Filateli’de Radyo Amatörlüğü

Değerli okurlarım;
Amatör telsizcilik hobimin yanı sıra bir süredir filateli ile ilgilenmekteyim. Filateli, posta pullarıyla ilgilenen bir hobidir. Zaman zaman amatör telsizciliğimin önüne geçen pul koleksiyonculuğu benim için oldukça keyiflidir. Amatör telsizciğin pullarda, zarflarda yer aldığını gördüğümde oldukça sevindim ve pullarda amatör telsizcilikle alakalı bir yazı yazmak istedim.

İlk olarak Amerika ile başlamak istiyorum.
1964 yılında, ARRL Radyo amatörleri birliği’nin 50. yılı dolayısıyla anma pulu bastırmıştır. O yıllarda ARRL’nin 250 bine yakın üyesi bulunmaktadır. 122 milyondan fazla bastırılan 5 cent değerindeki pul üzerinde radyo dalgaları ve radyo kadranı resmedilmiştir.
FDC – “First day cover” adı verilen ilk gün zarfları, pulun çıktığı gün yapılır. Aşağıdaki fotoğraflarda iki farklı FDC örneği görülmektedir. İlk gün özel damgaları uygulanmıştır.Günümüzde anahtarlıklarda, bardak üzeri baskılarda, tişört ve kitap ayraçları gibi eşyalarda bu pullar dekor amaçlı kullanılmaktadır. Çerçeve yapılarak radyo amatörleri arasında hediye olarak kullanılmaktadır. 

İkinci olarak benim çok sevdiğim dört puldan oluşan, Pitcairn Adaları‘nın 1996 yılında çıkarmış olduğu pullardır. Birinci pul kırmızı temalı, arka planda ada fotoğrafı ve kulüp üyelerinin çağrı işaretleri yer almaktadır. Beyaz yazılı VR6PAC derneğin çağrı işaretidir. İkinci pul altın sarısı renkte olan pulda Pitcairn adasının ilk operatörü VR6AY-Andrew Young anısına bastırılmıştır. 
Bitişik olarak bastırılan pulların sol tarafında olan pulda VR6IM tıbbi yardım istiyor ve sağ taraftaki pulda ise sinyalleri alıp cevaplayan doktorlar temsil edilmiştir.

Pullara ait FDC ilk gün zarflarında ise haberleşme kulesi temsilen ilk gün damgası uygulanmıştır.
Üçüncü olarak İsrail‘in 1987 yılında çıkarmış olduğu pullarla devam edelim.
Önceden Filistin radyo amatörleri derneği üyeleri şimdiki İsrail radyo amatörleri olmuştu. Meksika’daki 1986 depremi sonrası gece gündüz çalışarak, radyo amatörlerinin önemini tüm Dünya’ya anlatmış ve irtibatı sağlamıştır. Pullar üzeride iki radyo amatörü resmedilmiştir. Dünya üzerinde yazılı olan 4X-4Z işaretleri İsrail’in çağrı kodlarında kullandığı ön eklerdir. VE kanada, JA Japonya’yı temsil eder. Pulların alt kısmında kiminin bandalet, kiminin lejand adını verdiği dantelle ayrılan kısımda İsrail radyo amatörleri ibaresi yer alır. Söz konusu pula ait ilk gün zarfında, damga olarak “Israel Amateur Radio Club” logosu bulunmaktadır. Oldukça başarılı ve düşünülmüş bir pul ve damga yapılmıştır.

Dördüncü olarak yine çok beğendiğim 1991 yılında Norfolk Adası‘nın çıkarmış olduğu üç puldan oluşan pul serisidir.

Pul üzerinde Norfolk adasının harita ve Dünya’daki yerleri resmedilmiştir. Aynı zamanda içinde 10 adet 43 centlik pulların bulunduğu pul karnesi de basılmıştır.
Söz konusu pullara ait ilk gün zarfında damga olarak radyo kulesi temsil edilmiş ve uygulanmıştır.
5. Sırada Soloman Adaları var. 1983 Dünya haberleşme Yılı’nda 4 puldan oluşan bir seri yapılmış. Bunlardan bir tanesini amatör telsizcileri temsilen yapılmıştır. H44SI kodu, amatör telsiz kulübünün çağrı işaretidir.  Haberleşme yapan bir radyo amatörü resmedilmiştir.

Pula ait ilk gün zarfı aşağıdadır. 
Endonezya, 1991 yılında Uluslararası Amatör Radyo Birliği’nin (IARU) Bandong’da yapılan 8. Bölgesel Konferansı için pul bastırmıştır. Pul üzerinde Endonezya amatör telsiz kulübünün logosu bulunmaktadır.
İlk gün zarfında damga olarak derneğin logosu kullanılmıştır. 

Endonezya 2018 yılında amatör telsiz kulübünün 50. yılı anısına iki pul birlikte çıkarmıştır. Tabaka pul fotoğrafı aşağıdadır.
Seri numaralı ilk gün zarfı bastırılmıştır. İlk gün damgası olarak derneğin logosu kullanılmıştır.

1975 yılında Varşova’da IARU – Uluslararası Amatör Radyo Birliği Konferansı yapılmıştır. Bunun anısına Polonya radyo amatörleri için pul bastırmıştır.Yaklaşık 9 milyon adet basılmıştır. 
Söz konusu pula ait ilk gün zarfında IARU logosu kullanılmıştır.
Sri Lanka 1983 yılında, amatör radyo birliğinin 55. yılı anısına pul bastırmıştır. Pul üzerinde birliğin amblemi, 1928 kuruluş yılındaki çağrı işaretleri olan 5VX ve 1983 yılında kullanılan 4S7RS çağrı işaretleri yer almaktadır. 
Pula ait FDC ilk gün zarfı aşağıda yer almaktadır.

Djibouti 1981 yılında radyo amatörleri kulübü anısına pul bastırmıştır. Pul üzerinde IARU uluslararası radyo amatörleri birliği amblemi, maniple ve Dünya’daki Djibouti konumunda bir anten resmedilmiştir. FDC ilk gün zarfında kullanılan damgada ise maniple ve kulüp adı yer almaktadır. 
Lüksemburg, radyo amatörleri kulübünün 50. yılında (1987) ve 75. yılında (2012) pul bastırılmıştır.

2012 yılında Katar devleti, radyo amatörlerini onore etmek amaçlı, IARU uluslararası amatör radyo birliği ve QARS Katar amatör radyo birliği amblemleri ile birlikte pul bastırmıştır. 
Oldukça şık bir FDC ilk gün zarfı yaptırılmıştır. 

1979 yılında İsviçre, Kısa Dalga (Radyo) Amatörleri (USKA) kulübünün 50. yılı anısına pul bastırmıştır. Yeşil zemin üzerine haberleşme uydusu ve maniple resmi konulmuştur.
Pula ait FDC aşağıda yer almaktadır. 

1983 yılında Ürdün’de 5 farklı pul bastırılmıştır. Ürdün kralı Hussein bir radyo amatörüdür. Türkiye’nin TA, TB,TC, YM ile başlayan çağrı işaretleri varken Ürdün’ün ise JY1 ile başlar. Kral Hussein’e ise sadece prefix adı verilen ön ek JY1 verilmiştir. Çağrı işareti JY1 dir. Posta servisi ise Ürdün kralının resminin bulunduğu ve Ürdün radyo amatörleri birliği yazılı pullar çıkarmıştır. Pullar 5 farklı değerde ve renkte basılmıştır. Ülkenin kralının radyo amatörü olması, ülkedeki amatör telsiz faaliyetlerine çok olumlu katkı sağlamıştır.
Yeni Kaledonya (ada ülkesi), 1987 yılında radyo amatörleri kulübünün 25. yılı anısına pul çıkarılmıştır. 1986 yılının sonuna kadar 25. yıl anısına FK25 prefixi kullanılmıştır. 1987 yılında ise pul bastırılmıştır. 2017’de Filistin, Dünya amatör telsizciler gününe özel olarak üç farklı pul ve bir adet özel blok pul bastırmıştır.
Pullara ait ilk gün zarfları aşağıdadır.
Liberya, 1962 yılında, LRAA Amatör radyo birliği’nin 25. yılında dört farklı pul bastırmıştır.  Pullar üzerinde kulüp logoları ve LRAA açılımı yer almaktadır.
Dünya’nın birçok ülkesinde bastırılan onlarca pulda amatör telsizcilik hobisi işlenmiştir. Ancak ülkemizde  Dünya’da bu kadar önem gören amatör telsizcilik, ülkemizde PTT emisyon programına hiç alınmamıştır. Gönül ister ki gençlerimize bu hobiyi aşılayalım, Dünya’nın dört bir yanındaki binlerce amatör telsizci ile irtibat kurup, bu zevki yaşasınlar. Ülkemizi frekanslarda temsil etsinler. QSL kart alışverişleri yapsınlar. Posta gönderip almanın zevkini tatsınlar. 

IARU Uluslararası radyo amatörleri birliği her ülkeden bir derneği resmi olarak tanır. Türkiye’de ise TRAC Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti’ni kabul etmektedir. TRAC 1962 yılında kurulmuştur. 58 yıllık bu serüveninde 25. yıl pulu, 50. yıl pulu yaptırılabilirdi.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı meslek yüksek okulunda kurulan elektronik haberleşme topluluğu ile birlikte TRAC, Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti’nin 50. yılı anısına PTT’nin kişisel pul hizmeti ile pul bastırmıştır. Kişisel pullar, belirli bir baskı ücreti ile birlikte kişi, kurum, derneklerin logo ve fotoğraflarını bastırabildiği pullardır. Dünya’nın pek çok ülkesinde bu hizmet mevcuttur.
GiTRAD,Giresun Telsiz Radyo Amatörleri ve Doğa Sporları Derneği (YM7KK), 11. yıl anısına ve postada kullanılmak üzere iki çeşit pul bastırmıştır. Pul üzerinde derneğin logosu bulunmaktadır.
TA6AEK Emre bey’de Ankara’da yaptığı telsiz çalışması sonrası pul bastırmış ve bu pullar ile birlikte QSL kart gönderimi yapmıştır. Pul üzerinde yer alan TC2Y yazısı, Ankara’da kullandığı özel çağrı işaretidir.

Sağ alt tarafta yer alan pul ise kendi pulumdur. TA7AOF çağrı işareti yazısı yer almaktadır. QSL kart gönderimlerinizde zarf üzerinde kendi kişisel pullarınızı yaptırarak kullanabilirsiniz. Diğer ülkelerde kişisel pul yaptıran amatör telsizcilerin pullarının fotoğrafları aşağıda yer almaktadır. Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilir yada sitenin iletişim bölümünden direkt olarak mail gönderebilirsiniz. 

Bir yorum

  1. Merhaba Furkan bey zevk ile okudum güzel bir hobi ve bu yazın ile bende bayağı bilgilendim emeğine sağlık teşekkür ediyorum 73

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön