9A0YOTA – DYM Şampiyonuyuz !

Değerli okurlarım;

Yazılarımda sık sık bahsettiğim YOTA – Youngsters On The Air (gençler havada) çalışması, her yıl olduğu gibi bu yılda Aralık ayında yapılmıştır. Ay boyunca farklı ülkelerdeki gençlerin YOTA çağrı işaretleri ile çalışma yaptığı, gençlere yönelik muhteşem bir etkinliktir. DYM, December Yota Month Aralık YOTA Ayı etkinliğinin kısaltılmış adıdır.

20142015 Yıllarında, değerli ekip arkadaşım TA7AZC Gölkem ile birlikte, üst üste iki sene TC7YOTA çağrı işareti ile ülkemizi YOTA etkinliğinde temsil ettik. Sonraki senelerde üniversite sebebiyle şehir dışındaydık. Bende Kuzey Kıbrıs’ta olduğum için bir çalışma yapamadık.

2020 Yılında 7 farklı ülkeden gençler olarak bir topluluk oluşturduk. 9A1TT – Richard, remote(uzaktan kontrol) istasyonunu kullanmamıza izin verdi. Genç radyo amatörleri için bulunmaz bir fırsattı. Çünkü, hiçbir anten-cihaz kurulumu yapmadan, sadece internet üzerinden sisteme bağlanarak QSO yapma fırsatı bulduk. Uzaktan kontrol sayesinde yagi antenlerin yönünü, çıkış gücünü, frekans değişikliği ve haberleşmeye dair her şeyi bilgisayardan kontrol ederek görüşmelerimizi gerçekleştirdik.

Henüz ikinci haftanın sonunda 8.000 QSO(görüşme) yapıldı. Hedefimiz YOTA birinciliği ve tüm zamanların en fazla QSO(görüşme) yapan YOTA istasyonu olmaktı. 31 Aralık 23.59 UTC saati ile Toplam : 15.783 QSO ve 134 DXCC(farklı ülke) ile çalışmamızı tamamladık. 2012 yılından beri yapılan YOTA Aralık ayı aktivitesinde bu zamana kadar en çok QSO yapmış istasyon olduk.

REMOTE hangi ülkelerde, istasyonlarda mevcut?
Başlıca Amerika’nın bir çok eyaletinde kurulmuştur. HH2AA çağrı işareti ile Haiti’de, Avrupa’da ise sadece 9A1TT Richard tarafından kurulan Hırvatistan’da vardır. Henüz yeni bir sistemdir. Hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Hayalimiz, Türkiye’de de bir tane olmasıdır.
LoTW’deki 104 farklı ülke görüşmesi onaylanması ile DXCC belgesini kazanmış olduk.
Remote istasyonlarını nasıl kullanabilirim?
Remote istasyonlar ücretlidir. 26 yaş altı gençler ARRL üyesi ise(yıllık 49 dolar), Remote istasyonları için aylık 300 dakika ücretsiz kullanım hakkı elde ederler. Remote Ham Radio programında dört farklı paket mevcuttur. Bunların 2 tanesi SWL’ler için, diğer 2 tanesi ise radyo amatörleri içindir.
Minimum ücret yıllık 99 dolardır. Belirli kısıtlamalar ile kullanabilirsiniz. Bu paketlerden birini satın almadan istasyonları kullanamazsınız. +yayın süresi olarak belirtilen şey ise, remote istasyona bağlandığınızda dakika başına ücret ödersiniz. Bu ücretler istasyondan istasyona farklılık göstermektedir. Örneğin bizim kullandığımız 9A Hırvatistan’daki istasyonunun ücretleri;
Sadece dinleme : 0.19 $ /dakika
100W TX sınırlı : 0.29 $ /dakika
1.500W TX : 0.49 $ /dakika
1.500W seçeneğinde 10 dakika sisteme bağlı kaldığınızda yaklaşık 35 TL(4.9 dolar) ücret ödersiniz. Bunun yanı sıra örneğin 9A Hırvatistan’daki remote istasyonunu kullanmak için bir çağrı işareti almanız gerekmektedir. Ücreti ise 140 Euro, yaklaşık 1.260 TL’dir. Çağrı işaretleri bir kereye mahsus alınmaktadır. 9A5XXX şeklinde son ek üç haneli olur. 100 farklı ülke görüşmesi yaptığınızda ve bu LoTW’de onaylandığında iki harfe düşersiniz. 9A5XX şeklinde yeni çağrı işaretinizi alabilirsiniz.

Bir istasyon örneği daha verelim. HH2AA Haiti’deki istasyon fiyatları;
Sadece dinleme : 0.09 $ /dakika
100W TX sınırlı : 0.39 $ /dakika 
Haiti radio club istasyonudur. Bu istasyonda yalnızca HH2AA çağrı işareti ile çalışma yapabilirsiniz. Çağrı işareti için ücret ödemezsiniz sadece yukarıda belirttiğim dakika başı kullanım ücretlerini ödersiniz. Buradan elde edilen gelirler doğrudan Haiti hava ambulansı için kullanılmaktadır.

Bu çalışmada tamamen ücretsiz şekilde gençlere destek olan değerli 9A1TT Richard başta olmak üzere,
her çalışmayı birlikte yaptığımız değerli dostum TA7AZC Gölkem’e, 9A0YOTA ekip arkadaşlarıma ve YOTA organizatörlerine çok teşekkür ederim.
Soru ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.
73 de TA7AOF

Yorumlar

  1. Tebrik ederim. Çamur atanlara inat ülkemizdeki gençlerin kapasitesinin ne olduğunu anlamak “istemeyenlere” anlattığınız için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön