Meşhur Askeri Kantindeyim !

Adaya geldiğimden beri, üniversite öğrencileri arasında ucuzluğuyla nam salmış askeriyenin meşhur kantinine gitmek istiyordum. Kıbrıs’a gelirken uçakta tanıştığım, başka bir üniversitede eğitim gören öğrenci ‘’ Lefke çevresinde askeriyenin kantini var ve öğrencilere açık. Alışverişini oradan yap ! ‘’demişti. O andan beri askeriyenin kantinini çok merak eder olmuştum.
Okula geldikten birkaç gün sonra tanıştığım kişilerde aynı tavsiyelerde bulundular. Özellikle kutu kolanın 75 krş olduğunu söylediklerinde çok şaşırmıştım. Çünkü kutu kolayı 3 Tl’ye alıyordum.
İtiraf etmeliyim ki kutu kolanın 75 krş olduğuna pek inanmamıştım. Evet.. gerçekten 75 krş ! Diğer kutu içecekleri de görünce dayanamayıp aldım.LAÜ’de okuyan öğrenciler, okul servisleri ile ücretsiz olarak askeriyenin kantinine gidebilirsiniz. Askeri kantin, Yeşilyurt bölgesinde yer alıyor. Okul otobüsünün servis saatini bekleyemem diyenler ise AKVA dolmuşlarına binerek 4 tl karşılığında gidebilirler. Dönüşte 3 Tl alıyorlar. Dolmuş veya okul otobüsü bizi durakta bırakıyor. Dönüşte de aynı duraktan araçlarımıza biniyoruz. Dolmuştan indiğimde hemen karşıma çıkacak sanıyordum kantini. Askeri bölge olduğu için çekimser yürüyüşlerim ile yolu takip ettim. İçeriye doğru biraz yürüyoruz ve işte o meşhur kantin !

İçeri girdiğimde boş raflar gördüm. Anladım ki öğrenciler buraları talan etmişler..
Uzun süre ürünleri ve fiyatlarını inceledim fakat bir çok ürünün üzerinde fiyat yazmıyor.
İthal ürünler bir haydi ucuz. Bunun sebebi ise VERGİDEN MUAF olmaları..

Kantinde ürünler belirli zamanlarda geliyormuş. Başta, blog yazdığım için söylemek istemediler. Ürünler geldiği gün, öğrenciler tarafından hemen sömürülüyormuş. Uzun ısrarlar sonucu malzemelerin perşembe günü geldiğini öğrendim. 

Peynir almak için gitmiştim fakat peynirler bitmiş. Kıbrıs’ta süt ve süt ürünleri pahalı olduğu için, öğrenciler askeri kantine yöneliyor.

Tavuk, süt ve süt ürünleri, ithal ürünler ( Nutella, Cola, çikolatalar.. ) ciddi anlamda ucuz diyebilirim. Fakat makarna veya yerli ürünler için gitmenizi tavsiye etmem. Okul çevresinde de aynı fiyatlara bulabilirsiniz. 2,5 litrelik gazlı içecekler kısa sürede bitiyormuş. 

Kantinde sebze ve meyve reyonu vardı fakat ben gittiğimde kapalıydı. Sadece perşembe günü açıyorlarmış. Gün içerisinde tüm sebze ve meyve satılıyormuş.

Sevgilerimle..
Furkan ÖZEN

 

Bir yorum

  1. Lefke Avrupa Üniversitesi’nden mezun olmuş biri olarak okudum. Ogünlere geri dönmeyi gerçekten çok isterdim. Koli şeklinde içecek alıp zorla kykya götürmeyi bile özledim. O günlere geri döndüm ve kıymetini bilemediğim için üzülüyorum. Askeri gazinolarda yediğim yemekleri ve sahilindeki eğlenceli günleri gerçekten mumla arıyorum. Yazınız için canı gönülden teşekkür ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön