CQ WPX RTTY Contest’e katıldık !

Değerli okurlarım,

Uzun bir süredir Türkiye’de amatör telsizcilik faaliyetlerine ara verip, uzaktan kontrol ile Amerika’da hobime devam etmekteydim. 2014 yılında ilk görüşmelerimizi yaptığımız TC7YOTA çağrı işaretinin DXCC sertifikası kazanmasına birkaç ülke kalmıştı. 2022 yılının prestijli yarışmalarından biri olan CQ WPX RTTY Contest’e katılım sağlamak üzere toplandık. Dijital mod için gerekli arabirimler ile yarışma öncesi cihaz testlerimizi tamamladık.


Giresun’da derneğimizin HF istasyon yerimiz bulunmuyor. Yer izinleri konusunda sorun yaşadığımız için yarışmalara güçlü bir istasyon olarak katılamıyoruz. Giresun zabıta müdürlüğü’nden izin alınarak, Gemilerçekeği mahallesi sahil kısmında bulunan Botanik park’ta yarışmaya katılmak için hazırlıklarımıza başladık.


2 günlük yarışmalar için cushcraftA3S, steppIR, spiderbeam gibi kurulumu zor olan antenleri kullanamıyoruz. Genellikle kurulumu ve sökümü kolay olan Diamond Cp-6 vertikal ve 10-80 dipol antenleri kullanıyoruz. Yarışmaya katılacağımız dükkanın üst kısmına 2 adet Cp6  ve 10-80 dipolü kurduk.

2 adet Yaesu FT-857D ve Yaesu FT-950 HF cihazları kullanıldı. Cihazların birbirinden etkilenmemesi için Band pass filtreleri kullandık. İstasyonlardan birisi 80M bandında YM7KK çağrı işareti ile, TA7EB Ali bey tarafından yarışmaya katılmak amacıyla kullanıldı. Diğer cihaz ise TC7YOTA çağrı işareti ile 10M bandında, TA7MNA(18) Mustafa bey kullandı. Bu etkinlik sürecinde genç arkadaşıma yardımcı olup, bir yandan da FT8 dijital modu ile TC7YOTA çağrı işaretimize DXCC topladım. 130 worked DXCC’ye ulaştık.

Ham skorlara göre TC7YOTA çağrı işareti ile katıldığımız kategoride Asya 3.lüğü ve Türkiye 1.liği, YM7KK çağrı işareti ile ise Asya ve Türkiye 2.si olduk. Katılan değerli operatörlerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.


Gençler olarak asıl hedefimiz olan TC7YOTA çağrı işareti ile, Türkiye’de 2014 Yılında ilk defa YOTA(Gençler havada) etkinliğine katılarak başladığımız bu serüveni DXCC ödülü ile taçlandırmanın gururunu yaşıyoruz. Ödülü almamızda, değerli operatör arkadaşlarım başta olmak üzere, GiTRAD derneğimize, maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen TA1HZ Tevfik hocama teşekkür ederim.

Yarışma sürecinde bizleri ziyarette bulunan değerli misafirlerimize teşekkür ederiz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön