Bende Mors Öğrendim !

Değerli Okurlarım ;

Bu yazımı telsizciler.org sitesinde yayınlamıştım. Şimdi kendi blog sitemi kurduğum için, Soru-cevap şeklinde yazdığım yazıyı buraya da eklemek istedim. 

Neden Mors öğrendim?

SSB modda duyamadığınız bir çok ülkeyi, CW modda duyabiliyorsunuz. DXCC hedefi olanların, mutlaka mors öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum. 
Mors öğrenmemin en büyük nedeni, Türkiye’deki CW üstadlarının, ülke geneline morsu yaymaya çalışmalarıydı. Özellikle de gençlere. Gençler mors alfabesini öğrensin, çalışsın diye manipleler hediye edilip, dağıtıldığını biliyorum. Fakat bu girişimler başarılı olamamış, 1 hafta sonra hüsrana uğranılmıştır. Bir hevesle başlanıyor fakat gerisi gelmiyor. Olan üstadlara oluyor. Verilen bu yoğun emekler, çabalar boşa çıkmamalı diye düşündüm ve genç bir amatör olarak mors öğrendim. İyiki de öğrenmişim diyorum. Amatörlükteki en zevkli mod diyebilirim. Manipleye her dokunuşumun, ayrı bir zevki oluyor..
Benim mors öğrenmemin bir diğer sebebi ise maniple aşığı olmamdı. Manipleleri seviyorum. Manipleleri konuşturmak için, mors şart..

Nasıl öğrendim ?

Hedefimi koydum. Morsu öğreneceğim dedim. Bilgisayarıma bir çok CW programları yükledim. Fakat öğrenemiyor, hemen pes edip bırakıyordum. 
Birgün TA2RX Bekir hocam ile sohbet ederken, mors konusu geçti. LCWO sitesinden, kolayca mors öğrenebileceğimi söyledi. Ayrıca sitenin Türkçe çevirmeni olduğunu belirtti. Hemen o gün LCWO sitesinden çalışmalara başladım. Fakat yine pesettim. 4.derste bırakmıştım. O zamanlar birde şöyle bir söylenti dolaşıyordu. ” Mors için müzik kulağı lazım.. ”. Bende müzik kulağı yok herhalde, diyerek bıraktım çalışmaları. İnsan bahanelerin arkasına sığınmamalı..

Aylar sonra (YM7KK) GITRAD – Giresun Telsiz Radyo Amatörleri ve Doğa Sporları Derneği, Mors kursu açtı. Tek amaç, mors öğretmek, öğrenmek ve Giresun’a en az bir tane morscu kazandırmaktı. Aylar sonra tekrar heveslendim. Bu sefer olacak diyerek, hemen çalışmalara başladım. Kursta, LCWO sitesindeki dersleri çalışarak mors öğreniyorduk. Bireysel çalışmayı tercih ettim. Evde, bol bol dinleme yaparak öğrendim. Peki sürekli pes eden biri nasıl oldu da hiç pes etmeden devam etti? 
Tam pes edeceğim an, olmayacak buraya kadar dediğim anlarda, saygıdeğer TA1PB Murat hocamın sözleri aklıma geldi. ” Mors öğrenirken ince bir çizgi vardır. O çizgi tam pes edip, etmemek arasında ince bir çizgi diyebilirim. ”Ya pes edersin yada çalışıp o çizgiyi aşarak devam edersin”.. 

LCWO sitesinden biraz bahsetmek istiyorum.


Koch Metodu adı verdikleri sistem ile, kullanıcılarına mors öğretiyorlar. Sitede toplamda 40 ders var. İlk derste K ve M harfleri ile başlıyorsunuz. Bir sonraki derslerde bir karakter daha eklenerek, dersler devam ediyor. 40. ders sonunda karakterlerin tümünü rahatlıkla alabilir hale geliyorsunuz. Bundan sonra, sitenin diğer bölümlerinde; çağrı işaretleri eğitimi, QTC eğitimi, Kelime eğitimi.. gibi bölümlerde pratik yapabilirsiniz. 

LCWO sitesinin yapımcılarına, bu siteyi ücretsiz olarak bizlere sundukları için teşekkür ederim. 

İlk maniplem;

Mors öğrenmeden önce, manipleleri sevdiğim için bir maniple yapmaya karar vermiştim. Olta setimin içinde, iğneleri koymak için şeffaf bir kutu vardı. Onu aldım ve birde çatal. Kablo, jack, vidalar vs.. bunlarıda aldıktan sonra, başladım çalışmaya. Birazda göze hitap etsin diyerek, bağlantı noktalarını kenar kısımlarına ekledim. Kutu içerisinden, lehim ile bağlantılarını yaptım. 
İnsan, kendi yaptığı aleti çalıştırınca büyük keyif alıyor. Manipleye her dokunuşum, bende farklı bir duygu canlandırıyor..

14 kasım Cumartesi günü cihazı açtım. Birkaç istasyon ile QSO yaptım ve şartların kötü olması sebebi ile bıraktım. 
Ertesi gün, CQ çekmeye( genel çağrı yapmaya ) cesaretlendim. Pile-up olduğumda ne yapacağım diye düşündüm. Pile-up durumlarında, SSB’de bile zorlanıyorsak, CW’de ne yaparız diye kara kara düşünürken bir cesaret ile haydi hayırlısı diyerek başladım CQ çekmeye. Rahat bir gün oldu. Pile-Up durumlarında en güçlü gelen istasyonu dinliyorum. Panik yapmadan, çalışmama devam ediyorum. Dün tekrar havadaydım. Biraz QSO yaptıktan sonra, maillerime baktım. SWL bir radyo amatörü, Almanya istasyonu ile görüşmemi kaydetmiş. Ne kadar mutlu olduğumu anlatmaya kelimeler yetmez. Belki basit birşey gibi. Basit bir ses kaydı ama beni çok gururlandırdı ve mutlu etti. 

Mors öğrenmek isteyenlere tavsiyeler;

TA2RX Bekir Kemal hocamın tavsiyeleri : http://www.tcswat.org/bka/TA2RX/CW/index.html
TA8A- Bilal bey’in tavsiyeleri :
http://ta5aho.blogspot.com.tr/2013/04/mors-calsma-ogrenme-sistematigi-ta8a.html

Daha dün öğrenmiş biri ne kadar tavsiye verebilir ki 🙂 
Tek söyleyeceğim şey; bol bol dinleyin..

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Havada duyuşmak dileği ile.. 73 de TA7AOF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön