HamAlert ile DX avcılığı

Değerli okurlarım;

Amatör telsizcilik, içinde birçok ilgi alanını barındıran bir hobidir. Kimisi mors haberleşmesi ile ilgilenirken, kimisi elektronik tarafındadır. DX avcılığı olarak bilinen farklı ülkelerle görüşmek, birçok amatör telsizcinin ortak hedefidir. Kendi ülkeniz dışındaki yerlere DX adı verilir ve amatör telsizcilikte yaklaşık 340 bölge(DX) vardır. Bunların birçoğu ülke, bazıları ise ülke olmasa da DX kabul edilmektedir.

Amatör telsizciler, 100 ülke ile görüşme yaptıklarında DXCC sertifikası almaya hak kazanırlar. 340 bölgeyi tamamlayanlara ise Honor Roll sertifikası verilir ki bu ödüllerin en prestijlisidir. Radyo amatörleri bu ödülleri alabilmek için, farklı ülkeler ile görüşmeye çalışırlar ancak bu sanıldığı kadar kolay değildir. Radyo sinyalleri atmosferin iyonosfer katmanından yansıyarak Dünya üzerindeki farklı bölgelere düşerler. Propagasyon(yayılım) şartları iyi olmadığı zamanlar görüşme yapmak oldukça zorlaşmaktadır.

Sizlere bu yazımda DX avlamak için tasarlanmış bir programı anlatacağım.

HamAlert nedir?

Dünya genelinde bazı amatör telsizciler gönüllü olarak duydukları amatör telsizcilerin çağrı işaretlerini anında internette paylaşırlar. Özellikle dijital modlarda yapılan görüşmeler için pskreporter sitesi mükemmel çalışmaktadır. İstasyonunuzu test etmek istediğinizde genel çağrı yapıp, pskreporter sitesine girerek hangi ülkeler tarafından duyulduğunuzu görebilirsiniz.

HamAlert sitesi; pskreporter, DXcluster, ReverseBeacon ve SotaWatch sitesindeki bu bildirimleri alır ve bir havuzda toplar. Takip etmek istediğiniz çağrı işaretlerini veya ülkeleri işaretledikten sonra çalışmaya başlayan istasyonlardan anında haberdar olursunuz. Mobil uygulaması sayesinde anında cep telefonunuza bildirim düşer.

DXcluster siteleri varken neden HamAlert kullanmalıyız?

Dijital modda çalışan istasyon genel çağrı(CQ) yaptıktan sonra anında pskreporter gibi sitelere düşer. DXsummit gibi sitelerde spot beklemeden anında haberiniz olur ve bu sayede birçok amatör telsizciden önce o istasyonla görüşme yapma fırsatınız olur. Pile-up(yığıntı) olmadan rahatlıkla görüşme yapabilirsiniz. HamAlert size en erken sürede haber vermek için tasarlanmış bir programdır. Düzenli kullanımda, çok kısa sürede DXCC belgesi alabilirsiniz. Sadece 3 haftalık bir süreçte 100’den fazla ülke ile görüşme fırsatı yakalamış biri olarak, her DX avcısına HamAlert programını öneririm.

Linke tıklayarak kayıt sayfasına gidiniz. Gerekli bölümleri aşağıdaki fotoğraftaki gibi doldurunuz.

Appstore ve google play’de HamAlert uygulaması ücretsizdir. İndirip, hesabınıza giriş yapmanız yeterli olacaktır. İstasyonları filtrelemek için web siteden Triggers butonuna tıklayın. Ardından açılan sayfada “+” simgesine tıklayın.
Bildirimleri mobil uygulama, e-mail gibi birçok farklı şekilde alabilirsiniz. Ben mobil uygulama(App) tercih ediyorum. Mobil uygulamanızdan herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur. Bildirimler otomatik olarak gelmeye başlayacaktır. Çağrı işareti, prefix, ülke gibi birçok farklı filtreleme kombinasyonu mevcuttur. Ben DXCC yani ülke filtrelemesini seçtim. Görüşme yapamadığım ülkelerden amatör telsizciler çalışmaya başladıkları zaman bildirim alacağım.
Save tuşuna bastıktan sonra açılan sayfada filtreleme yapmak istediğimiz DXCC(ülke)’leri seçiyoruz.

Aşağıdaki fotoğrafın sağ tarafında mobil uygulama görüntüsü yer almaktadır. İstemediğiniz ülke veya çağrı işareti bildirimlerini kapatabilirsiniz. Tekrar tekrar filtreleme yapmaya ihtiyaç duymazsınız.

Clublog hesabınızı siteye bağlayarak, sizde olmayan DXCC’leri otomatik olarak filtreleyebilirsiniz. Aldığınız DXCC’ler filtelemeden çıkartılır ve tekrar tekrar filtreleme yapmanız gerekmez. Öncelikle Clublog hesabınıza giriş yapıp, ayarlar bölümünden uygulama şifresi almanız gerekmektedir.
Linke tıklayıp, clublog senkronizasyon sayfasına giriniz. Buraya clublog hesabınıza giriş yaparken kullandığınız e-mail adresinizi ve oluşturduğunuz uygulama şifresini yazınız.

Son olarak qrz.com sayfanız için, aktif olduğunuzu ve en son ne zaman QSO(görüşme) yaptığınızı gösteren bir dinamik görüntüden bahsedeceğim. Pskreporter yada diğer spot sitelerine düştüğünüz zaman otomatik olarak burada frekans ile birlikte yayınlanırsınız. Sizi takip eden istasyonlar, qrz sayfanızda görür ve sizi takip etmesi kolaylaşır. Linke tıklayıp, kodların olduğu sayfaya gidiniz. Beyaz görüntü için üstteki kodu, siyah için ise alttaki kodu qrz.com sayfanıza yapıştırınız.

Soru ve önerileriniz için sitenin iletişim bölümünü veya aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Furkan Bey, çok güzel ve faydalı bir paylaşım. Tebrikler, emeğinize sağlık. Amatör telsizciliğe yeni başlayan bir hemşeriniz olarak özellikle Qrp ve Mors haberleşmesine ilgi duyuyorum. Belki biraz da uydu haberleşmesi. Mors haberleşmesi ile ilgili yazınızı da beğenerek okudum çok güzeldi. TA7ANN 73

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön