmekte ya da 2yıl izin alma konusunda sıkıntı yasar mıyım ?

 5. KKTC ve TC vatandaşı olarak Kıbrıs’tan araba getirip burada kullanabilme imkanım var mıdır?

  1. 185 gün KKTC’de olursanız, aracınızı 2 yıl Türkiye’de bulundurma hakkınız olur.

   1. Merhabalar bende KKTC ve TC vatandasıyım. şu anda Türkiye’deyim ve KKTC den 2. el araç satın almak istiyorum. 185 gün kuralı bu durumda beni etkilemiyor. Doğru mudur?

    1. Bir yıl içerisinde 185 gün KKTC’de olursanız, aracınızı 2 yıl Türkiye’de bulundurma hakkınız olur.

   2. Merhaba pandemiden dolayı kıbrısta bulunma günüm 72’dir. Arkadaşım orada 185 günü geçiyor. Vekelatnameyi yaptırdım ve arkadaşıma gönderdim kargo yolda bu şekilde arabayı getirme şansı var mı ?

 6. Merhaba ben KKTC vatandaşıyım evlilik nedeniyle Türkiye’ye yerleştim 3 aydır burdayim yasaya göre araba getirdiğinde eşim kullanamıyor deniliyor ama bu şekilde getirip kullanabilen kişiler duydum riske girilebilir mi bı şekilde tolere edilebiliyor mu net bir bilginiz var mi? Teşekkürler

  1. Merhaba Furkan bey. KKTC’den araç aldığımızda 2 yıl Türkiye’de kullanıp, sonra KKTC ye götürüp 6 ay orda araç kaldıktan sonra tekrar Türkiye’ye getirebiliyor muyuz? Teşekkür ederim.

   1. Merhaba. Tekrar araç getirirken, çıkış yapacağınız günden geriye doğru son 1 yıl içerisinde 185 gün Kıbrıs’ta olmanız gerekir.

    1. Merhaba Furkan bey Türkiye’de 2 yıl kullandıktan sonra kktcye gidip satıp aracı başka bi araç getirmem için 6 ay dahamı kalmam lazım KKTC’de

 7. Merhaba Furkan bey ben yedek subay olarak adada çalışıyorum ve 185 günü aşkın süredir adadayım giderken araç götürmek istiyorum ne gibi şartları yerine getirmem gerekiyor

  1. Askerlerin oturma izni(muhaceret) olmadığı için araç götürmeleri mümkün değildir. Yinede teyit amaçlı Mersin gümrük müdürlüğünü, mesai saatleri içinde arayabilirsiniz.

 8. Araca 1 yıllık sigorta yaptırıyoruz süresi dolunca tekrardan mi Mersin’e gidip yapılması gerekiyor o konuyu anlayamadım ya da direk 2 yıllık seçenek var mı ?

 9. KKTC’den çıkarken vergi ödüyoruz da Türkiye’ye giriş yaparken herhangi bir ücret ödüyor muyuz?

  1. Merhaba furkan bey ben bütün şartları yerine getirildikten sonra aracı türkiyeye götürüp araçsız şekilde geri gelsem yani aracı turkiyede bıraksam tekrar çalışmak için gelmem mümkün mü birde 185 gün kuralı yılbaşından önce kıbrısta kaldığım süre içinde geçerli mi yani yıl içinde 185 gün adada kalmış olamak mı gerek

   1. Adadan çıkacağınız günden geriye doğru bir sene sayıyorsunuz. Bu süre içinde 185 gün kalmış olmanız yeterlidir.
    Türkiye’de aracı bırakırken, gümrük müdürlüklerine “aracımı bırakıyorum, yurt dışına çıkıyorum” şekilde bir dilekçe vermeniz gerekiyor. Aksi taktirde para cezası var bilginize.

 10. Kardeşim kıbrıs’ta öğrenci, ben de Türkiye’deyim. Araç getirip bana verse ben kullanabilir miyim?

 11. Kktc şirket sahibiyim şirkete ait olan arabayı türkiyeye goturebilirmiyim şartları nelerdir

 12. Bir sorum olucaktı Kıbrıs’taki araçlara kibris sigortasi yapilmissa araba satıldıginda o sigorta iptal oluyor mu yoksa o arabaya ait mi ?

  1. İsterseniz alır, sigorta şirketinden geri kalan günlerin hesabı yapılarak para iadesi talep edebilirsiniz. Yada sigortayı sattığınız kişiye devredebilirsiniz.

 13. Merhaba ben öğrenciyim ve türkiyeye araç geçireceğim fakat muhaceratım eylül ayında bitti. Bir sıkıntı yaşar mıyım?

 14. Merhaba bilgiler için teşekkürler. Bir sorum olacak ben burada çalışma izinli yaşıyorum fakat türkiyeye kesin dönüş yapıcam .çalışma iznimi iptal etmeden aracı üstüme alıcam. Ondan sonra türkiyeye gidip ikametgahımı türkiyeye çevirip 2 yılın sonunda aracı geri getireceğim. Satıp geri döneceğim. Bununla ilgili bir sorun yaşarmıyım. Yani izni alana kadar ikametgahım yurt dışında bulunacak sonrasında türkiyeye döndüğümde ikametgahımı tr ye çevirmek soeun yaratırmı

  1. Sorun yaşamazsınız. 2 yıl araç iznini Mersin’de alırsınız. Mersin gümrük müdürlüğü’nü arayarak teyit edebilirsiniz. İçiniz rahat olsun.

  2. ne zaman yazdığınız görünmüyor ama süreniz ne zaman doluyor geri dönüş yaptınız mı malum pandemi var benimde haziranda dönmem gerekiyor

 15. Mersin gümrük müdürlüğü’nü arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Zorunlu askerlik görevi için Kuzey Kıbrıs’a gelen askerler, yerleşik değildir. Oturma izni yoktur. Türkiye’deki herhangi bir bölüğe gider gibi Kıbrıs’a gelir ve döner. Bu yüzden araç getirme hakkı bulunmamaktadır.

 16. Merhaba benTC vatandaşıyım eşimin Kıbrıs’ta oturma izni var ama şu an pandemiden dolayı altı aydır turkiyede yılbaşından sonra gelse aracı Türkiye’ye goturebilirmi

  1. KKTC vatandaşı da olsa, çıkaracağı tarihten itibaren geriye doğru 1 yıl içerisinde 185 gün adada kalmış olması gerekmektedir.

  2. Merhabalar,
   Aracı Kıbrıs’tan babamın adına çıkarıp burda ben kullanabilir miyim ?
   185 gün kuralına uyuyorum
   Babam Kıbrıs’a dönerken araç ile dönmek zorunda mıdır ?
   Gümrükler tahmini ne kadar vergi öderiz ?

 17. Merhabalar , Ablamın Kıbrıs vatandaşlığı var , orada ikamet ediyor. onun adına alıp aracı ben getirebilir miyim? burda kullanıcı için herhangi bir kısıtlama var mı? kaç kişi kullanabilir arabayı? teşekkürler

 18. Merhabalar ben tc vatandaşıyım abim yıllardır orda ve kktc vatandaşlığıda var abimin üstüne alıp türkiyede ikise kullanma imkanım varmı acaba noterle vekalet felan mı veriyor veyada getirebilsek dahi abimle mi getireceğiz tc ye kadar ?

 19. Merhaba;
  Gerçekten güzel hazırlanmış bu sayfa için emeğinize sağlık.
  Bir konu var fikrinizi almak istediğim. Ben TC ve KKTC çifte vatandaşım. Ankara’da ikamet ediyorum. Kıbrıs’ada akraba ziyareti ve tatil için senede 2-3 sefer 3 gün-1 Haftalık periyodlarda kalmaya gidiyorum. Benim beğendiğim bir aracı alarak Ankara’da kullanma koşullarım nelerdir? Bilgi paylaşabilirseniz sevinirim.

  1. Merhaba. Teşekkür ederim. Yazıda da belirttiğim gibi 185 gün KKTC’de kalmanız gerekmektedir. Aksi taktirde araç çıkartmanız mümkün değildir.

 20. Merhaba eşim ve ben Kuzey Kıbrıs’ta yaşıyoruz ve bir yıllık kalışımız var, arabamızı çıkarıp Mersin limanına götürebilir miyiz? Kuzey Kıbrıs’ta bir mülk satın aldığımıza ve bir araba aldığımıza ve araç Türkiye’de ne kadar süre saklanabilir? Ve lütfen bize maliyeti söyleyin, teşekkür ederim ??

  1. Merhaba. Yabancı ülke vatandaşları için Türkiye’de araç bulundurma konusunda bilgim bulunmamaktadır. T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan bilgi alabilirsiniz.

   1. Merhaba. Benim şuan 285 günüm var kktc. Muhaceratımda var. Bugün Muhaceratımda bitti. 10 15 gün sonra çıkıp Türkiye ye döneceğim. Aracı 2 yıl götürme hakkım var mı. Yani çıkarken sistemde oturma izni hakkımın bittiği gözüküyor mu sorun olur mu? Teşekkürler..

 21. Merhaba öncelikle bilgi için teşekkür ediyorum şimdi ben kuzenimden araç aldım Türkiye’ye götürmek istiyorum araç kuzenimin üstüne bana vekaletname ile götürebilir miyim ama 185 günü tamamlamadım şuan sadece 107 olarak gözüküyor vekaletname ile götürebilir miyim ?

  1. Araç tamir edilemeyecek durumda ise hiçbir parçasına dokunmadan gümrüğe terk edebilirsiniz.

 22. Merhaba , kıbrısta tam kapanma olduğundan tr için zorunlu trafik sigortasını yaptırabileceğim acente yok. Alternatifiniz varmı ?

 23. Merhaba. Türkiye’de yaşıyorum Kıbrıs’ta şirket kurdum. Kıbrıs’tan araç alıp, Türkiye’de kullanma şartları nelerdir?

  1. Şirket konusunda bilgi sahibi değilim. Gümrük müdürlükleri ile görüşebilirsiniz.

 24. İyi günler ben tam tersi bir şey sormak istiyorum. Engelli aracımız oğlumun üzerine bende babası olarak mahkeme kararı ile velisi olarak atandım. Yani engelli oğlum adına her şeye imza atma hakkına sahibim. Bu aracı KKTC ye götürdüğümüz zaman (6 7 ay için) girişte sigorta yaptırmam gerekecek. Başka neler yapmam lazım orada olacağımız süre içerisinde bu aracımız için? Bilginiz varsa ve benide aydınlatırsanız sevinirim. Biz mesela buradaengelli aracı olduğu için MTV den muafız orada seyrüsefer ödeyecek miyiz kaldığımız bu 6 aylık süreç için? Teşekkür ederim.

  1. Maalesef bu konu hakkında bilgi sahibi değilim. KKTC polis müdürlükleri, vergi dairesi gibi yerlere danışabilirsiniz.

 25. Merhabalar faydalı bilgiler için çok tesekkür ederim. Son bir yıl içinde beş ay kıbrısta parça parça. fakat 29 gün gemide stajyerdim. yani yurtdışı olarak. bu 29 gün de 185 gün içine dahil oluyor mu

 26. 2 yılı doldurmaya yakın araçı kıbrısa götürüp başka bir araç alıp geri gelebilir miyiz peki?

 27. Merhaba;
  Ben Kıbrıs’ta şirket sahibiyim,
  Fakat Türkiye de yaşıyorum.
  Şirketime ait KKTC plakalı aracı Türkiye de kullanamaz mıyım.?

  1. Şirket durumlarında bir fikrim yok. Mersin gümrük müdürlüğü ile görüşebilirsiniz.

 28. Merhabalar eşim Kıbrıs’ta 1 yıldır çalışma izni ile çalışıyor ve araç aldı 31 Aralık’ta çalışma izni doldu ve Mart ayında Türkiye’ye gelcek tatile araçla 2 yıl giriş yapabilirmi bir sıkıntı olurmu acaba

 29. Merhaba Furkan bey yazınız çok beğendim elinize sağlık. Şu sıralar adada TR de 2 sene durabilen araç süresi 4 yıla çıktı diyorlar doğrumu eğer bilmiyorsanız bunu nereden öğrenebiliriz?

  Bide KKTC plakalı aracımla normal bir kaza yaptım araba hasar gördü peki o durumda ne olucak? SAYGILAR

  1. Süre en fazla 2 sene verilir. Bakanlığın sitesindeki bilgileri dikkate alınız.
   Kaza durumunda karşı tarafı, zorunlu trafik sigortası karşılar. Sizin hasarınızı kaskonuz varsa karşılar, yoksa kendiniz öder veya gümrüğe terk edersiniz.

 30. Merhaba, ben gezi amaçlı kıbrısa gitsem oradan herhangi bir marka aracın motor aksamını ya da parçasını alıp türkiye ye getirme şansım varmı, bunun için nasıl bir yöntem olur?

 31. Merhabalar bilgileriniz için teşekkürler ben askeri personelim KKTC de görev yapıyordum oradan izine geldim kendi aracımla fakat ben izinde iken birligime görevlendirme çıktı birlik olarak Türkiye ye geçiş yaptılar dolmasıyla bende mecburen birligime katlış yaptım KKTC’ ye gidemedim aracım burda kaldı ve çıkış yapılması gereken süreyi geçti nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Ticaret bakanlığı’na Cimer üzerinden yazabilirsiniz. Gümrük müdürlüklerini arayabilirsiniz.

 32. Merhaba Furkan bey
  Annem Kıbrıs vatandaşı fakat yaklaşık 10 yıldır gitmiyor Kıbrıs’a 185 günlük kalma süresi yok yani fakat dayilarim ve teyzelerim orda yaşıyor ama onların üstüne alıp bana vekâlet verme durumu olurmu.
  Birde varsayıyorum oldu 2 yıl sonra gidip arabayı satış yapip başka araba alıp getirebiliyormuyum

  1. Vekalet hakkında bilgim yok. Gümrük müdürlüğü’nü arayıp, bilgi alabilirsiniz.

 33. Merhaba.
  Benim hem Kıbrıs’ta hem İstanbul’da evim var. Sürekli gelip gidiyorum. Kıbrıs’ta bir araba alıp onunla gidip gelsem nasıl olur? 185 gün orada ve 185 gün burada
  arabanınn kesintisiz kalması mi gerekir yoksa bir yıl içerisinde sürekli gidip gelebilirim, ama toplam 185 gün yılda her ülkede doldurarak. Yardımcı olur musunuz lütfen.

  1. Oturma izni almanız gerekmektedir. Araç Türkiye’den çıktıktan sonra süre sıfırlanır. Tekrar Türkiye’ye giriş yapmak istediğinizde 185 gün kuralı uygulanır.

 34. Merhaba Furkan Bey KKTC de askerim 2 yıldır görev yapıyorum.Eşimin 2 yıllık ikametgahı var eşim araç alıp Türkiye’ye getirebilir mi belli illerde 2 yıllık izin verilebiliyor muş

  Başka bir durum daha duydum doğruluğu nedir? En fazla 3 yaşında 1.0- 1.2 motor araç alınırsa gümrük vergileri ödenerek alınıyor muş

  1. Evet getirebilir 2 yıl kullanım süresi vardır. 3 yaş konusu için gümrük müdürlüklerinden net bilgi alabilirsiniz.

 35. Merhaba öncelikle bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Abim vatandaş oradan araç alsam Türkiye’de kullanabilir miyim? Kıbrıs’a girişim 2017. çıkışım 2019 bu durumda abimin vekaletiyle araç kullanabilir miyim?

  1. Birinci derece yakınların aracı kullanabilmesi için, kendisinin de 185 gün yurt dışında ikamet etmesi gerekmektedir. Yani bu durumda aracı kullanamazsınız ancak vekalet durumları hakkında bilgim yok. Gümrük müdürlüğü’nden bilgi alabilirsiniz.

 36. Merhaba, bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Şu soru aklıma takıldı.255 gündür Kıbrıs’tayım ancak aracımı daha yeni aldım. 185 gün şartını tamamladım ancak aracı üzerime alır almaz Türkiye’ye girmem bir sıkıntı yaşatır mı? Yani tüm şartlar uygunsa aracı satın aldıktan 1 hafta sonra Türkiye’ye girişte bir sıkıntı yaşar mıyım? Aracı Türkiye’ye sokmak için araç devrinin yapılmasının üzerinden de belli bir süre geçmesi gerekiyor mu?

  1. Hayır. Dikkat etmeniz gereken şey, aracın son 185 gün içinde Türkiye’ye giriş yapmamış olması gerekmektedir. Bunu da polis müdürlüğü veya gümrük müdürlüklerinden plakayla öğrenebilirsiniz.

   1. Teşekkür ederim. Bir de son zamanlarda öğrencilerin Türkiye’ye araç götürmesinde sıkıntı yaşanıyor diyorlar. Turkiye’de 2 sene bulundurma izni verilmiyormus artık.3 aylık izin veriliyor diyorlar. Bu konuda da bir bilginiz var mı acaba?

   2. Hocam selâm askeri personelim Kıbrıs’ta görev yapıyorum Kıbrıs aracıyla Türkiye’ye gittim 2 yıl kalması için abime vekalet olarak bırakabilir miyim 1. Derece yakınım sonuçta teşekkürler

    1. Merhaba, vekalet konusunda bilgi sahibi değilim. Gümrük müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz.

 37. TC vatandaşıyım. Kendi aracımı 3 aylığına Türkiye’ye götüreceğim. KKTC’de Son bir yıl içerisinde 200 gün kaldım ama çalışma izinli 150 gün oluyor. Bu şekilde çıkabilir miyim?

 38. iyi günler mezun oldum ve arabamı götürmek istiyorum mersin gümrügü arayınca en fazla muhaceret izni bitene kadar(30 eylül) süre uzatımı yapabilirim dendi 2 sene izin almak için ne yapmam gerekir

 39. İyi günler Türkiye’de yaşıyorum Kıbrıs’tan ikinci el araba almak istesem Türkiyeye getirip Türkiye plakası almak için neler yapmam gerekiyor

 40. Merhaba, arabayı 2 yıldır ben kullanıyorum ama benim adıma değil , kendi adıma alıp geçirebiliyor muyum ya da vekaletname ile?

  1. Vekalet konusunda net bilgi sahibi değilim. Gümrük müdürlükleri ile görüşebilirsiniz.

 41. Merhabalar, son sınıf öğrencisiyim ve mezun oluyorum. 185 gün olayını ve diğer olayları tamamladım. Muhaceretim eylül ayına kadar devam ediyor. Sonrasında kıbrısla ilişkim kesilecek. Araba götürmem mümkün mü acaba? Yani mezun olmam araba götürmem için bir engel mi?

 42. Merhaba
  Mezun konumunda öğrenciyim Türkiye’ye araba götürmek istiyorum muhaceretım yaza bitiyor Türkiye’de araba muhaceret bitene kadar mı durabilir , 2 yıl mı durabilir ?

 43. Öğrenciyken KKTC’den yaklaşık 2 yıl önce araç alıp getirmiştim. Vergilerini ödeyip Türkiye’de kullanmaya devam etme şansım var mı yoksa aynı şekilde 185 gün şartı mı var?

 44. Furkan bey merhaba biz 16 sene KKTC çalışma izni ile çalıştık 2022 Mart’ta TC.ye dönüş yaptık buraya oradan aldığımız araç ile geldik.Sorum buradan KKTC ye okumaya veya tayini çıkan askerlere aracımı satabiliyor muyum?

  1. Merhaba, aracın sizinle birlikte yurttan çıkışı yapılıp, satışını KKTC’de yapmanız gerekmektedir.

 45. furkan bey merhaba ben kktc de öğrenciyim 2 yıllık öğrenci muhaceratım var kktc plakalı aracımla türkiyeye gitmem için kktc ehliyetine sahip olmam gerekli midir türkiyede kktc plakalı aracımı kullanabilmem için türkiye ehliyeti yeterli midir teşekkür ederim

  1. Merhaba, yeterlidir. Zaten KKTC ehliyetini de TR ehliyetini dönüştürerek alıyoruz. Sorun olacağını düşünmüyorum.

 46. Ben aracımı 2 ay önce aldım şuan 10 günlüğüne türkiyeye gidip geleceğim önceki araç sahibi 3 ay önce türkiyeye gidip gelmiş sıkıntı yaşar mıyım ?

 47. Merhaba, ben Kıbrıs’ta yerleşik bulunuyorum ama eşim Türkiye’de, esime vekalet versem aracımi Türkiye’ye gelip kendisi götürebilir mi? Bende bebekle uçakla gitmek istiyorum da.. bu konuda bı bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim

  1. Merhaba, vekalet ile götürme imkanı var diye biliyorum ancak yanlış bilgi vermek istemem. En net bilgiyi gümrük müdürlüklerinden alabilirsiniz. Örn. Taşucu

 48. Merhaba çok önemli bir sorum olacak. KKTC ehliyetimin süresi bitti daha önce arabayı bir çok kez tr ye soktum ama süresi hep vardı. Şimdi tr ye giricem ehliyet yenilemem şart mı? Türkiye’de TR ehliyetiyle, KKTC plaka aracı kullanamaz mıyım?

 49. Merhaba iyi günler öncelikle böyle bi bilgi alışverişi için teşekkür ederim. Sorum şu kktc araç getirdim 2 yıl burda kullanma süresi aldım 1 yıl dolduğu gibi kktc geri gittim 1 aylık işim vardı araç benim adıma şimdi geri Türkiye dönecem 2 yıllık bana verilen kullanım sürem dolmadı ama araç 6 ay yurt dışında kalmadı gemiyle tekrar gönderilmekten korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim. Şuan Yurt dışında 1 yıl içinde 6 aydan fazla ikametim de var.

  1. Merhaba, bildiğim kadarıyla tekrar döndüğünüzde, kaldığınız gün sayısı düşülerek geri kalan günleri kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Net bilgiyi gümrük müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

 50. Eşimin çalışma izni vardı bende oylelikle ikametgah aldım 8 ay yaşadım ve 8 ayda KKTC aracım var Türkiye getircem ama ne kdr süre getireblrm ve çalışma izni benim deil esimindi araba benim üzerineydi getirebilir miyim bana çalışma izni yoksa 3 ay götürursun anca dediler doğru mu

 51. Ogrenciler kaç adet vasıta getirebilir mesela 1 motor var 2.yi getirme şansı varmi

 52. merhabalar değerli bilgilendirmeniz için teşekkürlerler
  size sorum;
  bazı duyumlar aldım 6 aybarabanın da üstümüzde olması gerekiyormuş türkiyeye araba götürmek için yani 185 gündür burdayım direk araba alıp çıkış yapıcaktım fakat 185 günde arabanın üstümde olması gerekiyormuş bu bilgi doğru mu acaba

  1. Aracın son 185 gün içerisinde Türkiye’de bulunmamış olması şartı var. Türkiye’de kullandıktan sonra, bir başkasının üstüne devredip 6 ay içerisinde tekrar Türkiye’ye getirilmemesi için getirilmiş bir şarttır.

 53. Abi merhaba ben öğrenciyim muhacerat belgem 30.09.2023e kadar süresi varama elimde çıktısı var bu sene mezun olacağım muhacerat mezun olunca devre dışı kalır mı yoksa süresi bitene kadar kullanabilir miyim ?

 54. merhaba, tüm şartlar uygun aracı 2 yıllığına tr ye getirdim, fakat gümrüğe dilekce vermeden 2 yıl boyunce kktc ye giriş çıkış yaptım diyelim
  tr de trafik çevirmesinde herhangi bir işlem yapmadılar ceza kesmediler, aracı 2 yıl sonunda kktc ye götürdüğümde ne kadar ceza kesiyorlar veya başka yaptırımlar uygulanıyor mu bilginiz var mı acaba, teşekkürler

 55. Merhaba, TC vatandaşı ve KKTC oturum var ve 185 günü ve gerekli belgeleri tamamladık diyelim, sigortayi yillik yaparak, 2 defa şeklinde yapabiliriz doğru mudur? 3 ayda bir sigorta yaptırmamıza gerek yoktur böylece.

  Getirdiğimiz aracın 2 sene içerisinde başka hangi işlemleri ve prosedürü gereklidir? Türkiye’de muayene vs gibi işlemler nasıl ilerler?

  KKTC’ye dönüş kısmında neler gereklidir?

  Çok teşekkürler

  1. Merhaba, evet senelik olarak yaptırabilirsiniz. Sene sonunda yenilersiniz.
   Türkiye’de sadece trafik sigortası zorunluluğu vardır. KKTC’deki seyrüsefer vergisini internetten ödeyebilirsiniz. Muayeneyi KKTC’ye döndüğünüzde yaptırabilirsiniz.
   Dönüş için bilgi sahibi değilim.

 56. Merhaba Kızım arabayı getirse sonra geri uçakla dönse biz arabayı kullanabilirmiyiz

  1. Araç sahibi Türkiye’den araçsız şekilde ayrılırsa, gümrük müdürlüğüne dilekçe vermesi gerekiyor. Yazıda anlattım.

 57. Merhaba,
  Kibris’tan getirdigimiz araca Trafik sigortasini Turkiye’de mi yaptirmamiz gerekiyor ? Bu araca Turkiye’de kasko da yaptirabilir miyiz yoksa kasko Kibris’ta mi yapilmali ?

  1. Merhaba, Türkiye’de trafik sigortası yaptırmanız gerekiyor. Kaskoyu da Türkiye’de yaptırabilirsiniz.

 58. Merhaba 2,5 yıldır Kıbrıs da otelde çalışıyorum otelin verdiği lojmanda kalıyorum ve kametgahımı kaldığım lojman üzerine, aracımda 6 aydan uzun süredir bende, yazdığınız yazıyı tam anlıyamadım benim yazdığım şartlar çıkarmak için yeterlimi, cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, anladığım kadarıyla oturum izni ve çalışma izniniz var. Şartlar uygundur. Araç getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön