ISS – Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan resim aldım

Değerli Okurlarım;

” Uzay istasyonu dediğimizde aklınıza ne geliyor ? ” Bu soruyu bir çok arkadaşıma sordum. Genel olarak verilen cevap ; Dünya etrafında gezen istasyon..

İlerleyen zamanlarda uzay istasyonunu anlatan bir yazı yayınlayacağım. Şimdi Uzay İstasyonundan nasıl resim alınır? biraz ondan bahsetmek istiyorum.

İlk resmimi nasıl aldım?

İlk resmimi 2 Şubat günü almıştım. Sosyal ortamdaki grubumuz sayesinde, bu etkinlikten haberdar oldum. Gece saat 12 gibi bilgisayarda gezinirken gruptaki paylaşım ilgimi çekti. Paylaşım şu şekildeydi;

”Uykusu kaçan olur ise TR saati ile 02:44 civarı ISS önerilir. Oldukça güçlü SSTV sinyali.”Hemen hazırlıklara başlayıp, Uzay istasyonunu beklemeye başladım. İlk resim gelmeye başladığında çok heyecanlanmıştım. İkinci resimde ise biraz daha rahatlamış, video kaydına başlamıştım. Benim için çok büyük bir deneyim oldu. Çok net resimler alamasamda, güzel bir çalışma oldu. 2. resmi alırken çektiğim video ;
https://www.youtube.com/watch?v=AlTZGcpbLu8&feature=youtu.be

Yaklaşık 20 gün sonra bir etkinlik duyurusu daha aldım. Yine SSTV sinyali (resim) göndereceklerdi. Hemen sistemimi tekrar kurdum ve beklemeye başladım. Bu sefer hedefim en net resmi yakalamaktı ve beklediğim gibi oldu. Çok net bir resim yakalamıştım. 

O gece bir resim daha yakaladım. İlk resim kadar net olmasada başarılı bir çalışma oldu. Direk program üzerinden kaydettiğim için resim küçük bir boyutta. 
Sonlara doğru sinyal bozuklukları artmaya başladı. Sebebi ise uzay istasyonunun, bulunduğum konuma göre süratle uzaklaşmasıydı..

O günden beri Uzay istasyonu hiç resim gönderme etkinliği yapmadı. Beklemedeyiz.. 
Belkide sırada Uzay istasyonu ile sesli görüşme yapmak vardır. Kim bilir.. 🙂

Saygılarımla.. 
73 de TA7AOF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön