SWL – Kısa Dalga Dinleyicisi nasıl olunur ?

Değerli Okurlarım ;

Bugünkü yazımda SWL – Short Wave Listening , Kısa dalga dinleyicisi nasıl olunur? Elimden geldiği kadar anlatmak istiyorum. 

Kısa dalga dinleyicisi ve Radyo amatörü arasındaki tek fark, biri dinleme yapar diğeri ise hem dinleyip hemde gönderme yapar. Geri kalan süreç tamamen aynıdır. Karşılıklı QSL kartlar gönderilip alınır. 

SWL tarafından, bana gönderilmiş bir QSL kart;

Bu kartta italyan kısa dalga dinleyicisi; benim ( TA7AOF ) , IK0GHB ile görüştüğümü, beni 5/8 rapor ile duyduğunu belirtiyor. Aynı zamanda kartta, görüşme tarihi ve frekansı da yer almakta. Merak edenler için kartın ön yüzü;

SWL olabilmek için öncelikle HF – Kısa dalga alıcınız olması gerekiyor. Bu bir kısa dalga radyosu veya SDR olabilir. 

SWL olmak istediğim zamanlarda, internette yoğun araştırma yaptım. Örnek bir dilekçe arıyordum fakat bulamamıştım. Bende kendi dilekçemi hazırladım ve başvurumu yaptım. Zorluk çekmemeniz adına düzenlemiş olduğum örnek dilekçeyi ek-1‘e tıklayarak indirebilirsiniz..

SWL olmak için telsizcilik sınavına girmenize, yani amatör telsizci olmanıza gerek yoktur. KEGM’ye ekte verdiğim dilekçeyi belgegeçer ile göndermeniz yeterli olacaktır. SWL belgesi için herhangi bir ücret talep edilmez. 15-20 gün içerisinde belgeniz tarafınıza posta yolu ile iletilecektir.
Belgeyi kart şeklinde gelecek diye beklemeyin 🙂 Bildiğiniz A4 kağıdı.. 

Sizlere birde, Dünya çapında oldukça popüler olan SWARL-Short Wave Amateur Radio Listening topluluğundan bahsetmek istiyorum. SWL belgesi aldıktan sonra SWARL üyesi olup, size farklı bir çağrı kodu verilmekte. Bu özel kuruluş, kendi içerisinde farklı ödüller dağıtıyor. 

Üye olmak için swarl.org sitesine girip, aşağıdaki resimde kırmızı renkte işaretlediğim Get Swl Call Sign yazısına tıklayın.

Gerekli alanları doldurun. Operational Callsign kısmına kendi çağrı işaretinizi yazabilirsiniz. 

Son olarak Apply for SWL Call Sign yazısına tıklayın. Başvurunuz kabul edildikten sonra mail adresinize SWL sertifikanız gönderilecektir. Örnek ödüller;

25 farklı ülke dinlediğinizde aşağıdaki ödülü almaya hak kazanıyorsunuz.

Tüm kıtalardaki radyo amatörlerini dinlediğinizde aşağıdaki ödülü alıyorsunuz.

Sorularınız olursa lütfen iletişime geçiniz.

Saygılarımla.. 
Furkan ÖZEN

Yorumlar

  1. Çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim ben de bir ekleme yapmak istiyorum artık SWL belgesi için dilekçe hazırlamanıza gerek yok E Devlet sistemi üzerinden online başvuru yapılabilir

  2. QSL kartlarının temini ve doldurulmasından bahseder misiniz?
    Ben de bir kısa dalga radyo temin edip swl’ye başlayacağım.

    1. QSL kart temini büro kullanılarak veya direkt olarak yapılır. Büro icin TRAC ile görüşmeniz gerekiyor. Direkt ise PTT ile adrese teslim olacak şekilde zarfa koyup alıcının adresine gönderiyorsunuz. Kart üzerine ise, rapor-tarih-frekans- görüşen iki istasyonun çağrı işareti. ( Hangi kişiye gönderecekseniz önce onun çağrı işareti yazılır. Qso with : XX7XXX gibi görüştüğü istasyonu yazıyorsunuz ve o istasyonun verdiği rapor yazılır)
      Mail atarsanız daha detaylı cevap verebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön