Kuzey Kıbrıs’tan evcil hayvan getirmek

Değerli okurlarım;

Kuzey Kıbrıs’ta eğitimimin son senesinde yavru bir köpek sahiplendim. Genellikle öğrenciye kedi-köpek sahiplendirilmiyor. Bunun başlıca sebebi, evcil hayvanların Türkiye’ye götürülmesi zor olduğu için çoğu öğrenci sokaklara veya barınaklara terkediyor. Hayvanların psikolojisi alt üst oluyor. Çoğu sokakta yaşayamıyor. İnsanlarda haklı olarak öğrenciye evcil hayvan sahiplendirmek istemiyor.

Bu algıyı yıkmak için ve hayvanları sevdiğim için, doğumdan sonra annesi vefat eden ve kardeşlerinden bazılarını kaybetmiş yavru bir köpeği sahiplendim. 8 aylık bir süre içinde aşılarını tamamladım ve Türkiye’ye dönüş yapmak için işlemlere başladım. Bu konuda internette kaynak az olduğu için bu yazının faydalı olacağını düşünmekteyim.

MikroÇip takılması zorunludur !
Evcil hayvanlarımız kaybolduğunda kolayca bulabilmek için çip takılması büyük bir önlemdir. Mikroçip sayesinde sokağa terkedilen hayvanlar kolayca tespit edilerek sahipleri cezalandıralacaktır. Boyutu büyük bir pirinç tanesi kadar olan mikroçipler, hayvanların enjektör ile deri altına takılır. Benim köpeğim 8 aylık iken taktırdım ve hiç canı yanmadı.

Aşı karnesinde çip numarası olmak zorundadır. Ayrıca veteriner hekiminiz karneyi onaylamalıdır. Kaşe ve imza atarak çıkış yapabileceğini belirtir.
Ardından bölgenizdeki veteriner dairesi’ne giderek çıkış izni almanız gerekmektedir. Çıkış izni için evcil hayvanızı götürüp, veteriner hekim tarafından muayenesi yapılır ve 10 TL ücret karşılığında çıkış kağıdını alabilirsiniz. Bu evrak, adadan çıkıştan 3 gün önce alınmak zorundadır. Belgenin geçerlilik süresi 3 gündür. Son günde alabilirsiniz. 4 gün önce alınan belge geçersizdir. Sorun yaşayabilirsiniz.

Ben Güzelyurt veteriner dairesinden aldım. Öğlen 12.00’ye kadar çıkış işlemleri yapılıyor. Kedi veya köpeğimizi Kuzey Kıbrıs’tan Türkiye’ye getirmek için aşı karnesi ve veteriner dairesinden çıkış izni yeterlidir.

Ben gemi ile çıkış yaptım. Burada sıkça sorulan sorulardan bazıları “gemide kafes isteniyor mu?, evcil hayvanıma bilet almalı mıyım? Extra ücreti var mı?, gümrükte test yapılıyor mu?” sorularıdır. Öncelikle evcil hayvanınızı gemi ile götürmek ücretsizdir. Hiçbir şekilde ek ücret ödemezsiniz. Ben, Girne limanından çıkış yaparken evcil hayvanım ile ilgili hiçbir şey sorulmadı. Mersin’de sorarlarsa söylersiniz dediler. Köpeğim, kafesine artık sığmıyordu. Büyük kafeslerin 450-500 TL civarında fiyatları vardı. Zaten o kafesi alsam uçakla giderim dedim ve filo denizcilik firmasını arayarak kafesimin olmadığını belirttim.

Gemilerde yolcu bölümleri vardır. Buralar ses yalıtımlı, TV ve kafeteryanın bulunduğu kısımdır. Yolcular burada seyahat ederler. Yolcu bölümüne evcil hayvanlar kafesle alınmak zorundadır. Bu bölüme kafessiz girilemeyeceğini ve güvertede oturabileceğimizi belirttiler. Bende kabul ettim. Benim gibi bir çok köpek sahibi de güvertede seyahat ettiler. Kedilerin hepsi kafeste durduğu için yolcu bölümünde gittiler. Gemi yolculuğunda mutlaka kafes ile birlikte yolcu bölümünde olmanızı öneririm. Aşırı bir ses ve gemideki kömür tozları yüzünden perişan olduk. İmkanınız varsa en temizi uçaktır.

Mersin limanına indiğimizde “köpeğin evrakları tam mı?” diye bir soru soruldu bende hepsi tamam dedim ve tam gösterecekken gerek yok deyip gönderdiler.

Uçak ile seyahat edecekler;
Her uçuş için uçakta evcil hayvanlar için kontenjan bulunur. Bu sebepten dolayı biletlerinizi erken almalı ve havayolu şirketi ile konuşup evcil hayvanınızın olduğunu belirtmelisiniz. Havayolu şirketlerinin ayrı ayrı kuralları ve fiyatları vardır. Ortalama 8 kg üzeri evcil hayvanlarınız uçağın kargo bölümünde seyahat etmek zorundadır. Kafesleri geniş olmalı içeride rahatlıkla dönebileceği büyüklükte olmalıdır. Daha az kilodaki hayvanlarınız, kafesi ile birlikte yolcu bölümünde seyahat edebilmektedir. Aynı şekilde aşı karnesi, veteriner dairesi çıkış kağıdı ve çip mutlaka olmalıdır. Karnedeki aşıların yanında veteriner imza ve kaşesi olması gerekmektedir. Eczanelerde ucuza aşı yaptırıp, onay olmadıktan sonra maalesef çıkış yapamazsınız.

Aktarmalı uçuşlarda, eğer aktarma süreniz uzun ise evcil hayvanınız, uçağın kargo bölümünden alınarak yanınıza verilebilmektedir.
Türkiye’ye evcil hayvan götürürken kuduz aşısı zorunlu değildir ancak Türkiye’de kuduz aşısı yaptırmanız gerekmektedir. Kuzey Kıbrıs’ta kuduz olmadığı için ihtiyaç duyulmaz. Ancak Türkiye’de kuduz aşısı yapılmalıdır. Kıbrıs’a evcil hayvanınızı tekrar getirmek için kuduz aşısı ve kuduz titre testi yaptırmanız gerekmektedir. Aksi halde Kuzey Kıbrıs evcil hayvanınızı kabul etmeyecektir.

Soru ve önerilerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazabilir veya sitenin iletişim bölümünden mail gönderebilirsiniz.

Furkan ÖZEN

Yorumlar

  1. Furkan Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Benim bir sorum olacak. Yakın zamanda Kıbrısa yerleşeceğim. Lucky isminde bir king charles köpeğim var. Kıbrısa girişten önce Veteriner Dairesinden ithalat izni gerektiğini öğrendim. Bu izin için köpeğin pasaportu ve Kuduz aşısı olduğuna ilişkin belge yeterli olur mu? Yoksa Veteriner Dairesi Türk Makamlarınca verilmiş sağlık belgesi de arıyor mu? Bu şunun için önemli; bu belgeyi ilk kan örneği alındıktan 3 ay sonra veriyorlarmış. Köpeğimizin biZim dışında kalacak yeri yok. O yüzden çok önemli bizim için. Şimdiden cevap için tşk ederim..

    1. Öncelikle kuduz titre testi gerekiyor. Bu da Ankara’ya kan gönderiliyor ve test sonucu gönderiliyor. 3 günde olan bir test.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön