Kuzey Kıbrıs’ta ehliyet uzatma işlemleri nasıl yapılır?

Değerli Okurlarım;

Kuzey Kıbrıs’ta ehliyetlerin yıllık harç ücretleri vardır. Kıbrıs vatandaşları da olmak üzere herkes için bu kural geçerlidir. Ehliyetini ilk kez Kuzey Kıbrıs sürücü belgesine çevirenler, en az iki yıllık ehliyet alabilirler. Bu kural, ehliyet uzatma işlemlerinde de geçerlidir. En az iki, en fazla on senelik ehliyet uzatabilirsiniz.

Ehliyetiniz bittiyse beş yıl süre tanınır. Bu süre içerisinde ehliyetinizi uzatmazsanız beşinci yılın sonunda ehliyetiniz silinir ve tekrar ehliyetinizi çevirmek veya almak zorunda kalırsınız.

Ehliyet uzatma işlemleri için Vergi Daireleri’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. Burada sizden;

*Süresi bitmiş sürücü belgeniz
*2 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf(biyometrik kabul edilmiyor)
*Ehliyet harcı( 2 yıllık, 3 yıllık gibi)
*Başvuru formu
belgeleri istenmektedir.

Ehliyet harç ücretleri;

Başvuru formunu vergi dairesinde doldurabilirsiniz.

Ehliyetiniz 10.10.2019 tarihinde bittiğini varsayalım. Siz, 10.02.2020 tarihinde yani 4 ay sonra ehliyetinizi uzatırsanız, ehliyet geçerlilik süreniz uzatma yaptığınız günden itibaren yani 10.02.2020 tarihinden itibaren başlar.

İşlemleriniz hemen halledilir ve ödemeyi yaptıktan sonra makbuz verilir. Süresi bitmiş sürücü belgeniz alınır. Bu makbuz sürücü belgeniz hazırlanana kadar ehliyet yerine geçmektedir. 20 gün içerisinde sürücü belgeniz hazır olmuş olacaktır.

2020 yılı, yılbaşı zammı sonrası ücretler;

Sorularınız ve önerileriniz için yorum yazabilir veya sitenin iletişim bölümünü kullanarak mail gönderebilirsiniz.


Furkan ÖZEN

Yorumlar

 1. Selam Furkan,

  Eski ehliyeti tanıdığıma göndersem, başkası benim adıma ehliyeti uzatabilir mi?

  Teşekkürler.

   1. Merhaba,ben ehliyetimi online yenilemek istiyorum, çünkü ben Türkmenistan’da yaşıyorum. Mümkün mü?

  1. Eski ehliyetiniz ile birlikte birisi sizin adınıza KKTC’de uzatma işlemi yapabilir. Eski ehliyet şarttır.

 2. ehliyetımı 4 sene once aldım kktcde daha sonra turkıyeye gıttım şimdi tekrar kktc ehlıyetımı gelip süresini uzatmak ıstesem yenilerken ceza ödiyormuyum bılgınız varmı?

 3. KKTC ehliyetimin zamanı doldu 5 yıl sonra tekrardan yenilemek istiyorum fakat bu yıllar içersin de yenileme yapmadığım İçin cezası varmıdır yoksa sadce harç ücretini mi ödeyeceğim

  1. Yeniden ehliyet almanız gerekmektedir. Eğer Türkiye ehliyetini çevirip, KKTC ehliyeti aldıysanız, çevirme işlemlerini en baştan yapmanız gerekmektedir.

 4. Ehliyetim 17 Ocak 2021 de bitiyor uzatmaya ne zaman verebilirim 10 yıllık ne kadar kaç gün içinde alabilirim KKTC vatandaşıyım teşekkürler

  1. Bittiğinde uzatabilirsiniz. 10 yıllık ücret ve kaç günde alabileceğiniz yazıda yer almaktadır.

 5. Öncelikle bilgileriniz için teşekkürler. Süresi bitmiş ehliyeti uzatma işlemini tanıdık birisi yapabilir denmiş ama yeni ehliyeti teslim alırken herhangi bir sorun oluyor mu, yine tanıdık birisi teslim alabilir mi?

 6. Peki ehliyetin alındığı tarih mi yoksa geçerli olduğu tarihten itibaren mi göz önünde bulunduruluyor mesela ben 2014 te aldim 2015 e kadar geçerli diyor yani süre geçti uzatmak için şimdiden teşekkür ederim cevabın için

 7. Merhaba. Benim ehliyetimin süresi 30 Eylül 2020’de doldu. Ehliyet süresini uzatmak için başvurduğumda oturma izin belgesi de isteniyor mu?

 8. Ehliyetimin uzatma süresi 5 şubatta bitiyor yetişemezse bir kaç gün geçikirse ehliyetimin süresini uzatabilirmiyim. Yoksa baştanmı almam gerekir

  1. Ehliyet kullanım süreniz bittikten sonra, yenilemeniz için 5 yıl süre verilir. 5 yıl içinde yenileme yapmadıysanız ehliyetiniz iptal edilir.

 9. Ehliyetimin süresi bitti sokağa çıkma yasağı oldu için yeniletemedim 5 yıl bugün doldu sokağa çıkma yasağı olduğu halde iptal ederlermi

 10. Merhabalar benim ehliyetim kayboldu ve polisden kaybolduğunu dair kağıt aldim ama daha gidemedim ehliyet dairesine kaç TL vermem gerekecek tekrardan çıkması için ama daha süresi vardı. Ve polisten aldığım kağıdın süresi varmıdır?

 11. Pandemiden dolayı, 5 yıl yenilememeden dolayı iptal olan ehliyetler için uzatma yapıldı mı?

 12. Merhaba. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Adaya giriş yaptım. Bir ay kalacağım. Ehliyetim geçerli mi?

  1. 4 bin Türk lirasına yakın bir fiyattı. Ancak güncel fiyatları bilmiyorum. Şoför okullarını arayıp bilgi alabilirsiniz.

 13. Ehliyet sınavından sonra ilk ehliyeti 1 senelik alabilirsiniz dediler, aldık. Şimdi uzatma için yine sadece 1 senelik yaptırabilirsin , bu da bittikten sonra 2 den 10 seneye kadar uzatabilirsin ancak . diyorlar. Bu bilgi doğrumu acaba?

 14. Eşim ehliyetini 2012 de almıştı Kıbrısta.Sonra Turkiyeye döndük araç kullanmadığı için süresi geçti Türkiye ehliyetinede çevirmemiştik.2016 da Çevirmeyi denedik ama o zaman cevrilmiyordu.Simdi Çevriliyormuş.Suresi bu kadar geçmiş kktc ehliyetini Tc ehliyetine cevirebilirmiyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön