GSB – Gençlik Kampları Osmaniye Aslantaş

Değerli okurlarım;

Yaklaşık 4 ay önce ev arkadaşım aracılığı ile haberdar olup başvurduğum, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen, gençlik kampına katılışımı ve kamp sürecimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Gençlik kamplarını ilk kez duyduğumda GSB sitesini ziyaret edip, kampların detaylı fotoğraflarını, kampta hangi etkinliklerin yapıldığını araştırdım. Başvurular başladıktan sonra hemen başvurumu yaptım. Sonuçlar açıklandığında ise Osmaniye Aslantaş Gençlik Kampı’nı asil listeden kazanmıştım.
Herhangi bir kampa katılmaya hak kazandıysanız sonuç belgenizi çıktı alıp imzalıyorsunuz. Kimlik fotokopiniz ile birlikte bulunduğunuz ilin gençlik spor merkezi’ne gidip evraklarınızı teslim ediyorsunuz.Eğer kampa yeterli başvuru yapılmazsa ve kamp aracında yer varsa, yolculuğa bir gün kala dahi kayıt yaptırabiliyorsunuz. Bir ayrıntı daha paylaşayım. Örneğin Rize ilinden başvuru yaptınız. Kampı kazandınız fakat o tarihte Rize ilinde olamayacaksınız. O zaman bulunduğunuzun ilin Gençlik Merkezi’ne gidip, (eğer araçlarında yer var ise) oradan kampa katılmak istediğinizi belirtip, kaydınızı bulunduğunuz ile aldırabilirsiniz.Yolculuğa 1-2 gün kala Gençlik Merkezi sizi arayarak yolculuk günü ve saati hakkında bilgilendiriyor.
Kamp 4-10 Ağustos tarihleri arasıydı. 3 Ağustos günü Saat 15:00’da Giresun Gençlik Merkezi önünde toplandık.
Hareket etmeden önce kampa katılacak kişiler sıra sıra çağrılıyor. Seyehat için, bakanlık tarafından yol üzerindeki tesislerde yemek yemek için 70 Tl( gidiş-dönüş) yemek ücreti veriliyor. Bu ücret bölgeden bölgeye değişiyor. Hatay’dan Osmaniye kampı’na katılan kampçılar için bu ücret 40-45 Tl.

Yol üzerinde Ordu ve Samsun illerinden genç kampçı arkadaşlarımızı alarak yolculuğumuza devam ettik. Bu arada yolculuk esnasında liderimiz kimliklerimizi topluyor. Kamp sonuna kadar kimlikleriniz görevlilerde kalıyor. Kampın son günü otobüslere binip, hareket ettikten sonra kimlikler geri veriliyor.

Zaman zaman yakalandığımız trafik, stabilize yollar ve uyuyamadığım için kabusa dönüşen bir yolculuk..

Yaklaşık 17-18 saatlik yolculuk sonunda uykusuz bir şekilde kampa ulaşıyoruz. Uykusuzluk sebebiyle büyük bir pişmanlık içerisinde oflaya puflaya, yoğun nem ve sıcak altında kampa giriyorum.
Kampa ilk girişte herkes aramadan geçiyor. Bagaj ve çantalarınız aranıyor. Çakı, bıçak, tırnak makası, cımbız, çatal, kaşık, jilet ve benzeri ürünler kesinlikle yasak !

Kontroller bittikten sonra kampa kayıt yaptırmak için Liderler odası önüne kurulan kayıt standına gidiyorsunuz. Burada kampçılar sıra sıra çağrılıyor, oda ve grup dağılımı yapılıyor. Her lider ortalama 15 kampçı alarak grup kuruyor. Kampta toplam 12 grup vardı.

Küçük bir not düşeyim. Kesinlikle ” ben bu arkadaşımla birlikte kalmak istiyorum ” diye boşuna ısrar etmeyin. İkiz kardeşleri bile aynı odaya koymadılar 🙂 Kampın amacı zaten karıştır-kaynaştır kuralı ile farklı illerden gelen insanların arasında bağ kurmak. Bende 2 arkadaşım ile aynı odada kalmak istedim ama iyi ki bizleri farklı odalara dağıtmışlar. İnanılmaz dostluklar edindim arkadaşlar. Diğer arkadaşlarımında benimle aynı görüşte olup “iyi ki farklı odalardayız” demelerine çok sevindim.

ODA TANITIMI

Bungalov evler içerisine 4 kişilik oda yapılmış. İlk girdiğimde “burada nasıl kalacağız?” diye sordum kendi kendime.. Açıkçası oda bana çok küçük geldi. 4 kişinin bu küçücük yerde nasıl kalacağını hayal dahi edemedim. Evi inceleyip bir yandan da kendimle konuşurken oda arkadaşım Uğur girdi içeriye. İsmini, odalar belirlenirken listeden öğrenmiştim. Antalya kafilesi bizden daha önce gelmiş. Tanışıp biraz sohbet ettikten sonra odayı incelemeye devam ettim.

Oda içerisinde dolap, TV, klima, buzdolabı ve çekmeceli küçük bir dolap daha bulunuyor. Kampta anten-uydu bulunmadığı için TV kullanılamıyor.

Lavabo ve banyo gayet güzel ve yeterli bir alana yapılmış. Termosifon rahatlıkla 4-5 kişiye duş imkanı sağlıyor. Duş alırken su çok yavaş gidiyordu. Gider borusu tıkanmıştı. Saçtan olduğunu düşünüp, liderimize durumu bildirdik. Tahmin ettiğimiz gibi uzun saçlar yüzünden gider tıkanmış. Hemen tamir ettiler.

Kamp, Osmaniye Aslantaş’ta barajın yanına kurulmuş. Sessiz, internetin çok az çektiği bir yer. Kampın kendi interneti kotalı olduğundan dolayı kampçılar ile paylaşılmıyor. İlk gün kampı tanımak amaçlı bir yürüyüşe çıktım. Göl etrafında çok güzel yürüme ve bisiklet yolu yapılmış.

Beton yolun bir kısmı suyun altında kalmış.

Göle girmek kesinlikle yasak ! Kampçılara bu konuda gerekli uyarılar yapılıyor. Kamp aktiviteleri arasında bisiklet turu var. Bu yol üzerinde yaklaşık 45 dk etkinlik süresi bulunuyor.

Akşam yemeği( saat 19:00-20:00 arası) yedikten sonra gece etkinliği( 20:30-23:00 arası) için etkinlik alanına gittik.

Gece etkinliklerinde şiirler okunup, şarkılar söyleniyor. Çeşitli oyunlar oynanıp, tiyatro gösterileri yapılıyor. Tüm gün aktivite yapıp yoruluyorsunuz. Çok uykunuz gelse bile gece etkinliklerini kaçırmak istemeyeceksiniz çünkü gerçekten çok eğleniyoruz.. Gösterileri her gece farklı bir kampçı grubu hazırlıyor. Tiyatro gösterisinden bir kare;

Gece etkinliği bittikten sonra her grup lideri ile birlikte toplantı yapıyor. 30 dk sürüyor. İlk toplantımızda tanıştık ve grup adı ile birlikte toplanma yerimizi belirledik. Genel olarak tüm kampçılar kendi grupları arasında WhatsApp grubu kurmayı tercih ediyor. İnternet her ne kadar yavaş olsa da idare ediyor. Gezilerde bu grup çok işe yarıyor. 
Biz, odada 3 kişi kaldık. Süleyman ( Hatay ), Uğur ( Antalya ) ve ben (Giresun) olacak şekilde 3 farklı ilden gelen genç kampçılar !

Sabah 7:30 da kalkıp, kahvaltı için hazırlandık. Bu her sabah böyle devam etti. Yemekhane kapısının önünde üç farklı içecek sebili ve hemen arka tarafında soğuk su sebili bulunuyor. Bunlar gün boyu yenileniyor. Hiç bittiğini görmedim. Sürekli yetkililer tarafından yenilenmekte. 

08:00-09:00 saatleri arası kahvaltı saati. Kahvaltılar açık büfe. Yemekhanede her gün farklı bir kamp grubu sorumlu. Masa temizliği ve yemek dağıtımına yardımcı oluyorlar. 09:30’da ilk etkinlik başlıyor. Etkinlik alanlarına istasyon adı veriliyor ve istasyonlar 45 dk sürüyor.

İlk istasyonumuz tiyatro !
Yüzeysel olarak Tiyatro teknikleri, nefes kontrolü, sesi doğru kontrol edebilme eğitimleri veriliyor. Kampçılar arasından seçilen kişiler ile kısa tiyatro gösterileri yapılıyor. Gece etkinlikleri için kampçılar eğitimlerini burada alıyor. Aşağıdaki fotoğrafta oda arkadaşım Uğur, melek rolünü üstlenmişti 🙂 Melek gibi insan doğrusu.. 

Şimdiki istasyonumuz ise Okçuluk !
Her kampçı 2 ok atıyor. Yeterli değil gibi görünüyor keşke daha fazla olsaydı diyoruz fakat 45 dakikamız bulunuyor. Genellikle bu süreyi aşıyoruz ve bir sonraki istasyonumuz biraz geç başlıyor.

Etkinlikler sadece istasyonlar ile sınırlı değil. Grup Lideriniz sizlere grup içinde oyunlar oynatıyor. Sinyal, Vampir vs.. özellikle vampir oyunu tam bir kamp oyunu. Kampa katılan arkadaşların kesinlikle oynamasını tavsiye ediyorum. Özellikle ilk gün oynanırsa, kampçıların kaynaşması açısından çok faydalı olacaktır.

Oyunu kısaca merak edenler için anlatayım. 12 kişi oynadık. 3 vampir seçiyoruz. Geriye kalanlar ise köylü. Köylüler vampirleri bulmaya çalışıyor. Herkes birbirini suçluyor. “Bence Burak vampir ! hayırr kesinlikle İsmet vampir !” gibi cümleler ile oyun içerisinde suçlamalar yapılıyor. Köylüler tüm vampirleri bulduğunda veya vampirler köylüleri kestirdiklerinde oyun bitiyor. (oyunda imam da bulunuyor fakat şuan yüzeysel olarak değinip geçmek istedim)

Akşam yemeğinden önce sunum olacağını öğreniyoruz ve konferans salonuna doğru yol alıyoruz. Cumhurbaşkanı başdanışmanı sayın Mustafa ŞEN “Yerli ve Milli” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Hep birlikte akşam yemeğini yiyoruz ve ardından gece etkinliği başlıyor. 

2. Gün

Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra Paintball istasyonuna gidiyoruz. 
sekize sekiz savaştık. 35-40 dk sürüyor. Mermi veya tüp kısıtlaması yok. Vurulduğunuzda ise tekrar ana üssünüzden oyuna devam ediyorsunuz. 

Bu etkinlikten sonra Matrak oyunu için istasyona gidiyoruz. Paintball’dan sonra Matrak oyunu bizi epey yordu diyebilirim 🙂


Matrak etkinliğinin ardından halk oyunları istasyonuna gidiyoruz. 

Halk oyunları Liderimiz Zeybek oyununa ait birkaç figür öğretiyor.  Şarjım bittiği için buralara ait fotoğraf maalesef yok. 

Gün içinde dini bilgilerin verildiği istasyonlara gidip, sohbet ediyoruz. Akşam yemeğinden sonra Süper Kupa Finali olduğu için maçı nerede izleyeceğimizin telaşına düşüyoruz. 
İnternet çok az çektiği için cep telefonundan izlemek zor olsa da..

Bir süre maçı izledikten sonra kötü internet sebebiyle yarıda kesip gece etkinliği için etkinlik alanına gidiyoruz.

Gece etkinliği devam ederken liderlerimiz büyük bir sürpriz yapıyor ve Konya Beşiktaş maçını açıyorlar.

3. GÜN – OSMANİYE GEZİSİ

Kampta toplam 12 grup bulunuyor. Bu gruplar 6-6 olmak üzere A ve B şeklinde ayrılıyor. 
1. gün 1. Grup Gaziantep 
2. gün 2. Grup Osmaniye
3. gün 2. Grup Gaziantep 
4. gün 1. grup Osmaniye olacak şekilde kampta 4 gün boyunca gezi düzenleniyor. Bir grup gezide iken diğer grup kampta aktivitelerine devam ediyor.

Kahvaltımızı yaptıktan sonra Osmaniye gezisi için hazırlanıyoruz. Her grup için bir araç tahsis edilmiş.Aynı zamanda her araçta ATT( Acil Tıp Teknisyeni) ve 2 lider bulunuyor. 

İlk durağımız Aslantaş Açık Hava Müzesi. 

M.ö. 8 y.y. da hudut kalesi olarak yaptırılmış. Daha sonra ele geçirilip, yıkılıp yakılmış. 1946 yılına kadar kimsenin haberi yokmuş. Çobanlar koyun otlatmak için bölgeye geldiklerinde tarihi eserleri fark etmişler. O günden sonra kazı çalışmalarına başlanmış. Hiçbir eser yerinden sökülüp müzeye götürülmemiş. Bu tarihi eserleri açık hava müzesine çevirme yoluna gidilmiş.   Detaylı olarak bilgi sahibi olmak isteyenler için link’e tıklayınız.

İkinci durağımız ise Karatepe Kilim Kooperatifi.

İçeriye girdiğimde buranın müze olarak kullanıldığını, halı-kilim aletlerinin sergilendiği bir yer sanmıştım fakat çalışan işçileri görünce çok şaşırdım.
Tek tek , nakış nakış işlenen el emeği kilimler.. 

Osmaniye merkezinde bizlere 1 saatlik serbest zaman veriliyor. Bu süre zarfında yemek yeyip, caddeleri turluyoruz. Yemekler GSB tarafından karşılanıyor. Uğur ve Süleyman ile birlikte tadımlık sucuk ekmekçi aradık ama gündüz vakti açık olmuyorlarmış. Akşam saat 18:00’dan sonra bulabilirsiniz dediler. 

Serbest zamandan sonra Fıstık Fabrikası’na gidiyoruz.

Fabrikadan fıstık satışı yapılıyor. Fiyatlar boyutlarına göre 7-10-12 TL arasında değişiyor. 

Fabrika gezisinden sonra Osmaniye’de bir AVM de 1 saatlik serbest zaman tanınıyor. Ardından kampa doğru yol alıyoruz.

Akşam yemeği ve gece etkinliğinden sonra Gaziantep gezisine hazırlanmak için erkenden uyuyoruz.

4. GÜN – GAZİANTEP GEZİSİ
Kampa katılma amacım Gaziantep gezisiydi diyebilirim. Kuzey Kıbrıs’ta iken Gaziantep’i araştırmış ve kesinlikle gideceğim ! demiştim. Kampın gezi programında gidip görmek istediğim yerler yer alıyordu. İlk olarak gezimize Zeugma Müzesi ile başladık. 

Zeugma Müzesi’ne girerken müze kart çıkartmak istedim. Öğrenci kimliğimi verdiğimde Kuzey Kıbrıs’taki üniversitelerin kabul edilmediğini öğrendim..

Müzeden sonra Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne gidiyoruz.

Hayvanat bahçesi içerisinde grup grup geziyorsunuz. Burada yaklaşık 1.30 saat süre tanınıyor. Bu süre zarfı içerisinde yemekler yenilip, hayvanat bahçesi geziliyor. 

Hayvanat bahçesinden sonra Gaziantep’in meşhur Bakırcılar Çarşısı’na gidiyoruz. Yol üzerindeki baklavacıları görünce dayanamayıp ayaküstü birkaç lokma yiyoruz. 

Bakırcılar Çarşısı’nda bir saate yakın gezdik. 

Ardından Forum Gaziantep’e doğru yola koyulduk. Benim aklım bakırcılar çarşısına giderken yol üzerinde gördüğüm GAZİANTEP şehir yazısında kaldı. Onun önünde fotoğraf çektirmeden gidemezdim bu şehirden. Bir yandan Forum Gaziantep’e yürüyoruz bir yanda da oda arkadaşım Uğur’a “keşke ilk gördüğümüzde çekilseydik daha nerede bulacağız kardeşim ya of of” diyorum. Yol üzerinde tekrar görünce hemen Uğur’dan fotoğrafımı çekmesini rica ettim.

Forum Gaziantep’te serbest zamanı değerlendirdikten sonra kampa geri dönüş başladı. 

Kampa döndükten hemen sonra akşam yemeğini yedik ve gece etkinliğine katıldık.

5. Gün

İlk istasyonumuz el sanatları !

El sanatları aktivite liderimiz bileklik yapmayı öğretiyor. Hepimiz birer bileklik yapıyoruz.

Aktivite süresi kısıtlı olduğu için çalışmaya evde devam ediyoruz. Henüz bitmemiş hali ;

2. İstasyonumuz ise Havalı Tüfek !

Okçuluk istasyonundaki gibi her kampçı 2 atış yapıyor. Genellikle bir çok kişi balonları vuruyor. 

Kampa katıldığımız da havuz suyu ile ilgili bir problem vardı. Bugün çözüldü ve havuz etkinliği için beklemeye başladık. Öğle yemeğinden sonra havuz etkinliğindeydik. Ardından grup içinde oyunlar oynadık. 

Akşam yemeğini yedikten sonra gece etkinliğine katılıp istirahate çekildik. 

Son Gün !

Son günün hüznü var hepimizin üzerinde.. Saatler sonra güzel dostluklar edinmiş, mükemmel anılar biriktirmiş halde ayrılacağız kamptan. Kahvaltıdan sonra grup olarak toplanıyoruz. Herkes, sıra sıra ayağa kalkıp kamp ile ilgili görüşlerini anlatıyor. Helalleşiyoruz. Hepimizin ortak cümlesi “İyi ki geldim ! ” oldu. 

Odalarımızı toparlıyoruz. Gece etkinliğinden hemen sonra otobüsler hareket edeceği için şimdiden eşyalarımızı çantalarımıza yerleştiriyoruz.

Gece etkinliğine 10 dk kala liderimiz sunucu olacak bir gönüllü arıyordu. O an hemen öne atılıp “ben olurum !” dedim. Kampın bana neler kazandırdığını o an anladım. Öz güven kazanıyorsunuz. Belki başka bir yerde olsaydık asla sunuculuk yapamazdım. Heyecanlanırım korkusuyla kabul etmezdim.. 

Gece etkinliği bittikten sonra arkadaşlarımızla ve liderlerimizle vedalaşıyoruz. Otobüslerimize biniyoruz.. 

Teşekkür ;
Başta Gençlik Spor Bakanlığı olamak üzere;
Kamp Liderim Yunus ERDAL’a,
Kamp müdürüm, kamp sorumlularım ve liderlerime,
Mükemmel yemekler için ahçılar ve mutfak sorumlularına,
Vee kamp grubumdaki her biri birbirinden değerli, bana “iyi ki kampa katılmışım !” dedirten tüm dostlarıma teşekkürü bir borç bilirim. 

Saygılarımla.. 
Furkan ÖZEN

Yorumlar

  1. Bu kampa nasıl başvuru yapabilliyoruz yani İnternete girip ne yazmalıyız iki saat boyunca denedim ama yapamıyorum

    1. Merhabalar. 15 Nisan – 15 Temmuz 2018 tarihleri arasında başvurular yapılıyordu. Üzülerek geç kaldığınızı belirtmek isterim.

  2. Merhaba. Ben de 3 sene önce Osmaniye kampına katılmıştım. Gaziantep gezisi sırasında tam hatırlamıyorum ama sanırım bakırcılar çarşısından sonraydı bi kahveciye götürdüler bizi. Üst katta satılan kahveler alt katta mağara tarzında odalar vardı. Arıyorum ama bulamadım acaba siz de gittiyseniz ve adını hatırlıyorsanız yardımcı olabilir misiniz?

    1. Merhaba. Kaleoğlu mağarası olabilir. Bu şekilde birçok kahveci olduğu için emin değilim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön