KKTC – Kuzey Kıbrıs’ta Ehliyet Dönüştürmek

Değerli Okurlarım;

Kuzey Kıbrıs’a geldiğim günden bu yana şikayetçi olduğum konulardan birisi toplu taşıma ve ulaşımdır. Saat 17.30 dan sonra toplu ulaşımın olmayışı, bu saatten sonra okul servisleri hariç, başka bir ilçeye gidememek pek çok öğrenci için sorun teşkil etmektedir. 

Her öğrenci gibi bende uygun araç fiyatları ve uygun yakıt ücretlerinden dolayı araç almaya yöneldim. Kıbrıs’ta hemen hemen her hane araç sahibi olduğu için toplu taşımaları genelde askerler ve öğrenciler kullanmakta. Özellikle Güzelyurt ve Lefke bölgesi içerisindeki toplu taşıma araçları bir hayli eski. 

Türkiye Cumhuriyeti Sürücü Belgesi sahibi olup, KKTC Sürüş Ehliyeti’ne dönüştürmek için gerekli belgeler;
> Muhaceret damgalı pasaport.
> 2 adet vesikalık fotoğraf ( biyometrik ve diğerleri kabul edilmemekte)
> Ehliyet vergisi.
> T.C. Büyükelçiği’nden onaylı ehliyet.

Muhaceret yaptırmadıysanız KKTC’de Muhaceret Nasıl Yapılır? adlı konuyu incelemenizi öneririm.

Öncelikle muhaceret onaylı pasaportunuz , ehliyetiniz ve ehliyetinizin 2 adet fotokopisi ile birlikte T.C. Dışişleri Bakanlığı Lefkoşa Büyükelçiliği’ne gidiyorsunuz. Girişte sıra alıp, koridorun sonundaki Tescil işlemleri gişesine gidiyorsunuz.
Burada 20 Tl 80 Krş’luk vergi veriyorsunuz. Daha sonra size ehliyetinizin onaylandığına dair bir kağıt veriyorlar. 

Lefkoşa Büyük Elçiliği çalışma saatleri;
Pazartesi – Cuma 08:30 – 13:00 / 14:00 – 18:00 (Öğleden sonra yalnızca pasaport işlemleri yapılmaktadır. Öğleden önce mesai saatleri içerisinde ehliyetinizi onaylatınız)

Elçilikten çıktıktan sonra KKTC Maliye Bakanlığı’na gidiyorsunuz.

Maliye bakanlığı çalışma saatleri;
Pazartesi-Cuma 08.00-12.15 , 13.15-16.15

Maliye Bakanlığı’nın hemen girişinde yer alan “Ehliyet işlemleri” bölümünden form alıp dolduruyorsunuz. Formu buradan indirebilirsiniz ; link

Burada sizden;
> 2 adet vesikalık fotoğraf,
> Pasaportunuz,
> Ehliyetinizin aslı ve Büyükelçilikten aldığınız belge.
> Pasaportta kimlik bilgilerinin bulunduğu kısmın fotokopisi,
> Muhaceret damgasının bulunduğu sayfanın fotokopisi,
> Nüfus cüzdanı fotokopisi isteniyor.

Ardından sizi yönlendirecekleri iç kısımda işlemlerinizi kısa bir sürede tamamlıyorsunuz.
Ehliyet en az 2 yıllık alınıyor. Ücreti ise 240 Tl. (Maliye bakanlığı’nda kredi kartı da geçerlidir.)

Ehliyet sınıfı olarak otomobil D sınıfı veriliyor ve D sınıfı ehliyet alanlar aynı zamanda J ( 50 cc’ye kadar olan motosikletler) sınıfı ehliyet sahibi oluyor. 

Ücreti yatırdıktan sonra size verilecek olan makbuz ile trafiğe çıkabilirsiniz. 3 hafta içerisinde Sürüş Ehliyetiniz hazır olmuş oluyor ve tekrar Maliye Bakanlığı’na gidip, makbuzunuzu göstererek sürüş ehliyetinizi teslim alabiliyorsunuz. Ben 12 Aralık’ta başvurmuştum. Yaklaşık 20 gün sonra hazır olmuştu.

Ehliyetinizi uzatma işlemleri hakkında detaylı bilgi için lütfen okuyunuz.
https://furkanozen.com.tr/kuzey-kibrista-ehliyet-uzatma-islemleri-nasil-yapilir/

Sorularınız için iletişim bölümünden mail gönderebilirsiniz.

Furkan ÖZEN

Güncelleme:
 Ocak 2019 ;  2 yıllık ehliyet ücreti 350 Tl, 3 yıllık 470 Tl olarak güncellenmiştir.

Güncelleme: 2020 ehliyet ücretleri ;

Yorumlar

 1. merhaba ben kktc ve tc vatandasıyım turkıyede yasıyorum ve sadece tc ehlıyetım var kktc gezmeye geldıgımde aıleme aıt kıbrıs plakalı aracı kullanabılırmıyım tesekurler

  1. Abdullah bey merhabalar. TC ehliyeti ile Kıbrıs plakalı ( kiralık araçlar hariç ) araç kullanmanız yasaktır. 600-800 TL arası bir cezası var. İyi günler dilerim

  1. Çift ehliyet sahibi oluyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti Sürücü belgeniz geçerliliğine devam ediyor.

   1. Türkiye Cumhuriyeti ehliyetini burada çevirdikten sonra Türk ehliyeti nereye gidiyor bizden alıyorlarmış tam olarak nereye gidiyor biliyor musunuz?

  1. Ben öğrenciyim ve TC ehliyetimi 3 yıllık Kıbrıs ehliyetine Çevirmek istiyorum. Totalde ne kadar masraf çıkacaktır.

 2. Furkan Bey KKTC ehliyetini TC ehliyetine çevirme 2015’e kadar yapılabiliryordu sonrasında durdurulmuştu şimdi durum nedir? Prosedür hakkında bilgiye sahip misiniz?

  1. Kıbrıs vatandaşları çevirebiliyor fakat Türk vatandaşları KKTC’de ehliyet alıp, Türk ehliyetine dönüştüremiyor.

   1. Merhaba birşey sormak istiyorum İngiltere Londra Birleşik Devleri’nin Ehlliyeti L Kktc de Süre Bilir Ve Geçiyormu ?

 3. Kıbrısa 125 cc motor getirmek istiyorum türkiyede a2 motor ehliyetine sahibim 19 yaşındayım motorumu kıbrısa getirdiğimde ehliyetimi çevirirken bir yaş problemi yaşar mıyım? malum kıbrısta motor ehliyet sistemi kaba tamiriyle ”saçma” yaşım 125 cc motorumu kapsıyor mu veya çevireceğim için geçerli mi?

  1. Merhaba Yaşar bey;
   Henüz Kıbrıs, Türkiye gibi kademeli motosiklet ehliyeti sistemine geçmedi. Ehliyetinizi dönüştürdüğünüzde motosiklet kullanabilirsiniz. 50cc, 125cc gibi bir sınırlama bulunmamakta. Hiçbir problem yaşamazsınız. Kısa bir not düşeyim. Kıbrıs’a giriş yaptıktan sonra ehliyet çevirmek için 1 ay süre tanınıyor.

  2. Turkiye ehliyetimi kktc ehliyetine çevirdim.eskiden 2 ehliyetin oluyordu.şimdi Türkiye ehliyetimi bana geri vermediler prosedür değişmiş elçilik e yolluyorlarmis gerisi hakkında bilgileri yokmuş. Türkiye ehliyetim nerde nasıl alabilirim türkiyeye mi yolluyorlar yoksa Elçilik te mi kalıyor bilginiz var mı?

   1. Merhaba Baran, ben de bugün işlem gerçekleştirdim.
    TC ehliyetimi aldılar…

    Konu ile ilgili bilgi alabildin mi?

   2. bende de aynı olay oldu 5 temmuz 2020 de işlem yaptırdım acaba geri alabiliyor muyuz bilen var mı?

 4. Türkiyeden E-D ağır vasıta ehliyetim var. Tc vatandasıyım. ktc’ye gelip ehliyet alabilirmiyim? Teşekkürler

  1. Merhabalar. Maalesef bu konuda net bir bilgim yok ama Türkiye’deki ehliyet sınıfınızın, KKTC’deki karşılığı neyse onu veriyorlar. Motosiklet ve otomobil için karşılığını almıştık. Ağır vasıta için ayrı bir koşul aranıyor mu bilmiyorum.

  2. Merhabalar,araba bana ait fakat pandemiden dolayı ülkeme geri döndüm ve ehliyetimi çeviremedim.10 günlüğüne kıbrısa gelecem.Ehliyetimi çevirmeden kendi arabamı kullansam çok büyük sıkıntı olur mu?

 5. Merhabalar, 2018 için a2 ehliyet çevirme Muhaceret dahil toplam ne kadar tutar fikriniz var mıdır?

 6. Marhaba ben kıbrısta 4 yıl çalıştım 2011 de kıbrıstan ehliyetimi aldım TC ehliyetine çevirme şansım yokmu şimdi?

  1. KKTC’den almış olduğunuz ehliyet şuan geçerli ise ilgili kuruma giderek öğrenebilirsiniz. Fakat geçerlilik zamanı geçmiş ise maalesef dönüştüremezsiniz.

  1. Kuzey Kıbrıs vergi dairesini arayarak; ehliyetinizin süresinin dolduğunu, üzerinden şu kadar zaman geçtiğini belirtip, vergisini verdiğiniz taktirde ehliyet süresini uzatabilirliğinizi sorun. Eğer uzatabilirseniz Türkiye’de dönüştürebilirsiniz. Tüm bu işlemler yerine Türkiye’de araç kullanmak için Türkiye’de bir kursa yazılarak, T.C. sürücü belgesi alabilirsiniz.

 7. merhabalar.Ben hem kktc hem de tc vatandaşıyım ve t.c ehliyetim mevcut benim dönüştürürken izlemem gerekny ol nedir?çünkü pasaportuma muhaceret damgası vurdurmak istemiyorum.cevaplarsanız sevinirim

  1. Muhaceret damgası vurdurmadan, yani muhaceretiniz olmadan dönüştürme yapmanız mümkün değildir. Kuzey Kıbrıs’ta ehliyet kursuna yazılarak sürücü belgesi alabilirsiniz. Lefkoşa maliye bakanlığı’na giderek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 8. Bu kafamı karıştırdı bu sayfada birine böyle bi cevap yazmışsınız?
  ta7aof dedi ki:
  Kıbrıs vatandaşları çevirebiliyor fakat Türk vatandaşları KKTC’de ehliyet alıp, Türk ehliyetine dönüştüremiyor.

  1. Yeni yasa ile dönüşüm yapılabilmektedir. Kuzey Kıbrıs’ta ehliyet almış eski bir öğrenci arkadaşım Türkiye’de çevirdi. Bende bunu yeni öğrendiğim için eski cevap yorumları ile karışıklık olmuş. KKTC vergi dairesini ararsanız yardımcı olacaklardır. En net ve sağlıklı bilgiyi oradan alabilirsiniz.

   1. Merhaba. Arkadaşınız KKTC ehliyetini ne zaman TC ehliyetine çevirdi ? Ve bu işlemi hangi kurum aracılığı ile yaptı bilgi verir misiniz ?
    Teşekkürler

     1. Emniyet müdürlüğü, nufus işlemleri herhangibir devlet kurumu böyle bir durum var fakat bilgimiz yok diyorlar nasıl çevrileceğine dair. Bu konuda ne yapailiriz?

 9. TC ehliyetini çevirme kaç gün sürüyor aynı gün biter mi yani kısa sürer mi

  1. Geçerli oturma izniniz(muhaceretiniz) var ise 1-2 saat içerisinde dönüştürebilirsiniz.

 10. Merhabalar. 50 cc motor için sigorta şartı kıbrıs için zorunlu mu? Yani 50 cc motoruma kıbrısta sigorta yaptırmak zorunda mıyım? (Türkiyede 50 cc motor için sigorta şartı yok) Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok mutlu olurum.

  1. Selam. Ben İngiltere vatandaşıyım. Kıbrıs’a sürekli gidiyorum ve Kıbrıs ehliyeti nasıl alabilirim? benim ingiliz ehliyetim var teşekkürler.

   1. İngiltere ehliyetiniz ile adada kiralık araç kullanabilirsiniz. KKTC ehliyeti almak için yazıda da belirttiğim gibi öncelikle muhaceret yani oturma izninizin olması gerekmektedir.

 11. Ben Kktc de turist olarak kalıyorum 3 ayda bir tr ye giriş yapıyo Kktc ye dönüyorum be Kktc de tr ehliyetimi kullanıyorum yanlışmı yapıyorum

 12. Merhabalar babam misafir olarak yanıma geldi 60 yaş üstü olduğu için süresiz kalma hakları var o yüzden pasaport ile giriş yapmadı.pasaportu yok.Türkiye ehliyeti ni Kktc ye çevirmesi gerekiyor mu pasaport olmadan da çevrilebilir mi ne gibi işlem yapması lazım tskler

 13. Kıbrısa girdiğimizde verilen 1 ay süre tekrar giriş çıkış yaptığımızda yenileniyor mu yani araçla giriş tarihi mi benim gieiş tarihim mi önemli olan

 14. Kıbrısa girdiğimizde verilen 1 ay süre tekrar giriş çıkış yaptığımızda yenileniyor mu yani araçla giriş tarihi mi benim giriş tarihim mi önemli olan

 15. Merhaba bir şey soracağım. Azerbaycan vatandaşıyım ve ehliyet çevirmeyi durdurdular. Nasıl çevirebilirim?

 16. Merhaba, başvuru yaptıktan sonra T.C. ehliyeti, pasaportunu geri veriyorlar mı? Yoksa sürüş ehliyeti çıkana kadar orada mı kalıyor?

  1. Tabiki hepsini hemen geri veriyorlar. Aynı zamanda geçici ehliyet olarak makbuzu veriyorlar ve bunu ehliyetiniz kart halinde çıkana kadar ehliyet yerine kullanabiliyorsunuz.

   1. Merhaba ben kktc ehliyetimi turkiye ehliyetine geçirmiştim 2014 de vermiştim emniyete 2015 de ehliyetim geldi ama alamadım halen alma şansım varmı nufustanmi alırım emniyet müdürlüğündnmi tsk ederim

 17. Merhaba. Ben Türkiye’de yaşıyorum. Dosyayı aldım ehliyete çevirmedim Kıbrıs’a gelince dosyamla gelsem ehliyeti orada alabilir miyim ?

 18. Normal KKTC’ye gezmeye geldim pasaportla TC ehliyetimi KKTC ehliyetine çevirebilir miyim? Teşekkür ederim

 19. Merhaba Ben Türkiye’de yaşıyorum Kıbrıs ehliyetim var Türkiye’de çevre biliyor muyum ama Türk vatandaşıyım

  1. Yeni yapılan anlaşmaya göre KKTC ehliyetleri, TC ehliyetine çevrilebiliyor. Ama bu sadece KKTC vatandaşları için mi geçerli bilmiyorum. Türkiye’deki herhangi bir Emniyet müdürlüğü’nden öğrenebilirsiniz.

 20. Merhaba ben Turkmenistanliyim ve burda çalismaktayim.ehliyetimi çevirebiliyor muyum?.Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Bu konuda en doğru cevabı Lefkoşa maliye bakanlığı ehliyet kısmında çalışan görevli memur verecektir.

 21. Merhaba ;
  Ben T.C vatandaşıyım . Türkiye den motorsikletimi getirdim ve burada öğrenciyim . Muacerat ve Trafik sigortamı yaptırdım . Ehliyetimi henüz KKTC ehliyetine çevirmedim . Ne kadar ücret ödeyerek ehliyetimi çevirebilirim ?

  1. Yazıda da belirttiğim gibi kaç yıllık ehliyet istiyorsanız harcını(2 yıl için 350 TL) maliye bakanlığı’na yatırırsınız. Birde konsoloslukta ehliyet onaylattırma harcı var(20-30 TL arası)

 22. Merhabalar, öncelikle bu bilgilendirmeler için teşekkürler. Yaklaşık beş sene önce öğrenciyken ben tc ehliyetimi yukarda anlattığınız işlemleri uygulayarak kktc ehliyetine çevirmiştim ve bana bir sene süreli ehliyet vermişlerdi. Bir daha yeniletme ihtiyacı hissetmedim. Ama şimdi yeniletme yaparak geçerli bir kktc ehliyeti almak istiyorum. Tekrardan büyükelçilikten onay vs almam gerekiyor mu? Yoksa süresi dolmuş kktc ehliyetimi ve çalışma iznimi götürsem yenileme işlemi yapılır mı?

  1. Maalesef bu konu hakkında bilgim yok. Lefkoşa maliye bakanlığı, ehliyet bölümünü arayıp öğrenebilirsiniz.

  2. Çalışma izni ve süresi biten ehliyetinizle Lefkoşa daki maliye Bakanlığı binası girişte harcını yatırıp uzatabilirsiniz. 3 hafta önce arkadaşım sadece eski ehliyeti verdi harcı yatırdı uzattı ehliyeti çalışma izni bile sormadilar.

 23. Öncelikle Furkan kardesimize bilgilendirici bir yazı yazıp emek verdiği için teşekkür ediyorum. Benim eklemek istediğim şey TC Ağır vasıta ehliyet sahibi olanlar malesef KKTC de çevirme işlemi yaparken ağır vasıta vermiyorlar sadece D sinifi veriliyor. Hatta artık J sınıfını yani motor 50cc onu bile eklemiyor yani TC de ağır vasıta ehliyet sahipleri KKTC de ağır vasıta ehliyet çevirmek istiyorsa ya çalıştığı yerden 2 Ton üzeri olan bir aracın kocan ve isyerinin yazacağı dilekçe ile müracat ederse alabilir. Çalışma izninde hangi firmanın adı yazıyor ise araç kocanindada o yazması lazım. 2 ci yol ise kursa gitmek oda suan 2000 tl 12/03/2019 15 gün civarında sürüyor kısaca bu sekilde yapabilirsiniz ancak ağır vasıta ehliyeti bizzat kendim yaşadığım için sizlerin de bilmesini istedim. Saygılar.

 24. Merhabalar, Furkan Bey.
  2018 itibariyle muhaceret başvuru işlemleri online oldu. Ve muhaceret için pasaporta artık damga pulu yapıştırmıyorlar. Onun yerine büyük bir kağıt veriyorlar. Muhaceret kâğıdı olanlar ne yapacak?
  Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür ederim.

  1. Muhaceret kağıdınız ile işlemlerinizi yapabilirsiniz. Pasaportunuzda damga olmasına gerek yoktur. Kolay gelsin.

 25. Vakit ayırıp hazırladığınız bilgiler için teşekkür etmek istedim. Son derece kolaylık sağladı.

 26. Kolay gelsin. Bende TC vatandaşıyım. Ehliyetim b sınıfı. Burada sınıfı değişiyor mu? Hangi araçları kullanabilirim? örneğin panel van minibus kullanabilirmiyim?

  1. Kullanamazsınız. KKTC de yeniden ehliyet almanız gerekiyor. Bununda bazı şartları var. Zorlu bir süreç.

 27. Merhaba
  Kıbrıs doğumlu olup ehliyetimi Kıbrıs dan aldım. KKTC ve TC çift vatandaşım şuan kullandığım ehliyetim KKTC ehliyeti 3 yıldır İstanbul’da yaşamaktayım.
  Kıbrıs ehliyetimi dönüştürmem gerekirlimi, cezası var mı?
  Eğer Kıbrıs ehliyetimi, TC ehliyetine dönüştürmem gerekirse ne kadar ücret yatırmam gerekiyor bilginiz var mıdır.
  Kolay gelsin.

  1. Bu konuda en doğru bilgiyi Türkiye’deki emniyet müdürlüklerinden edinebilirsiniz.

 28. Öncelikle bilgilendirmelerin için teşekkürler. Şuan 2019 mayıs ayındayız. 2 yıllık ehliyet fiyatında değişme var mı?

 29. Merhaba Furkan bey. TC vatandaşıyım. TC ehliyetim var Kıbrıs’a gelip Kıbrıs ehliyetini alabilir miyim? Ne kadar sürer ve en önemlisi Avrupada geçerli mi? teşekkür ederim.

  1. Avrupa’da Kuzey Kıbrıs tanınmadığı için tahminimce ehliyet geçerli değildir. Kıbrıs’ta ehliyet almak için yazıda da belirttiğim gibi öncelikle muhaceretinizin yani oturma izniiz olması gerekiyor. Öğrenci değilseniz muhaceret işlemleri oldukça zor. Genellikle çalışma izni ile alınıyor. Prosedürleri oldukça fazla.

 30. adaya 17 nısanda gırıs yaptım yanı gırısımde bu gune 1 aydan fazla zaman gectı ehlıyetımı cevırme hakkımı kayıpmı ettım tekrar gırıs yaptıgımda 1 aylı sure tekerar baslıcakmı.. ve bu bır aylık sure sadece araclı gırıslerdemı yoksa aracsız gırısler ıcn mı.. yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkurler

  1. Araçla girenler için diye biliyorum. KKTC emniyet müdürlüklerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 31. T.C. vatandaşıyım. B sınıfı ehliyetimi çevirmek istiyorum. Çevirme amacım adada 50 cc motor kullanmak için. Verecekleri yeni ehliyetle 50 cc ye kadar motor kullanabilir miyim?

  1. Yazıda da belirttiğim gibi “Ehliyet sınıfı olarak otomobil D sınıfı veriliyor ve D sınıfı ehliyet alanlar aynı zamanda J ( 50 cc’ye kadar olan motosikletler) sınıfı ehliyet sahibi oluyor”

 32. Peki, yabancı ülkelerin ehliyeti ne durumda Azerbaycan,Kazakitan bu ülkelerin ehliyetini çevire biliyor muyuz KKTC’de?

  1. Bu konu hakkında bilgi sahibi değilim. Lefkoşa maliye bakanlığı ehliyet bölümünü arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

 33. Merhabalar, sorum şu; adaya geldiğimiz ilk ay içerisinde ehliyeti çevirmemiz gerekiyormuş doğrumu? 1 ay sonrasında çevirme imkanımız olmuyor mu?

  1. Sanırım TR plakalı aracınız ile adaya giriş yaptığınızda böyle bir durum var. Normal giriş yapan biri istediği zaman ehliyet çevirebilir.

 34. Merhaba ben KKTC ehliyetini TC ehliyetine çevirmek istiyorum nasıl Kıbrıs’ta olabiliyor mu? yoksa Türkiye’de mi değişmek lazım?

  1. Türkiye’de yapmanız gerekiyor. Lefkoşa büyükelçiliği’ne danışmanızı öneririm.

 35. Merhaba. Tc vatandaşıyım ve ehliyetimi alkolden dolayı kaptırdım. Kktc ehliyeti alsam yada alabiliyormuyum turkiyede geçer li olur mu?

 36. Merhaba ben oturma izinim bar kktc ye bir yilik
  Kendi memlekatim de ahliyat var
  Su an bir araba aldim amma kktc ye ahliyatim yok
  Ne yapmam gerek ve ne kadar zaman surer?
  Teşekur ediyorum

  1. Yabancılar için süreç nasıl işliyor bilmiyorum. Polis Emniyet Müdürlükleri’nden gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

 37. Merhabalar benim bir sorum olacak. Ben türkiye de ehliyetimi geçici süre ile ehliyetimi kaptırdım. Kıbrısta sürücü kursları ile konuştum ehliyet alabiliyormuşum kıbrıstan ve aldığım ehliyette türkiye de geçerliymiş. Bu doğru mudur? Çevirmeden kullanacakmışım. Kısacası kıbrıstan aldığım ehliyet türkiyede geçerli olur mu

  1. En sağlıklı bilgiyi Türkiye Cumhuriyeti emniyet müdürlükleri veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti emniyet müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

 38. İyi günler türkiyeden getireceğim tr plakalı motorum için sigorta ve ehliyet çevirme işlemi zorunlu mudur?

  1. Trafik sigortası(450 Tl yıllık) zorunludur. Ehliyette bir ay gibi bir süre tanıyorlar. Sonrası için çevirmek zorunludur.

 39. Merhaba ben askeri personelim. Görev yaptığım yıllarda (2004-2006)eşim kktc ehliyeti aldı. Tr ehliyetine çevirdi.yıllarca kiralık araç kullandığımız için yenileme gerekmedi. Lakin buyıl kızım mağusada okula başladı. Ve ona araba aldık. Eşim kktc ehliyetini yenileyebilir mi.

  1. Maalesef üstünden yıllar geçmiş bir ehliyet uzatılabilme konusunda bilgi sahibi değilim. Ama benimde ehliyet sürem bitiyor. Uzatmaya gittiğimde sorunuzu ileteceğim. Cevabı tekrar buradan yazarım.

   1. Sorunuzun cevabı : ehliyet süresi bittikten sonra 5 yıl içerisinde uzatmak gerekiyor. 5 yıl sonra ehliyet silinir.

  2. Çok teşekkür ederim. Mağusadan ev aldım. Yazın gelip muhacerat yaptırıp eşimle beraber dediğiniz yollardan başvurup gerekli değişimi yaparız. Yardımınız için tekrar teşekkür ederim.

 40. Merhaba benim türkiye ehliyetim var kıbrısta öğrenciyim Ve ehliyetimi çevirmek istiyorum 1 yıl çevirme şansım var mı ücreti ne kadar öğrenebilirmiyim

  1. En az 2 yıllık ehliyet alabilirsiniz. Bir yıllık yoktur. 2 yıllık ücret bilgisi yazıda yer almaktadır.

 41. Merhabalar benim 1 yıllık muhaceret sürem kaldı şuan ehliyetimi çevirmek istesem 3 yıllık ehliyet çevirirler mi yoksa yalnızca 1 yıllık mı olur

 42. Muhaceret onaylı pasaport demişsiniz. Ben muhaceret i yeni tamamladım belge var sadece. Pasaportla giriş yaptıktan sonra başka bir işlem yapmadım. Belge ve pasaportla gitsem olur mu

  1. Önceden muhaceret kağıt olarak değil, pasaporta damga vurularak veriliyordu. Şimdi kağıt olduğu için kabul ediyorlar. Olur kolay gelsin.

 43. Ustam kolay gelsin KKTC’de öğrenciyim TC vatandaşıyım kktcden ehliyet alırsam TC ehliyetine çevirebilir miyim 2-3 yeri aradım tam net bilgi vermediler tam bilgiyi nereden öğrenebilirim yardımcı olur musun

 44. Merhaba ben TC vatandaşıyım . KKTC ehliyetim var. Türkiye’de nasıl değiştirebilirim? Ne gerekiyor? rica etsem yardımcı olabilir misiniz?

  1. Değiştirebilirsiniz. Fakat prosedürleri bilmiyorum. Emniyet müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

 45. Sistem değişmiş galiba az önce görüştüm dedi ki türkiyede emniyet müdürlüğünden veya nufüs müdürlüğünden dönüştürme gerçekleşiyor. KKTC ‘de artık yapamıyoruz dedi

 46. Merhabalar TC ehliyetimi kaybettim ve suan ehliyetimi kaybettiğim için Kıbrıs ehliyetini nasıl alabilirim bileğiniz var mı?

  1. Kuzey Kıbrıs’ta, Türkiye Cumhuriyeti konsolosluğuna gidip detaylı bilgi alabilirsiniz.

 47. kıbrıstan aldığım ehliyetimin suresi 2011 de bitti yeniden ehliyetmi almam lazım. türkiyede sursi dolmuş diye işlem yapmadılar. eski belgeme istinaden kıbrıstan yeniden sınavlara tabi tutulmadan ehliyet alabilirmiyim ve türkiyede dönüştürebilirmiyim.

  1. Türkiye ehliyetiniz varsa, Kıbrıs’ta oturma veya çalışma izni alıp ehliyet dönüştürebilirsiniz. Eğer Türkiye ehliyetiniz yoksa tekrar Kuzey Kıbrıs’ta şoför okullarına kayıt yaparak sınava girmeniz gerekmektedir. 5 yıl içerisinde uzatma yapmadığınız için ehliyetiniz yanmıştır.

 48. Merhabalar benim KKTC ehliyetim var fakat 2015 yılında Türkiye’ye dönüş yaptım. Ehliyetimi değiştiremedim.2017 yılının 6. ayında günü bitti. Ne yapmam gerekiyor? detaylı bilgi verebilir misiniz?

  1. Kuzey Kıbrıs’ta ki vergi dairelerinden birine giderek sitede yayınlandığım ehliyet uzatma işlemleri yazımdaki işlemleri yapmanız gerekmektedir. Muhaceret, oturma veya çalışma iznine gerek yoktur.

   1. Merhabalar
    Sormak istediğim soru aslın da çok basit
    Ben Pakistan’dan KKTC de yaşıyorum ve yaklaşık 10 var buradayım ve
    Bende KKTC ehliyet vardır peki bu TÜRKİYE ehliyetle değiştirmek isterim mümkün mü acaba.?

 49. Eşimin KKTC ehliyeti var süresinin bitmesine daha var bunu TC ehliyetine çevirmek istiyoruz nasıl bi yol izlememiz lazım önceden çevrilmiyordu şimdi yeni bi yasa çıktıgını söylediler değişiyormuş dediler bizim ne yapmamiz lazım

  1. Nüfus müdürlükleri ve emniyet müdürlükleri ile görüşmeniz gerekmektedir. Dönüştürülebilir.

 50. Merhaba, Kktc.vatandasiyim , kibrista dogdum. Ehliyetimi kktcden aldim.Ankarada yasiyorum.4 yildir Arac kullaniyorum. Arac alirken ehliyette sknti olmayacagini soylediler. Su an icin , kktc ehliyetimi , tc ehliyetime cevirmem gerekiyormu? Sadece kktc ehliyeti gecerlimidir? Bir cezasi var midir?

 51. Bugün TC Ehliyetimi KKTC ehliyetine çevirtmek için gittim. işlemleri yapıp TC ehliyetimi benden aldılar ve KKTC’den temelli gittiğimde Türkiye’den alabileceğimi söylediler. Bu yeni gelen bir şey mi neden aldılar ehliyetimi?

 52. Furkan bey merhaba ben türk ehliyetmi çevircektim elçilikte bana dediler ki tc ehliyetini alacağız yeni kanun bu nasıl yani hiçbir şey anlamadım yardımcı olur musun?

 53. yasar bey ben tc ehliyetimi kktc ye cevirdim tc ehliyetini geri vermediler turkıyeye yollanıyormus nerden alabılırız tesekkur ederim

 54. Merhaba ben KKTC de yaşıyorum KKTC ehliyetim yaklaşık 2 yıldır bitmiş ve araç kullanmadığım için yenilemedim bir sorun yaşarmıyım yenilemeye gidince

 55. Furkan Bey,
  KKTCye kendi aracımla gelip uzun süre kalmayı planlıyorum. ( 4 yıl gibi)
  Çıkmadan kaç yıl kalınabiliniyor?
  Eğer bilginiz varsa ve paylaşırsanaz sevinirim..

 56. Merhabalar türkiye ehliyetimi dönüştürdükten sonra , belli bir süre içerisinde almam gerekiyor mu ? Ehliyetimi dönüştürüp turkiyeye geçiş yapsam 1 ay sonra geldiğimde ehliyetimi alabilir miyim ?

 57. Merhaba, Azerbaycan vatandaşıyım, ehliyet değişimine gittiğimde yapamayız dediler, polis genel müdürlüğünü aradığımda 9 eylüle kadar uzatıldı yapabilirsiniz denildi, nasıl bir yol izlemem gerekir?

  1. 9 Eylül’e uzatılma kararı yeni alındıysa, yazı gelmesini bekliyorlardır. İtiraz edip, yetkililer ile tekrar konuşun. Sizin durumunuzda onlarca insan vardır.

 58. Merhaba KKTC kimliğimi yeni aldım TC ehliyetimi KKTC ehliyetine çevirmek istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor.simdiden teşekkür ederim.

 59. Merhaba benim Kıbrıs ehliyetim var türkiyede yaşıyorum süresi bitmiş nasıl türk ehliyetine çevire bilirim acaba yardımcı olurmusunuz rica etsem

  1. süre bitiminin üzerinden 5 sene geçtiyse uzatamazsınız. Geçemediyse KKTC vergi dairesine gidip ehliyet uzattırıp, daha sonra Türkiye’de işlemleri yapabilirsiniz.

 60. Merhaba ben işlemlerimi bugün tamamladım. ancak TC ehliyetimi aldılar, konsolosluğa göndereceklermiş. Bu standart bir prosedür mü? Ben öncesinde onaylattım konsolosluktan ehliyetimi çünkü…

 61. Merhaba, az önce ehliyet çevrimi için tüm belgelerle maliyeye gittim fakat benden Türkiye ehliyetini almak istediler tamamen sadece Kıbrıs ehliyeti geçerli olacak dediler. Aslı

 62. iyi akşamlar kktc de öğrenciyim kktc den ehliyet almayı düşünüyorum Türkiye ye dönünce ehliyetimi Türk ehliyetine çevire bilirmiyim

 63. Merhaba Türkiye vatandaşıyım burada sınavlara giriyorum sınavları kazanamıyorum dosya yaktım bir kaç defa. Kıbrıs ehliyeti Başvurusu yapabiliyor mu?

  1. Ehliyet başvurusu yapabilmeniz için KKTC’de oturma iznine sahip olmanız gerekmektedir.

 64. Hayırlı akşamlar. Ehliyetimi 2017-2018’de Kıbrıs’ta öğrenciyken almıştım. Şimdi Türkiye’de çevireceğim. Ehliyetin geçerlilik süresi dolmuş. Türkiye’deki nüfus dairesi bana yeniden ehliyet alacağımı söyledi. Ne yapmalıyım?

 65. Hocam öncelikle iyi günler ben hem TC hemde KKTC vatandaşıyım tr de yasıyorum KKTC den ehliyet alıp Türkiye’de kullanmak istiyorum ne yapmam gerek kurslar tr deki gibi uzun. Sürüyormu ?

 66. Merhaba. TC ehliyetimi KKTC ehliyetine çevirmek istiyorum işlemlerimi başlattım ancak yorumlarda gördüğüm kadarıyla TC ehliyetimizi alıyorlarmış. Bu ehliyetleri ne zaman ve nereden alabiliriz? Konu ile alakalı aydınlatırsanız memnun olurum. Birden fazla kişi sormuş ama sanıyorum dikkatinizden kaçtı. Eğer aydınlatırsanız bu konuyla alakalı soru işareti olan kimseler bu yorum sayesinde bilgi sahibi olabilirler. İlginiz için teşekkürler.

  1. Bu konuda benimde bilgim bulunamamaktadır. En net bilgiyi ehliyeti aldığınız Maliye bakanlığı binasındaki ehliyet bölümünden alabilirsiniz.

  2. Türk ehliyetimi çevirmiştim. Kıbrıs’tan aldığım ehliyet Türkiye de geçerli mi? Türkiye de polis çevirmelerinde bir sorun oluşur mu?

 67. Merhaba, ben TC ehliyetimi KKTC ehliyetine çevirmek için bütün prosedürü uyguladım .Dün müracaat için gittiğimde yeni yasa gereği TC ehliyetimin benden alınacağını ve elçiliğe gönderileceğini , onların ise TC ehliyetimi Türkiye’den nerden aldıysam oraya gönderileceğini ve ben ne zaman Türkiye ye gidersem yeniden müracaat ederek ehliyetimi ordan alacağımı söylemeleri üzerine KKTC ehliyeti almaktan vazgeçtim.Yeni yasa bu şekilde işliyor dediler Bu durumda iki ehliyeti kulanmak yasakmış Peki bugüne kadar söylemiş olduğunuz şekilde ehliyet çevirenler nasıl kullanıyor Çok acayip bir durum

 68. Merhaba, ben Kosova vatandaşıyım, ehliyetimi KKTC ehliyetine dönüştürmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim?

 69. Çalışma iznim var ama ehliyetim Kosova ehliyeti. Kosova ehliyetimi dönüştürme şansım var mıdır?

  1. KKTC vergi daireleri veya Maliye bakanlığı’nda bulunan ehliyet şubesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 70. Adamsın, bulamadığım bilgilerin hepsini buldum. Yalnız şeyi soracam, J sınıfı ehliyet veriliuor mu hala D’ye çevirince

 71. Yeni KKTC ehliyetine ismimi yanlış yazmışlar, nasıl duzelttirebilirim? TC numaram doğru…

 72. Merhabalar ben de TC ehliyetimi KKTC ehliyetine dönüştüreceğim fakat bazı cevaplarda bu değişim için 1 ay süre tanındığını yazmışsınız ben geleli 6 ay oldu TC ehliyetimi değiştirebiliyor muyum hala yeni yasa felan geldi mi bu konu hakkında fikriniz varsa yardımcı olur musunuz teşekkür ederim şimdiden.

 73. Kolay gelsin Furkan bey askeri personelim tayinim Kıbrıs’a çıktı benimde değiştirmem gerekiyormu?

  1. Yanlış yönlendirmek istemem. En sağlıklı bilgiyi KKTC Emniyet müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

 74. Kıbrıs’ta ikamet izini aldım. Türkiye ehliyetimi değiştireceğim. Ancak ehliyetim eski tip, Yeni çipli ehliyete dönüşmemiş. Bu şekilde Kıbrıs ehliyetine dönüşüm yapılabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön