Korona virüsünün Radyo Amatörlüğüne etkisi

Değerli okurlarım;

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp, Dünya’nın kabusu haline gelmiş Korona virüsü maalesef ülkemizde de görülmeye başlamıştır. Üniversite eğitimi sebebi ile Kuzey Kıbrıs’tayım. Türkiye’de görülmeden önce adada korona virüslü hastalar görülmüş ve gerekli önlemler alınmıştır. Şimdilik adaya girişler yalnızca KKTC vatandaşları için serbest olup, evlerinde 2 hafta karantina süresi vardır. Mümkün oldukça dışarı çıkmıyor, evde kalmaya çalışıyorum. Bu virüsten bir an önce kurtulmak dileğiyle..

Birçok yazımda bahsettiğim, amatör telsizcilerin farklı ülkelere giderek telsiz çalışması yaptığı etkinliklere DXpedition adı verilir.
Bu yazıda korona virüsü sebebiyle iptal olan ve ertelenen DXpedition’lardan bahsedeceğim.

D4C – Yeşil Burun Adaları, D4C ekibi, ekip üyelerini ve yerel halkı korona virüsü enfeksiyonundan korumak için WPX SSB yarışmasına katılmayı iptal etmeye karar verdi. D4C – Contest istasyonudur. İstasyon kurulduğu günden bu yana katılamadıkları ilk yarışma olacaktır.

W8S – Swains Adası Amerikan Samoası’na girerken seyahat kısıtlamaları, Amerikan Samoası Sağlık Bakanlığı tarafından Corona virüs salgını sonucu getirilen kısıtlamalar DXpedition’un ertelenmesine sebep oldu.

Sağlık Bakanlığı, oturma izni olmayanların Hawaii’de 14 günlük zorunlu karantinadan sonra sadece Samoa’ya, Amerikan Samoası’na girmelerine izin veriyor. Takım için bu kabul edilebilir bir durum değildir. Tatil süresinin 2 hafta daha uzatılması, uçuşların yeniden yönlendirilmesi ve yeni bilet satın alınması vb. sebeplerden dolayı Eylül’ün son haftasına ertelenmiştir.

V6J – Murilo ve Hall Adası DXpedition corona sebebiyle iptal edildi. 2021 veya daha sonrasında tekrar yapılacaktır.

YOTA – Youngsters On The Air, #YCP – Youth Contest Program adı altında gençler yarışmaya katılıyordu. 9A1A çağrı işaretiyle katılmayı planladıkları yarışmaya maalesef corona virüsü dolayısıyla katılamayacaklarını açıkladılar. Aynı zamanda “Norwegian sub-regional camp” #NOTA, Norveç kampı ve Sırbıstan’da yapılması planlanan “Balkans On The Air” #BOTA, Korona sebebi ile iptal edildi.

DU2/SP5APW – Calayan adasıseyahatimi iptal etmeye karar verdiğimi bildirdiğim için çok üzgünüm. Koronavirüs ile ilgili küresel durum gittikçe kötüleşiyor, bu nedenle olası seyahat sorunları çok sıkıntılı olabilir.” açıklaması yapıldı.

VU4R – Andaman Adası Korona sebebiyle DXpedition ertelenmek zorunda kaldı. Açıklamada ekip üyelerinin ayrılmak zorunda kaldığı belirtildi.

PJ2/DK5ON – Curacao korona virus nedeniyle, Curacao’daki havaalanı Avrupa’dan gelen uçuşları engelledi. DXpedition iptal edildi.

TU2R – Fildişi Sahili Mevcut Corona Virüsü nedeniyle, sağlık ve güvenlikle ilgili karar aldık ve uçuş planlarımızı değiştiren Brussels Airlines…” açıklaması yapıldı. DXpedition iptal edildi.

T30ET – Tarawa Adası , Kiribati Sağlık Bakanlığı’nın “Honiara’da 14 günlük karantinaya girmeniz ve Kiribati, Ko Rabwa’ya gitmeden önce tıbbi izin almanız gerekecektir.” açıklaması sebebiyle DXpedition Ekim 2020’ye ertelendi.

IOTA Bash 2020 – Island Radio Expedition Foundation (IREF) için yıllık bağış toplama etkinliği olan IOTA Bash, Korona sebebiyle iptal edildi. Her yıl belirli konuklar ağırlayarak IOTA çalışması yapmış radyo amatörlerinin sunumları ile birlikte güzel bir IOTA buluşması yapılmaktadır. Aynı zamanda IOTA çalışmalarınızda sponsorluk talep edebilirsiniz.

Z66Y Kosova TA7AZC Gölkem bey ile birlikte 2019 yılında Kosova DXpedition yapmıştık. 2020 yılı için tekrar bir plan yapıldı fakat okulumun son dönemi olduğu için katılamayacağımı bildirdim. Mart ayının son haftası yapılacak olan CQ WPX SSB contest için TA7AZC Gölkem bey uçak biletlerini aldı ve DXpedition için hazırlanmıştı. Kosova’dan gelen açıklamaya göre ülkeye girişlerin kapatıldığı, yalnızca kendi vatandaşlarını ülkeye alarak 2 hafta karantinada tuttuğu öğrenildi. Bu sebepten dolayı DXpedition ileri bir tarihe ertelendi.

ZC4MK – Kıbrıs İngiliz askeri üssü Kıbrıs Rum tarafı Larnaka havalimanından yolcu girişi kabul etmiyor. Yalnızca kendi vatandaşlarını alıyor. DXpedition yaz aylarına ertelendi.

PZ5G – Papağan adası Paramaribo havaalanı artık Avrupa uçuşlarına kapalı olduğu için DXpedition ertelendi.

ZA/HG2DX – Arnavutluk Korona sebebi ile ertelendi.

9K2F Feyleke Adası – G0JHC yaptığı açıklamada 9K2F IOTA DXpedition ertelendiğini belirtti.

4V5H – Haiti Haiti şu anda, Korona vakasına sahip olmayan birkaç ülkeden biridir. Dün itibariyle bu şekilde kalmak istiyorlar ve tüm uluslararası uçuşları askıya aldılar. Dominik Cumhuriyeti sınırını kapattılar. 4V5H bu nedenle yılın sonlarına kadar ertelendi.

CE0Y / VE7ACN Paskalya Adası Paskalya adası Korona virüsü nedeniyle uçuşlara kapatıldı bu nedenle DXpedition iptal edildi.

Liste sürekli güncellenecektir. Listeye eklenmesini istediğiniz çalışmaları lütfen yorum kısmına yazınız.

Furkan ÖZEN
73 TA7AOF
son güncelleme : 17.03.2020 13:45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön