2. Bölüm: SWL belgemi aldım, ne yapmalıyım?

Değerli okurlarım;

Yazının ikinci serisinde SWL belgemizi aldıktan sonra başlıca neleri öğrenmeliyiz? Neler yapabiliriz? Bunlardan bahsedeceğim. Birinci bölümü okumadıysanız lütfen önce onu okuyunuz. Link
Öncelikle tıpkı radyo amatörleri gibi, amatör telsiz fonetik alfabesini ezbere bilmeniz şarttır.

DX cluster nedir?
AK1A Dick Newell tarafından 1980 yıllarında temelleri atılmış bir sistemdir. DXCC istasyonlarının, ülke istasyonların hangi frekansta çalıştığını belirtmek amaçlanmıştır. Bu sayede frekanslarda çalışan istasyonları görüp, o frekansa gidip görüşme yapılabilmektedir. Radyo amatörleri ve SWL’ler için vazgeçilmezdir. Onlarca farklı cluster sitesi vardır. Benim kullandığım dxsummit.fi sitesidir.

Site oldukça sade bir tasarıma sahiptir. Aşağıdaki fotoğraf uzerinde işaretlediğim 1 Numaralı bölümden; mod ve MHz filtrelemesi yapabilirsiniz. Sadece SSB seçerek mikrofon ile yapılan QSO’ları görebilirsiniz. CW ve 14 MHz seçerek yalnıza mors ve 14 MHz istasyonlarını takip edebilirsiniz. 2 Numaralı bölümden çağrı işareti araması yapabilirsiniz. Burada sadece TA yazarak TA ile başlayan tüm çağrı işaretlerini filtreleyebilirsiniz. Bu özelliğin avantajını AWARD kovalarken çok kullanacağız.

Gördüğünüz kalın yazılı çağrı işaretlerinin her biri spot anlamına gelmektedir. Fotoğrafta görüldüğü gibi Spotter kısmında, spot atan kişinin çağrı işareti gözükür. DX kısmındaki çağrı işareti ise o frekansta çalışan istasyondur. Saat UTC’dir. 3 Numara ile işaretlediğim bölümü kullanarak size spot gönderebilirsiniz. Bu kısmı amatör telsizciler kullanır. Görüşme sonrası buradan DX istasyonu yani çalışan istasyonun çağrı işaretini, hangi frekansta çalıştığını yazarak sisteme gönderirler. Anında yan tarafta ekranda düştüğünü göreceksiniz. SWL çağrı işareti ile spot atmayınız. Amatör telsiz çağrı işaretiniz ile duyduğunuz veya QSO yaptığınız istasyonları spotlayabilirsiniz.

Yeşil kutu içine aldığım AC4TO çağrı işaretinin yanında, diğer spotter’lardan ayıran bir simge vardır(-@). Bu işaret, web site üzerinden spot atıldığını belirtir. Eğer çağrı işareti yanında bu işaret yoksa, spotter istasyonu bilgisayardan log programları ile spot gönderdiğini belirtir.

SDR veya HF alıcınız var mı?

Eğer evet ise, cihazınızı açıp dinleme yapabilirsiniz. Ancak değilseniz, WEB-SDR dinleyebilirsiniz. Benim sıklıkla kullandığım link sitesini tavsiye ederim. Oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Frekans bölümüne DXcluster’da gördüğünüz frekansları yazarak dinleme yapabilirsiniz. Burada dikkate edilmesi gereken en önemli şey LSB-USB farkıdır. 7 ve 3.5 MHz LSB kullanır. 14-21-24-28 USB kullanır.
UTC nedir?
Coordinated Universal Time, Eş Güdümlü Evrensel Zaman anlamına gelir. Dünya saatidir. Amatör telsizcilerin ortak saati UTC’dir. QSO görüşme kayıtlarınızı, dinlemelerinizi mutlaka UTC saatine göre kaydetmelisiniz. Türkiye yerel saat olarak UTC+3 kullanır. Yani Türkiye’de saat 14:30 ise UTC saati 11:30’dur. Kayıtları UTC olarak tutmazsanız, hiçbir geçerliliği olmaz.

(RST)Report nedir?
Amatör telsizciler kısa dalga görüşmelerinde rapor belirtmek zorundadır. Bu raporlar SSB’de iki haneli, CW ve dijital modlarda üç haneli kullanılır. RST; Readability(okunabilirlik), Signal Strenght(sinyal kuvveti), Tone (ton) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Ton raporu SSB’de verilmez. Okunabilirlik, en zayıftan en iyiye doğru gider. Beş, en iyi iken, bir anlaşılamıyor demektir. Sinyal kuvvetini cihazında veya SDR’da görebilirsiniz. En güçlü sinyal dokuz iken en zayıfı birdir. Raporları dinlemek, SWL’ler için çok önemlidir çünkü QSO doğrulaması için bunları kaydetmeleri gerekir. RST raporundaki sayıların ayrı ayrı anlamlarını öğrenmek için SAKRAD derneğinin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dinledikten sonra kayıtları nasıl tutacağız?
Kendinize bir SWL defteri yapabilirsiniz. Bunun yerine bilgisayar tutmanızı tavsiye ederim. Çeşitli onlarca log programı vardır. Ancak bizim ne amaçla kullandığımız çok önemlidir. Türkçe çevirisini yaptığım, SP7DQR tarafından yazılan SWL_DQR_Log programını kullanıyorum. Sizler tabiki farklı programlar kullanabilirsiniz. Ancak benim tavsiyem bu program olacaktır. Çok az yer kaplar ve oldukça sade bir tasarıma sahiptir.
Programı indirmek için: link
Türkçe dil dosyası: link
Türkçe dil dosyasını indirdikten sonra LANG dosyasının içine atınız. Ardından programın sol tarafındaki çalışan istasyon bölümünde boş bir yere(mavi işaretle belirttim) Farenin sağ tuşu ile tıkladıktan sonra, dil seçme kısmını seçip Turkish dilini seçiniz.
Programı Türkçe yaptıktan sonra, çok basit bir program olduğunu göreceksiniz. Örnek bir log kaydı yapalım. Varsayalım; TA7AOF istasyonu frekans sahibi, CQ çekiyor(genel çağrı yapıyor) ve 9A0YOTA istasyonu ona çağrı yaptıktan sonra QSO yapıyorlar. Çalışan istasyon kısmına frekans sahibini yazınız. Bunun sebebi ise, ödül kovalarken en az 3 QSO dinleyin. Bunun sebebi, DXcluster’da TNX QSO gibi kısa bilgiler yazarak spot atarlar. Bazı uyanıklar bunları alıp, “ben sizi dinledim, bana QSL kart veya ödül verin” diyor. Bunları önlemek için en az üç QSO peş peşe dinlemek gerekir. Bu kural değil, etik bir davranıştır. Sizin SWL’ye verdiğiniz önem ve değeri gösterir. İstasyonların birbirine verdiği raporları mutlaka yazınız. Raporun yanındaki numara yazan kısmı, contestlerde kullanacağız. Sonraki yazılarda detaylı anlatacağım. Log tutarken dikkat etmemiz gerek şey; tarih, UTC, band ve Moddur. Tarihi otomatik olarak bilgisayar tarihinden alır. Gece 23.59’dan sonra bir sonraki güne atar. Burda dikkat etmeniz gerekiyor. Gece dinlediklerinizin tarihlerini mutlaka kontrol edin.
Yanlış kayıt veya düzenlemeler için log bölümünde SWL kaydı üzerine gelip sağ tıklayarak, raporu düzenle tuşuna basın. Açılan pencerede her şeyi ayrı ayrı düzenleyebilirsiniz.
Eğer UTC saati doğru göstermiyorsa, bir numara ile işaretlediğim bölüme sağ tıklayıp, zamanı seçiniz. Ardından açılan pencereyi aşağıdaki şekilde yapıp kaydediniz.
Örnek log kaydı ekran görüntüsünü ekliyorum. Görüldüğü gibi her istasyon en az 3 kez dinlenmiştir.
Bu şekilde log kayıtlarınızı tutabilir, Cabrillo formatına çevir diyerek, gerekli bilgileri doldurarak .cbr formatında dosya elde edebilirsiniz. Bunu ne amaçla kullanacağımızı ilerleyen serilerde anlatacağım.
QSL kart hazırlama, gönderme ve alma işlemleri
Öncelikle QSL kartın ne olduğunu bilmiyorsanız QSL kart nedir? yazımı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. QSL kart alışverişi kağıt QSL ve e-Qsl olmak üzere iki türlü yapılabilmektedir. E-qsl üzerinden QSL kart gönderebilir ve alabilirsiniz. E-qsl’e dair merak ettiğiniz her şey :E-qsl kullanım kılavuzu Oldukça detaylı, bol fotoğrafları ve E-qsl’e dair her şeyi anlattığım bir yazıdır.

QSL kart gönderip almak, görüşmeyi onaylamak için yapılmıştır. İlk zamanlar posta yolu ile tek tek kartlar gönderilip, alınıyormuş. Sonrasında QSL büroları kurulmuş ve ülkeler kartlarını toplu olarak ülkeden ülkeye göndermeye başlamış. Gelen kartlar QSL bürolarda ayrıştırılıp, ülke içinde dağıtılmaya başlanmış. Kartların bürolarda biriktirip, öyle gönderilmesi sebebiyle büro yolu ile yapılan kart alışverişleri geç olabilmektedir. Almanya, İtalya, İngiltere gibi ülkelerdeki QSL bürolar, kendi üyesi olmayan amatörlerin kartlarını kabul etmez ve geri iade ederler. Bu sebepten dolayı üye olmak istemeyen radyo amatörleri direkt olarak gönderirler. Direkt gönderim oldukça maliyetli olduğu için QSL menajerler ortaya çıkmıştır. Tıpkı büro gibi çalışırlar. Ancak çok daha hızlı dönüş yaparlar. Bürodan kart almak ücretsiz iken, QSL menajerlerden ücret karşılığı kart alırsınız.

Kağıt QSL alışverişi anlattığım gibi; direkt, büro ve QSL menajerler olarak üç farklı yöntem ile olur. QSL kart baskı maliyetleri, direkt QSL, büro ve QSL menajer yöntemlerinin ücretlerini QSL kart nedir? yazımı okuyarak öğrenebilirsiniz.

SWL QSL kartı nasıl doldurulur?
Aşağıdaki fotoğrafta YM7XKA Keşap Anadolu lisesi amatör telsizcilik kulübü’ne gönderilmiş bir SWL kartı görülmektedir. Beş istasyon dinleyerek, bize QSL kart gönderimi yapmıştır. To radio yazan kısıma dinlediğiniz istasyonu, Worked(WKD) kısmına ise görüşme yaptığı kişileri yazıyorsunuz. Tek bir QSO dinleyerek kart gönderilebilmektedir. Ancak doğrusu en az 3 QSO dinlemektir. Söylediğim gibi bu bir kural değildir. Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi 2015 Yılında TC7YOTA çalışması sonrası tek bir QSO dinleyerek SWL kartı gönderilmiştir. TC7YOTA çalışmamıza dair yazdığım yazıyı okumak isterseniz, TC7YOTA – Gençler Havada tıklayarak yeni sekmede açabilirsiniz.Amatör telsiz kulüpleri 28 MHz frekansında beacon istasyonu çalıştırırlar. Bunlar CW modunda mors sinyalleri ile dernek çağrı işaretlerini tekrar eden sinyallerdir. Bunları dinleyerekte QSL kart alabilirsiniz. Derneğimiz YM7KK Giresun Telsiz Radyo Amatörleri derneği’ne gelen örnek bir SWL kartı aşağıdadır. YM7KK/B çağrı işaretindeki /B, beacon anlamına gelmektedir.
Soru ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Bir sonraki bölümde SWL olarak award(ödül) kazanmak ve Contestlere(yarışma) katılmayı anlatacağım.

73 de TA7AOF
Furkan ÖZEN

Yorumlar

  1. Bilgi için Teşekkürler. Türkçe dil dosyasını e-posta adresime gönderirseniz çok memnun olurum.

  2. Furkan bey ellerine yüreğine sağlık çok güzel açıklayıcı bilgilendirici bir makale olmuş. Emek vererek, zaman harcayarak hazırladığınız yazı için çok teşekkür ederim. Log kayıt defterini indirdim türkçe dil dosyasını ta8atc@hotmail.com adresine iletebilirseniz çok sevinirim. Başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön