TC7YOTA – Gençler Havada

Değerli okurlarım ;

Sizlere TC7YOTA çalışmamızdan kısaca bahsetmek istiyorum.
YOTA , Youngster On The Air cümlesinin baş harflerinden oluşmuştur. ‘’Gençler Havada ! ‘’ sloganı ile, gençleri telsizcilik hobisine yöneltmeyi, telsiz cihazları kullandırarak, başka ülkelerdeki telsizciler ile görüşmelerini sağlamayı amaçlayan bir etkinliktir. 38 Farklı ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen bu etkinlik, amatör telsizciler tarafından yoğun ilgi görmüştür. . Bağışlar toplayarak, sponsorlar bularak elde ettikleri paraları, QSL kart, LoTW üyelik ve ödüller gibi giderlere harcıyorlar. 
YOTA istasyonları hiçbir ücret ödemiyor. Sadece QSO yapıp, logları siteye yüklüyor. .

Kurdukları internet sistemi ile, tüm YOTA istasyonları, loglarını sisteme yüklüyor . Bu logların hepsi bir havuzda toplanıyor ve yaptıkları ödül sistemini bu şekilde yönetebiliyorlar.

Bronze : 5 worked YOTA stations
Silver : 10 worked YOTA stations
Gold: 15 worked YOTA stations
Platinum: 25 worked YOTA stations
Yukarıdaki gibi 5 yota istasyonu ile görüşme yaptığınız bronz, 10 istasyonda gümüş, 15 istasyonda altın ve son olarak 25 istasyon ile görüştüğünüzde Platin ödül kazanıyorsunuz..
Biz 5 istasyon ile görüşerek bronz belge almaya hak kazandık. Ödülümüzün resmi ;

YOTA etkinliği her yıl 1 Aralık – 31 Aralık tarihleri arasında yapılır. Biz 2 senedir bu etkinliğe katılıyoruz. Giresun’dan iki genç olarak, TA7AZC – Gölkem Çağrı Zıvalı ile birlikte ülkemizi elimizden gelenin en iyisini yaparak, temsil etmeye çalışıyoruz.

İlk kez YOTA çalışmasına katılmak için heveslendiğimizde etkinlik çoktan başlamıştı.. Maalesef geç kalmıştık. Fakat biz bir şekilde çalışmak ve bayrağımızı dalgalandırmak istiyorduk. YOTA’dan bağımsız şekilde TC7YOTA çağrı işareti ile etkinliğimizi yaptık. QSL kartı kendimiz yaptırdık. Tamamen YOTA’dan bağımsız bir şekilde çalışmamızı sürdürdük.
QSL kart resmi ;

Bir sonraki sene ( 2015 ) YOTA yetkililerine mail atarak katılmak istediğimizi belirttik.
Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti üyesi olmamız gerektiğini belirttiler. Fakat üye olmadığımız için büyük hayal kırıklığı yaşadık. Bu senede etkinliğe katılamayacaktık. Üzüntümüzden haberdar olan TRAC Genel Başkanı sayın TA1E Aziz ŞASA , YOTA yetkilileri ile görüşüp, TRAC’ın dışarıdan destek vereceğini belirterek, etkinliğe katılmamızı sağladı.
SSB, CW ve DIGI modlarda çalışma yaparak, ülkemizi temsil etmeye çalıştık. 
Toplamda 4000 QSO yapılmış, 200+ spot ve qrz.com lookups sayısı 11.000+ olmuş durumdadır.


Teşekkür;
Maddi manevi desteklerini esirgemeyen başta GiTRAD Başkanı TA7EB – Ali DEMİRALP olmak üzere;
tüm GiTRAD derneğimizin üyelerine,
Çağrı işaretini almamızı sağlayan TRAC Genel başkanı TA1E Aziz ŞASA’ya,
Bizimle QSO yaparak çalışmaya destek veren TA1CM Mehmet, TA2AKX Ahmet ve TA3AER Abdulkadir ağabeylerimize ve TC7YOTA çalışmasında emeklerini esirgemeyen, elinden gelenin en iyisini yapan ekip arkadaşım TA7AZC Gölkem bey’e teşekkürü bir borç bilirim.

Bir sonraki etkinlikte görüşmek dileğiyle.. 73 de TA7AOF

Yorumlar

  1. Merhaba; ben Özcan (TA7EOK). Yeni amatör telsizciyim. bir süredir GiTRAD olarak sizleri wepten takip ediyor ve makalelerinizi okuyorum. Bu aralar telsiz dünyasına merak duymaktayım. Çağrı işaretim belli oldu fakat kimliğim henüz gelmedi. YM7KK 439.400 frekansını takip ediyorum. Baofeng uv82 kullanıcısıyım. Ton 77.00 offset 7.600 shift ayarlarını girip kaydetmeme rağmen TX yapamıyorum. Bu konu hakkında görüşlerinizi yazar mısınız? En kısa zamanda dernekte sizlerle tanışmak dileği ile 73!

    1. Öncelikle hayırlı olsun. Amatör telsiz camiasına hoşgeldiniz. Sömestrda Türkiye’ye gelmiş olacağım. 439.400 rolemizin tonu 88.5 dir. Sanırım sorun bundan kaynaklı. Telefon numaranızı yazarsanız daha iyi yardımcı olmak isterim. Dernek binamızda görüşmek dileğiyle 73 de 1B/TA7AOF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön