Kuzey Kıbrıs’ta Amatör Telsizcilik

Değerli okurlar;

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelmeden önce, adadaki amatör telsizcilik prosedürlerini, aktif amatör telsizcileri ve dernekleri araştırmıştım fakat işe yarar bilgiler elde edememiştim çünkü konuyla ilgili hemen hemen her radyo amatörü aynı şeyleri söylüyordu. “KKTC’nin prefixi 1B, uluslararası geçerliliğe sahip değildir, yaptığın görüşmeler boşuna gider” gibi cümlelerden başka bir şey öğrenememiştim. Kıbrıs’a gider gitmez telsizcilikle ilgili öğrendiğim ilk şey;
Türkiye’de amatör telsizcilik ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü(KEGM) ilgileniyor. Kuzey Kıbrıs’ta ise Bilgi Teknolojileri Haberleşme Kurumu (BTHK) ilgileniyor.

Sadece KKTC vatandaşları 1B prefixli(1B1AB gibi) çağrı işaretleri alabiliyor. Diğer ülke vatandaşları ise, vatandaşı olduğu ülkeden amatör telsizcilik belgesi alıp, KKTC’de geçici amatör telsizcilik belgesine başvurabiliyor. Kıbrıs’ta öğrenci olup, amatör telsizcilik sınavına girip, belgesini aldıktan sonra Kuzey Kıbrıs’ta geçici amatör telsizcilik belgesine başvurabiliyor.

Geçici Amatör Telsizcilik Ruhsatı Nasıl Alınır?

Başvuru için BTHK’ya gittiğimde, tarafıma başvuru formu verildi. Başvuru formunu bu link’ten indirebilirsiniz. Burada en önemli konu, KKTC’de kalma süreniz ve istasyon adresiniz. Türkiye’deki sistemden farklı olarak Kuzey Kıbrıs’ta Radyo amatörleri sadece tek bir noktaya istasyon kurabiliyor. Türkiye’deki gibi aracıma koyayım gezeyim sistemi maalesef yok. Adres değişikliğinde ise BTHK’ya bildirip, ruhsatınızı yeniletmeniz gerekmekte. Başvuru formuna ek olarak Pasaport ve Amatör telsizcilik belgenizin fotokopileri isteniyor. Ben, pasaport ile ülkeye giriş yapmadığım için kimlik belgesi ile başvuru yaptım. Belge, Türkiye’deki SWL belgeleri gibi.

Türkiye’deki çağrı işaretinizin başına 1B/ ekleniyor ve geçici amatör telsizcilik ruhsatınız ile çalışmaya başlıyorsunuz.

Türkiye’den cihaz getirmek ;

Türkiye’den telsizleri getirirken gümrükte sorun çıkabileceğini düşündüm. Lefkoşa Ercan havalimanında bagaj bavullarımızı aldıktan sonra gümrük kontrolünden geçmeden çıkış yapıyoruz. Herhangi bir kontrol olmadığı için problem olmuyor. Türkiye’den çıkarken ise bagajdaki telsizin bir sıkıntı yaratacağını düşünmediğimden bir problem olmadı. Kuzey Kıbrıs BTHK bu konuda oldukça ilgili. Gümrük için izin belgesi hazırlıyor. Ben gerek duymadığım için çıkartmadım. Cihazın seri numarası ile başvuru yaptığınızda sizin için izin belgesi hazırlayacaklardır.

Uyarı : KKTC’de amatör telsizcilik ruhsatınızı almadan kesinlikle cihazlarınızı getirmeyiniz ve çalıştırmayınız.

Kuzey Kıbrıs’ta band Planı ;

Aşağıdaki linklerden band planlarını indirip, inceleyebilirsiniz.
KKTC’de band planı: link
Türkiye’de band planı: link

KKTC’de APRS Ağı ;

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde APRS faaliyetleri oldukça aktif. Kuzey Kıbrıs’ta ise aktif olamamasının sebebi amatör sayısı azlığından daha çok asıl sebep APRS sisteminde 1B prefixli çağrı işaretlerini geçersiz sayıp, aprs ağı şifresi vermemesi. Bende TA7AOF olarak oturduğum evde internet üzerinden APRS de ev simgesi olarak yer aldım. Bir süre daha böyle devam edeceğim. 

Güncelleme 5 Ekim 2019

GiTRAD  – Giresun Telsiz Radyo Amatörleri ve Doğa Sporları Derneği ‘nin, Kuzey Kıbrıs’taki topluluğumuz, RANC – Radio Amateurs of Northern Cyprus ‘a bağışı ile digirepeater sahibi olduk.

50W VHF çıkışı olan, aynı zamanda kısa dalga faaliyetlerimde de kullandığım FT-857D cihazının girişlerine uygun şekilde TA7EA İsmail hocamın, OT3M Modem kullanarak yapmış olduğu digirepeateri yavru vatanda faaliyete geçirmiş bulunmaktayız. Yardım ve desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen, aynı zamanda üyesi olduğum GiTRAD ailesine teşekkürü bir borç bilirim. Aşağıdaki fotoğraflarda APRS beacon görüntüleri ve cihaz fotoğrafları yer almaktadır.

 

 

Yorumlar

    1. Kuzey Kıbrıs’ta çağrı işareti verilemiyor. Geçmiş senelerde 1B1AB, 1B1AD gibi 1B prefixli çağrı işaretleri verilmiş fakat artık sadece geçici çağrı işareti tahsisi yapılmaktadır. 1B/TA7AOF gibi. Türk vatandaşı iseniz Türkiye’de sınava girerek çağrı işareti alıp, KKTC’de geçici çağrı işareti alabilirsiniz.

  1. Selam Furkan (ta1sor) Orkun ben. KKTC vatandaşıyım. işaret alma şansım var mı, yoksa verilmiyor mu?

    1. Selamlar, 1B/TA1SOR çağrı işaretini alabilirsiniz. Başka bir çağrı işareti alma şansınız yoktur. 73

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön