KKTC’de Muhaceret nasıl yapılır?

Değerli Okurlarım;
Her öğrenci, Kuzey Kıbrıs’a geldiğinde “Kuzey Kıbrıs’ta muhaceret işlemleri nasıl yapılır?, Zorunlu mudur?, ücreti ne kadardır?, pasaport gerekli mi? oturma izni ile aynı şey mi? “gibi sorular sormuştur. Bu yazımda, tüm bu sorulara cevap verecek ve hangi işlemleri yaptığımı anlatacağım.
Kuzey Kıbrıs’a geldiğim ilk yıl (2016-2017 eğitim yılı) muhaceret işlemlerini başlatmadım. Hem zorunlu olmayışı, hemde 3 ay dolmadan giriş-çıkış yaptığımdan dolayı gerek duymamıştım. Kuzey Kıbrıs size 3 ay Turist vizesi veriyor. Bu süreyi aştığınızda gün başına ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu ücreti vermemek için muhaceret izninizin olması gerekiyor.
(Muhaceret yaptırmak için adaya pasaportunuzun ile giriş yapmış olmanız gerekmektedir)

Muhaceret işlemlerini nasıl yaptım?
Okulumuzun öğrenci işlerine gidip, muhaceret işlemlerini başlatmak istediğimi belirttim.
Öğrenci işleri çalışanı, beni Lefke Kaymakamlığı’na yönlendirdi.

Burada öncelikle sağlık raporu soruluyor. Tam teşekküllü sağlık raporunuz varsa, muhaceret işleminizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Eğer (tam teşekküllü) sağlık raporunuz yoksa sizi hastaneye sevk edecekler. Yeşilyurt bölgesinde yer alan Cengiz Topel Devlet Hastanesi’ne gittim.
Burada Sağlık Raporu bedeli olanı 135 Tl’yi yatırdım ve Güzelyurt bölgesi’nde yer alan Yaman Tıbbi Tahlil Laboratuvarı’na sevk edildim. Yaklaşık 5 dakikada kan verme ve tüberküloz testi işlemlerim yapıldı.
2 Gün sonra tekrar tıbbi tahlil laboratuvarına giderek tüberküloz testi kontrolü yaptırdım. 1 hafta sonra da Cengiz Topel Devlet Hastanesi’nden raporumu aldım.

Sağlık raporu çıktıktan sonra tekrar kaymakamlığa gidiyoruz.
Kaymakamlığın hemen altında bulunan PTT’den 12.5 Tl değerinde muhaceret pulu alıyorsunuz. Kira sözleşmesi fotokopisi ve pasaportunuz ile birlikte, Lefke Gelir Ve Vergi Dairesi’ne, yıllık Muhaceret Bedeli olan 116 Tl ücreti yatırıyorsunuz.
Buradan alacağınız makbuz, pul, pasaport fotokopileri (Resimli sayfa ve Ada’ya giriş damgasının bulunduğu sayfalar), 2 adet biyometrik fotoğraf, okuldan alacağınız öğrenci belgesi, ev sahibi ile yaptığınız kira sözleşmesi(yurtta kalanlar yurttan kağıt alıyorlar) ve sağlık raporunuz ile birlikte kaymakamlığa gidiyorsunuz. Kaymakamlık’ta size verilecek olan muhaceret formunu dolduruyorsunuz ve diğer evraklar ile birlikte Kaymakamlık’taki görevliye teslim ediyorsunuz.


İşlemleriniz kısa sürede yapılıyor ve pasaportunuza muhaceret damgası vuruluyor.

Muhaceret geçerlilik süresi, adaya giriş yaptığınız tarihten itibaren 1 yıl süre ile geçerlidir.

Merak edenler için toplam fiyat;
12.5 Tl Pul Ücreti
116 Tl Yıllık muhaceret bedeli
135 Tl Sağlık Raporu
Toplam : 263.5 Tl

Güncelleme 04.09.2018;
Sağlık bakanlığı ile görüşüp, devlet hastanelerinden ücretsiz sağlık raporu çıkaran arkadaşlarımdan aldığım bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. E-devlet üzerinden öğrenci belgesi çıkarıp devlet hastanesine giderek ücretsiz sağlık raporu alabilirsiniz. Bu şekilde birçok öğrenci sağlık raporu almış.

Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa, yorum kısmını kullanarak, veya iletişim bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz.

Saygılarımla..
Furkan ÖZEN

Kaynaklar;
Kaymakamlık fotoğrafı : link

Yorumlar

  1. Merhabalar. Tam teşekküllü sağlık raporu alırsanız, kabul ediliyor. Aile hekiminin verdiği sağlık raporu geçerli değil. Rapor alırken tam teşekküllü olmasına çok dikkat ediniz.

   1. ben yanlışlıkla elimde rapor varken muhacerat parası zanedip raporun parasını ödedim 135 tl. parayı tekrar nasıl alabilirim

   1. Kuzey Kıbrıs’ta oturma, çalışma izni almanız gerekmektedir. Sonrasında ehliyet alabilirsiniz. Dönüştürme yapmak isterseniz de aynı şekilde oturma veya çalışma iznine ihtiyacınız var.

  1. İlk kez oturma izni alacak kişiler, bir diğer deyişle ilk kez, daha önce muhaceret yaptırmamış kişiler sağlık raporu almak zorunda. Bir sonraki seneler için yalnızca yıllık muhaceret harcı yatırıyorsunuz. Tüm öğrencilerin oturma izni alma zorunluluğu var. Üçüncü sınıf olup, sağlık raporu almadan muhaceret yapamazsınız. Yani yalnızca 1.sınıf, yeni gelen öğrenciler için değil, KKTC’de öğrenim gören tüm öğrenciler için geçerlidir.

   1. hocam ben 1 senelik muhaceret yaptırmıştım. Şuan yeniden sağlık raporu almam gerekmediğine emin misiniz? Muhacereti uzatmak için yani sadece para yatırmam yeterli mi?

    1. Muhaceret sistemi artık internet sistemi üzerinden olduğu için sağlık raporu almanız gerekmektedir. Önceki sistemde sadece vergisini veriyordunuz ve uzatabiliyordunuz. Maalesef sistem değişti.

   2. Ben geçen yıl yaptırdım. Bu yılda sağlık raporu alacak mıyım? yoksa sadece vergi mi yatıracağım?

  1. Bu konu ile ilgili en net bilgiyi KKTC muhaceret dairesi’ni arayarak öğrenebilirsiniz.

  1. Renk körlüğü, görme-duyma testi, psikiyatri testi, iç hastalıklar, ortopedi gibi birçok şey. Hastaneden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 1. merhaba TR deki hastanelerden 200 tl verip alınan heyet raporu mu yoksa, gerekli testleri yaptırdıktan sonra tek doktor imzalı rapor mu? teşekkürler

  1. Evet, 200 TL civarı bir ücretle alınan heyet raporu adı verilen tam teşekküllü sağlık raporu almanız gerekiyor.

   1. Merhaba ben türkiyeden 6 farklı doktor imzalı ve mühürlü ve sağlık kurulu imzalı rapor aldım. Okulumuza rapor onay için gelen görevli bana tahlil sonuçlarını da istiyorum dedi ne yapmam gerekiyor

    1. Tahlil raporu için Kuzey Kıbrıs’ta bir hastaneye giderek kan testi yaptırmanız gerekiyor.

  2. Ben 1 yıllık muhaceret yaptırdım. 30 Eylül de sona eriyor. 30 Eylül den sonra gitsem bir sıkıntı olur mu ? Bir de sadece para mı yatıracağım yoksa sağlık raporunu tekrar çıkartmam gerekiyor mu ?

   1. 30 Eylül’den sonra giriş yapmanızda sorun yoktur. Sadece online sistemden para yatırılarak uzatılacağını düşünüyorum. 6 aylık yapanlar, para verip 1 yıla uzatmıştı.

    1. ben muhaceret yaptırdım geçen sene, bu sene 30 eylül’de sona eriyor tekrar sağlık raporu almalı mıyım yoksa uzatabiliyor muyum?

     1. 340 TL sigorta ücreti + 170 TL yıllık vergi + 17.5 TL pul harcı ödeyerek muhaceretinizi uzatabilirsiniz. Sağlık raporuna gerek yoktur.

 2. Merhaba muhaceret işlemleri için istenen belgeleri Türkiyeden alamıyor muyuz? KKTC’den mi almamız gerekiyor (Damga pulu,Giriş-Çıkış Belgesi) bunları Türkiyeden alamıyor muyuz? Bir tek Sağlık Raporunumu Türkiyeden alabiliyoruz ?

  1. Sadece sağlık raporunu Türkiye’den alabilirsiniz. Damga pulu, yazımda da fotoğraf olarak eklediğim pasaportun üzerindeki pul. Bunları Kıbrıs’ta maliyeden alacaksınız. Giriş çıkış belgesi, pasaportla gireceğiniz için pasaport uzerindeki giriş çıkış mührü. Bu belge önceden yurtdışına kimlikle çıkacaklar için veriliyordu. Öğrenciye pasaport zorunluluğu gelince buna artık ihtiyaç yok. Pasaporta bakarak işleminizi yapacaklardır.

  1. Bu seneye kadar öğrencilerde bir senelik alabiliyordu. Bir sonraki seneler için sadece yıllık muhaceret bedelini yatırıyordu. Çok fazla bilgi kirliliği var. İki senelik veya yıllık alinabilme durumunu, işlemleri yaparken maliyeden en doğru bilgiyi öğrenebilirsiniz.

 3. Devam zorunlu olmayan hukukta okuyanlar nasil yol izlemeli. Turkiyede çalışıp sınavlara gelecek olanlar.

  1. Öğrencilerin hepsinin oturma izni alma zorunda olduğu belirtiliyor. Bu konuda tolerans gösterilmeyebilir diye düşünüyorum. En net bilgiyi KKTC muhaceret dairesi müdürlüğü’nden öğrenebilirsiniz.

  1. Aile hekiminden alınan sağlık raporu değil. Heyet raporu yani bir diğer adı ile tam teşekküllü sağlık raporu almanız gerekiyor. 150-350 TL arası bir ücreti var.

 4. Merhaba, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler açık ve net olmuş.
  Siz sağlık raporunu KKTC’ den çıkartmışsınız sanırım. Fiyatı da 135 tl olarak belirtmişsiniz ama rapor Türkiye’ de 200 tl şu an KKTC de fiyatı aynı mı ?

  1. Evet, Türkiye de sağlık raporu ücretleri, kuzey Kıbrıs’a göre çok daha pahalı. Fiyatlar 200-350 arası değişiyor fakat Kıbrıs’ta bu fiyat 135 TL. Yıllarca aynı fiyat uygulanmış. Bu sene de fiyat 135 TL olacaktır.

 5. Aldığımız sağlık raporunda HIV Hepatit B ve C akciğer grafisi yeterli olmuyor mu? Şimdiden teşekkürler

  1. Bunlar yeterli olacaktır. Heyet raporu alarak garantiye almanızı tavsiye ederim. En net bilgiyi KKTC muhaceret dairesi’ni arayarak öğrenebilirsiniz.

 6. Daha önce sağlık raporu vermiş miydin? Ilk defa mı çıkarttın yoksa? Ben yurtta kalıyorum ve ilk yılımda mecburen sağlık raporu vermiştim. Tekrar istenmesi bana mantıklı gelmiyor. Eski öğrencilerden sağlık raporu vermeyen ve yeni gelecek öğrenciler için geçerli olmasın?

  1. Eğer sağlık raporunu muhaceret için verip, şuan devam eden muhaceret izniniz varsa tekrar sağlık raporu çıkartmadan sadece vergi dairesine yıllık bedeli veriyorsunuz. Fakat siz sağlık raporunu kayıt için okula verdiyseniz bu geçerli değil. Eski yeni öğrenci diye birşey yok. Kıbrıs’ta öğrenim gören tüm öğrenciler muhaceret zorunluluğu var.

 7. 1-Ben okuluma kayıt oldum, muhaceret işlemini Kıbrısa okula gidince mi halledeceğim,
  2-Yani Annem babam kimlikle ben ise pasaport ile Kıbrıs’a giriş yapmayı düşünüyoruz
  Bir sorun çıkar mı
  Bu iki sorum çok önemli yanıtlar mısınız

  1. Muhaceret işlemlerini Kuzey Kıbrıs’a girdikten sonra başlatacaksınız. Sizin pasaport ile girmeniz gerekiyor. Ailen kimlikle giriş yapabilir. Sorun çıkmaz.

 8. normal rapor mu yoksa heyet raporumu demek ıstedın hangı testler gereklı butun kan tahlıllerımı

  1. Heyet raporu gerekiyor. Sağlık raporunu Kuzey Kıbrıs’tan almanızı tavsiye ederim. Türkiye’den alınan raporların kabul edilmeme durumları olabiliyor. Öğrenci belgeniz ile ücretsiz heyet raporu çıkarıp şansınızı deneyebilirsiniz.

 9. sağlık raporunda HIV Hepatit B ve C akciğer grafisi yeterli olur demissin digerinde ise Renk körlüğü, görme-duyma testi, psikiyatri testi, iç hastalıklar, ortopedi yazmıssın hangılerını yaptırmak gerekiyor

  1. Okulların duyuru sayfalarında HIV, hepatitler ve Akciğer grafisi yazıyor fakat Kuzey Kıbrıs’ta kabul edilmeme durumları olduğu için tam kapsamlı sağlık raporu(heyet) almak daha sağlıklı oluyor. Yine de kabul edilmeme durumları görülebiliyor. En doğrusu Kuzey Kıbrıs’tan rapor almaktır. Öğrenci belgeniz ile heyet raporu çıkararak Kuzey Kıbrıs’ta şansınızı deneyebilirsiniz.

  1. Adaya giriş yaptığınız andan itibaren 3 ay süreniz var. Bu 3 ay içinde muhaceret işleminizi yapabilirsiniz. Yoğunluk olacağı için ilk hafta yaptırmanızı öneririm.

 10. öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkürler arkadaşım.
  şimdi ben yurtta kalıyorum kira kontratı nasıl olacak bir bilgin varmı acaba

  1. Yurt müdürlüğüne giderek muhaceret için burada kaldığıma dair belge istiyorum dediğinizde yardımcı olacaklardır.

 11. adaya 30 eylülde geleceğim fakat orda 3 senedir öğrenciyim. yani ilk girişim olmayacak pasaportla giriş yapacağım. Bu durumda bende de 3 ay muhaceret hakkı olacak mı

  1. Evet adaya giriş yaptığınız günden itibaren 3 ay içinde yaptırmanız gerekiyor. Tavsiyem, yoğunluk olacağı için erkenden yaptırmanızdır.

 12. ya ben ehliyet almak için muhacerat yaptırmıştım sağlık raporu almıştım ama muhaceratım 30.09.2017 de bitti şimdi gittiğim zaman sadece harç parası yatırmayacak mıyım yoksa tekrar bir sağlık raporu daha isteyecekler mi

  1. Üzerinden 1 yıl geçtiği için sağlık raporunu tekrar isteyeceklerdir. Kuzey Kıbrıs muhaceret dairesini arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 13. Bugün bütün doktorlara imzalattığım bir sağlık raporu aldım ama doğru mu yanlış mı bilmiyorum hastane benden para almadı acaba yanlış mı?

  1. Okulun belirtmiş olduğu, istenilen sağlık raporunda Hepatit B, Hepatit C, HIV ve PPD Testi/Akciğer Skopisi istenmektedir. Raporu alırken bu testleri yaptırdıysanız, okulun duyurusuna göre kabul edilmesi gerekiyor fakat kabul edilip edilmeme olayı kaymakamlığa bağlıdır.

   1. Adaya daha önce kimlikle giriş yaptım ekim ayının başında şimdi de ilk kez pasaportumla giriş yapacağım muhaceret işlemi için bana 3 ay süre verecekler mi?

 14. Kimse teşekkür etmemiş sağolasın verdiğin bilgiler için birçok insana yardımcı oldu

 15. Ücretsiz sağlık raporu alabilirsiniz demişsiniz acaba sağlık bakanlığına gidip ne demem gerekiyor yazar mısınız acaba?

  1. Sağlık bakanlığı’na değil, devlet hastanesi’ne öğrenci belgeniz ile giderek(e-devletten alabilirsiniz) ücretsiz sağlık raporu almak istediğinizi belirtin. Bazı illerde ücret isteniyormuş. Ücret istenirse, tavsiyem almamanızdır. Kuzey Kıbrıs’ta almanız daha iyi olacaktır. Çünkü Türkiye’den alınan raporların kabul edilip edilemeyeceği tamamen kaymakama bağlı. Bu yüzden benim tavsiyem ücretsiz alabilirseniz alın. Çoğu arkadaşım bu şekilde ücretsiz aldı. Aldığınız sağlık raporu HIV, hepatitler, akciğer, tüberküloz gibi testleri kapsaması gerekmektedir (okulun sitesinde, raporda gerekli olan testler bu şekilde belirtilmiş)

 16. devlet hastanesi demişsiniz .ancak yazıda ihtisas hastanesi yada ünüversite hastanesinden bahsediliyor.

  1. Bana gelen bilgiler ve arkadaşlarımın sağlık raporlarını devlet hastanesi’nden aldıkları için bu şekilde bilgi verdim. Şöyle de söylenebilir “Devletin hastanelerinden” eğitim araştırma, üniversite, ihtisas.. bunların hepsi devlet hastanesi olarak nitelendirilmektedir. Belirtilen testlerin yapıldığı sağlık raporunu alabilirsiniz.

 17. Peki ücretsiz sağlık raporu için Kıbrıs’taki sağlık bakanlığı ile mi görüşmek gerekiyor.Yoksa e-devletten direkt öğrenci belgesi alıp hastaneye mi göstermek gerekiyor?

  1. E-devlet üzerinden öğrenci belgenizi çıkartıp, devlet hastanesi’ne gidiyorsunuz. Ardından öğrenci olduğunuzu ve belgenizi göstererek ücretsiz sağlık raporu almak istediğinizi ve istenen testleri kapsaması gerektiğini belirtiyorsunuz. Eğer, ücretsiz verilir ise alınız. Verilmez ise Kuzey Kıbrıs’ta kabul edilip, edilmeyeceği belli olmadığı için tavsiyem Türkiye’den almanızdır. Kuzey Kıbrıs’ta alabilirsiniz.

 18. Ben tam teşekkürü bi hastaneden heyet raporu çıkardım ama bana ppd testi yapılmadı sadece bulaşıcı hastalıklar kısmında hiç-bir bulaşıcı hastalığı yoktur yaziyo yani yinede pod yaptırmalımıyım? Teşekkür ederim

  1. Kuzey Kıbrıs’ta verilen sağlık raporunda tüberküloz testi yapıldığı için, muhaceret için Türkiye’den alınan sağlık raporlarında bu test istenilebilir. Bu sebepten dolayı tüberküloz testi yaptırmanız faydalı olacaktır.

 19. Merhaba simdi biz evde 3 kisi kalıyoruz ama sozlesme benim adima oteki arkadaslarda uzerinde benim adimin yazili oldugu kira sozlesmesini mi goturecekler acaba

  1. İki seçeneğiniz var. Birinde tek sözleşme yapıp, evde kalan 3 kişinin de adının sözleşmede olması gerekmektedir. Diğer seçenek ise 3 kişi ile ayrı ayrı kira sözleşmesi yapılması gerekmektedir. Sizin adınızın olduğu kira sözleşmesi ile muhaceret yaptıramazlar.

 20. Okul için tam teşekküllü saglık raporu gerekiyormuş ben yeni ogrendim pazartesi ucağım var türkiyede halletmem mümkün değil. Dediğiniz gibi Kıbrıs’ta cıkartsam bunu kabul ederler mi

  1. Öncelikle kaymakamlığa gitmeniz gerekiyor. Daha sonra kaymakamlık sizi hastaneye gönderecek. Oradan alacağınız sağlık raporunu tabiki kabul edecekler. Kabul edilmeme gibi bir durum söz konusu değildir.

  1. Kuzey Kıbrıs’ta sağlık raporu ücretlidir. 2017 yılında 130 TL ücreti vardı. Bu senede değişlik göstermediğini umuyorum.

 21. Ben türkiyeden saglık raporu aldım iki tane kayıt verdiler sadece ama arkadaşlarım da değişik zarfın içine falan koymuşlar bende sadece iki tane kagıt tutusturdular elime bir sorun olurmu

  1. Size verilen kağıtlarda okulun belirtmiş olduğu testler yapılmışsa kabul edilebilir. Türkiye’den alınan raporların kabul edilip edilmeyeceği kesin değildir.

 22. Merhaba ben bu sene 4. sınıfım artık son senem. 3 ayda bir Türkiye’ye gidip geliyorum acaba muhaceret işlemleri yaptırmasam sorun olur mu ? Adaya pasaport ile giriş yapacağım.

  1. Kuzey Kıbrıs’ta eğitim gören tüm öğrenciler için zorunlu hale getirildiği belirtilmektedir.

 23. Ben Kıbrıs’a 4 gün önce geldim. Gelirken Sabiha gökçenden pul almıştım. Acaba damga pulu dediğiniz o mu ? Damga pulu ile muhaceret pulu farklı şeyler mi? Ve yurttan ne almam gerekiyor anlayamadım?
  bu 3 sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim. Lütfeen

  1. Damga pulu, yukarıdaki yazıda fotoğrafını eklediğim, postaneden alınıp pasaportunuza yapıştırılacak olan 3 adet yan yana olan puldur. Yurttan, o yurtta ikamet ettiğinize dair bir sözleşme-belge almanız gerekiyor.

 24. Merhabalar,
  2 gün sonra uçağım var pasaportum yok. Pasaportsuz muhaceret yaptıramaz mıyım ?

 25. Polis genel müdürlüğünden giriş çıkış belgesi alınması gerekiyormuş bu belgeyi kıbrıstan mı yoksa türkiyeden mı alıncak ? Yardımcı olursan çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 26. Hocam verdiğin bilgiler için çok teşekkürler, ben son sınıf öğrencisiyim ve 3 ayda bi gidip geliyorum mesela aralık başı gidicem gelince bana tekrar 3 aylık bi giriş izni verilecek mi yoksa daha kısa bi süre izin mi verilecek

  1. Rica ederim. Bu konuyu kaymakamlığa sordum. Tüm öğrencilerin yaptırması zorunludur deniliyor. Bu yüzden size yaptırmayın diyemiyorum.

 27. bana girişte 30 gün verdiler ve sistemden yeni haberdar oldum ve oturma iznimin bimesine 3-4 gün var hastane işleri ortalama 1 hafta buluyor ve yetişmiyor tam acaba ceza öder miyim ?

 28. Merhaba arkadaşlar ben yıllar önce turist olarak Kıbrıs’a giriş yaptım bana verilen süreden fazla kaldım çıkışta para ceza verildi ödeme yapilmassa bidaha giriş yapmasın dediler ben bu sorunu nasıl çözebilirim borcum ne kadar nasıl öğrenebilirim yardımcı olurmusunuz

 29. Geçen yıl tam teşekküllü sağlık raporu aldım buyıl geçerli olurmu ? Tekrar sağlık raporu almam gereklimi?

 30. verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. ben adaya ilk geldiğimde üç ay verildi iki hafta sonra giriş çıkış yaptım busefer 30 gün verildi ve 3 günüm kaldı 30 günün dolmasına muhcerat işlemlerim bitmek üzere ama 3 güne yetişmeyebilir geçerse cezaya düşermiyim?

 31. Merabalar
  Kıbrıs Girne Amerikan Üniversitesi mezunuyum 10 yıl önce mezun oldum diploma denkliği için Yök e başvuracağım Muhaceret belgesine nasıl ulaşabilirim?Ordaki bir tanıdığım alıp bana yollayabilir mi yoksa mutlaka benim mi gitmem gerekir?

 32. Peki bu muhaceret işlemlerini yapmadığımız takdirde ne gibi yaptırımlara tabi tutulacağız. bilgisi olan yardımcı olabilir mi

 33. Merhaba ben test+sigorta icin 397tl ödedim
  Sitede öyle yonlendirdi heroes 135 tl odemis bir karisiklik var bende anlamadim kimse signora odememis

  1. Okul, sizin adınıza sağlık sigortasını ödüyor. Verdiğiniz okul ücretinin içinde sağlık sigorta ücreti de var. Bu sebeple, online işlem yaparken sigortamı okula ödedim seçeneğine tıklıyorsunuz.

 34. Merhabalar ben temmuz 4 te giriş yaptım. 90 gün süre verildi ve bu sure aştı. Ama muhaceret işlemlerim daha bitmedi son evredeyim. Ben cezalı duruma düştüm mu yada bir çözümü var mıdır? Düştüysemde günlük ne kadar ücret ödeyeceğim?

 35. Saglik raporunda ki hastaliklardan birinin pozitif olmasi durumunda bi sknti cikarmi ya geldigimden beri kafayi yedim korkudan

  1. Hepatitlerin ( hıv+, hepatit b-c.. kısaca AIDS) pozitif çıkarsa sağlık bakanlığına bildirilerek hemen ada dışı edilirsiniz. Tüberküloz da ise tedavi görülüyor. Ada dışı edilmez.

 36. Türkiye den alınacak raporlarda hastanenin kaşe ve imzası şartmı. Türkiyede online siteme geçildiği, sonuçl rın sisteme girilerek görüleceği söylenmiş. Bu konuda bir bilginizvar mı

 37. Merhaba bu e-devletten öğrenci belgesi alarak devlet hastanesinden alınan ücretsiz rapor Kıbrıs için geçerli değil mi? Kıbrısta bir devlet hastanesi söz onusu olan yer sanırım öyle mi?

 38. Merhaba, Türkiye’den alınan tam teşekküllü sağlık raporu faks, çıktı vb. İl Kıbrıs’a gönderilirse Kıbrıs’ta geçerli olur mu yoksa kargo ile raporun aslı mı gönderilmeli?

 39. Yeşil pasaportu bulunanlara iki damga basmışlar 90 artarsa 90 yazıyor giriş çıkışta bu süre yenileniyor mu?
  En fazla 40 gün kalıcağıma göre yaptırmama gerek var mı?

 40. Merhaba, ben Kıbrıs’a kimlik ile giriş yaptım. 90 gün verildiği söyleniyor ama yaklaşık 1 ay sonra Türkiye’ye döndüm ve tekrar giriş yaptım. Bu yeniden 90 günümün olduğunu mu belirtiyor? Yani 90 gün dolmadan ben Türkiye’ye gidip tekrar geliyorum. Yine de muhaceret yapmak gerekiyor mu?

 41. Ben muhacerat parasını yatırdım İçişleri paramı aldı ama onaylamadı makbuz ve referans numarası istediler internet üzerinden yaptığım için numaraları bulamadım muhaceratım olmadığı için ceza yedim (8.500) . Muhaceratım %60 da tekrar yatırsam kabul ederler mi ? Ve hemen onaylanır mı bu ayın 24’unde gitmem gerekiyor bilenler yardım edebilir mi ?para yatirdigimiz zaman numaraya gelen koddan hariç referans numarası isteniyor mu ?

  1. Parayı yatırdığınızda mail adresinize makbuz gönderilmektedir. Öncelikle maillerinizi dikkatlice kontrol ediniz. Makbuzu bulursanız cezanız silinir. Tekrar yatırmanız bir anlam ifade etmeyecektir.

 42. Hocam ben ilk defa muhacerat yaptırdım. Yeniden mi sağlık raporu almam lazım? Bize sadece para yatıracaksınız dediler.

  1. Bu konu hakkında net bir bilgi yok. Bu sene online sistem üzerinde yaptığınız her şeyi, tekrar aşama aşama yapacağınız söyleniyor.

 43. Merhaba tüberküloz derken verem tesini mi kastettiniz .Ben sağlık raporu için hastaneye gittim hiv hepat b hepatit c testleri için dahiliye kan aldı sonuçlar negatif dahiye doktoru köşeleri ve imzaladı akciğer grafiğini göğüs hastalıkları doktoru kaseleri ve onayladı sağlık raporu bu mu yani çünkü sağlık raporu diye bir şey yazmiyor

 44. Ben hiv hepatit b hepatit c ve akciğer grafisi içeren sağlık raporumu okul kaydinda okula verdim. Tekrar saglik raporu almam gerekiyor mu yoksa okula vermem yeterli mi?

 45. Hocam ben kimlikle giriş yaptım ve bir ay süre verdiler. Pasaportla giriş yapmadığım için muhaceret yapamıyorum. Muhacereti nasıl yapabilirim? Pasaportumu üniversitede girişini yapsam olur mu ve sağlık raporunda akciğer grafisi HIV, hepatit b hepatit c var raporum yeterli mi?

  1. Raporda birde tüberküloz(verem) testi isteniyor. Kimle giriş yapıp pasaport ile işlem yapmak için sanırım içişleri bakanlığı’na gitmek gerekiyor.
   Önce online sisteme kayıt olup, pasaport fotokobinizi okula veriniz. Onlar sisteme işliyorlar. Muhacereti bu şekilde yapabilme şansınız var fakat adaya kimlikle girip pasaport ile çıkamazsınız. Lefkoşa Emniyet müdürlüğü pasaport şubeye gidip danışınız. Yardımcı olurlar.

 46. Ben muhaceretimi baslatim ogernci iznim kac gunde cikar yaklasik olarak bide muhacerati baslatirsak ogrenci izni daha cikmamis ise yinede ceza gelirmi

  1. Muhaceretiniz %90 dahi olsa çıkmadığı için yok sayılmaktadır ceza yersiniz. Ne zaman çıkacağı tamamen şans diyebilirim. Aynı gün başladığımız arkadaşımın ki 5 ayda çıkarken benim 1 ayda çıkmıştı.

 47. hocam bişi sorucam ben kktc ye pasaportsuz giriş yaptım. pasaportumu kargo ile yolladılar muhaceret yaptırabilir miyim bu şekilde

  1. Bu konu hakkında çok soru geliyor ama maalesef bilgim yok. Muhaceret dairesinden bilgi edinebilirsiniz veya polis pasaport müdürlükleri yardımcı olacaktır.

 48. Yeşil pasaportum var bildiğim kadarıyla yeşil pasaport olunca kıbrısra süresiz kalınabiliyor. kıbrısta üniversite okumak istiyorum yinede muhaceret gerekli mi?

  1. Süresiz diye bir şey yoktur. Yeşil pasaport, bordo pasaport farketmez. Muhaceret yaptırmanız zorunludur.

 49. Merhabalar muhaceretim 30 eylülde bitti? Kaç gün içinde adadan çıkmam gerekmektedir ? Cezaya düşmemek adına teşekkür ederim

 50. Hayır yanlış anlaşıldım. 30 eylülde muhaceretim bitti lakin ben 24 eylülde adaya giriş yaptım bu sebeple pasaportuma herhangi bir gün yazılmadı. Bir bilginiz varmı bu konuyla ilgili ?

  1. Muhaceret ile adaya girenlere gün yazılamaz. Çünkü oturma izni sahibisiniz. Muhaceretinizi yenilemeniz gerekmektedir.

 51. muhaceret için gerekli evrakları verdikten sonra muhaceret işlemim bitmeden türkiyeye gidip gelirsem ceza öder miyim ?

 52. Iyi akşamlar. KKTC ehliyet süresini uzatmak için gerekli evraklar nelerdir? Çalışma izni şart mı? Teşekkürler.

 53. Muhaceret yaptırmak için yakın doğu hastanesine tahlillerimi yaptırdım. Bundan sonra hastanenin kendisi mi sonuçları sisteme yüklüyor ?

 54. 42 yaşındayım bundan 15 yıl önce kıbrısa gittim orada kalmam için bana 30 gün verildi fakat ben 45 gün kaldım 15 günlükk bana para cezası kesildi şimdi yeniden kıbraısa giseceğim aradan 15 yıl geçti kapıda yine bu cezayı ödsemem gerekiyomu yoksa iptal edilmişmidir internette 5 yıl yaptırım yapılır sonra iptal edilir diyor iptalle birlikte para cezası iptal oluyormu yoksa ödemem gerekiyormu

 55. Lise öğrencilerine de geçerlimidir yoksa sadece üniversitelilere mi yani lisede 18 olmuş öğrencilerde geçerim ceza

 56. Merhaba. Benim muhaceret sürem doldu. Şuan 3. Sınıf oldum, yıllık yaptırmıştım. Online olarak tekrar mı yeniliyeceğim? yoksa sağlık raporu vs almam gerekecek mi? Nasıl ve ne yapacağımı bilmiyorum.

 57. Merhaba turkiyede muhacerat icin sağlık raporu almaya gittim üniversite ve yurt icin dedim. Öyle demem gerekiyordu değil mi?

 58. Benim eşim 1 aydır çalışıyor çalışma izni çıkarıldı ancak ön izin denildi bende pasoportla 60 gün diye not alınarak geldim. Ve 60 güne kadar eşimin ön izin belgesinden sonra tam olarak çalışma izninin de çıkmış olacağı söylendi . Ve ben yarın burdan araç alacağım. Türkiye ehliyetimi işletmek istiyorum ama benim her hangi oturma iznim yok öğrenci de değilim. Ehliyetimi çevirebilir miyim yine de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön