Gürcistan – İlk DXpedition Etkinliğim !

Değerli Okurlarım;
8-12 Şubat tarihleri ile birlikte TA7AZC çağrı işaretine sahip Gölkem Çağrı ve TA1HZ Tevfik Aydın hocam ile birlikte Tkhilnari Gürcistan’a gittik. Amacımız DXpedition yapmaktı. Peki nedir bu DXpedition dedikleri ?

DXpedition nedir?
Kaba tabir ile farklı bir ülkeye gidip, orada yasal izinler ve çağrı kodunu (4L0TC,TC73TESLA gibi) alarak, belirli zaman aralığında, telsizler vasıtası ile yapılan etkinliğe DXpedition adı verilir.
Amatör telsizci olan kişiler, genellikle amatör telsizcilerin az olduğu bölgeleri DXpedition için tercih ederler. Örneğin Türkmenistan. Amatör telsizcilik yasak. Bu sebepten dolayı kimse görüşme yapamadığı için, DXpedition için listenin en başlarında yer alan ülkelerden birisi. ( Örn. Kuzey kore, Afrika ülkeleri..)

Neden Gürcistan?
Giresun’a kara yolu ile 4-5 saatlik mesafede olması ve amatör sayısının da az oluşu başlıca sebeplerden biriydi. TA1HZ Tevfik Aydın hocamın da arkadaşı olan 4L6QC Sergo’nun Gürcistan’da çağrı işareti almak ve bürokratik işlemler konusunda bilgi sahibi olması, aynı zamanda istasyon kiralaması da bir başka sebep. Biz, pasaport ile giriş yaptık fakat kimlik ile Gürcistan’a girilebilmesi de büyük avantaj.

Çağrı işaretini nasıl aldık?
CQ WW WPX RTTY Yarışması için Gürcistan’a gitmeye karar verdikten sonra, çağrı işareti için başvuru yaptık. Tevfik Aydın hocam, Sergo ile iletişime geçerek 4L0TC çağrı işareti için;
Pasaportumuzun resimli sayfasının ve amatör telsizcilik ehliyetimizin ön sayfasının taratılmış halini, Sergo’ya gönderdi. Yaklaşık 1 aylık zaman dilimi sonunda 4L/TA7AOF ve 4L/TA7AZC çağrı işaretleri tarafımıza verildiğini öğrendik. Bu bizi üzdü diyebilirim. Tek bir çağrı işareti için başvumuştuk (4L0TC). Yarışmada iki çağrı işareti ile çalışma yapmak oldukça zor olacaktı ve toplam skorumuzu etkileyecekti. Moralimizi bozmadan yeni çağrı işaretlerimiz için hayırlı olsun diyoruz.
Sergo, gümrük işlemleri için sizlere evrakları gönderiyor. Bunları çıktı alıp, gümrükte onaylatıyorsunuz.

Konaklama – İstasyon kiralama
4L6QC Sergo, Tkhilnari bölgesinde yer alan tatil evini amatör telsizcilere kiralıyor. İstasyonda;
10-80m bandları arası çalışan Vertikal(Dikey) anten, 40M Deltaloop(üçgen) anten ve Yaesu FT-1000D HF telsiz bulunuyor.

Hazırlık aşamaları;
Gideceğimiz telsiz istasyonunda bulunan FT1000D telsize yedek olarak iki adet FT-857D götürüyoruz. Bir adet 20M deltaloop anten ve windom anten götürüyoruz. İki cihaz çalışacağımız için, antenlerin birbirine baskı yapmaması adına filtreleri de götürmeyi ihmal etmiyoruz.

Gümrük işlemleri;
Yaklaşık 5 saatlik yolculuğun ardından Türkiye Cumhuriyeti Sarp Sınır Kapısı’na varıyoruz. İçeri girdiğimizde 15 TL değerindeki yurt dışı çıkış harç pulu alıyorsunuz. Pul ile birlikte sizlere işlem formu veriliyor. Gerekli yerleri doldurduktan sonra pasaport işlemleri için uzun bir koridordan geçiyorsunuz.

Burada, yazımın başında da belirttiğim gibi isterseniz kimlik belgeniz ile de işlem yapabilirsiniz. Biz pasaport kullandık. Pasaport-kimlik kontrolünden geçtikten sonra sizi kontrol için Gürcistan gümrüğüne gönderiyorlar. Türkiye Cumhuriyeti’nden çıktınız.
Gürcistan gümrüğüne gitmeden önce iki gümrük kapısı arasında, taşıtların geçiş yolunda bulunan Türkiye Cumhuriyeti kaçakçılık Müdürlüğü’ne gidiyorsunuz. Burada cihazlarınızı gösterip, EK-71 Belgesi almak istediğinizi beyan ediyorsunuz.

EK-71 belgesini aldıktan sonra Gürcistan gümrüğüne gidiyorsunuz. Güvenlikten geçmeden önce yanımızdaki telsizleri güvenlik görevlilerine göstererek deklarasyon işlemleri yapacağımızı belirtiyoruz. Bizi ayrı bir odaya alıyorlar. Burada Sergo’nun bize göndermiş olduğu Gürcüce yazılı evrakları gösteriyoruz. Niçin geldiğimizi ve çalışmamızı anlatıyoruz.

Ev tanıtımı;
Ev, Gürcistan’ın Batum şehrine bağlı Tkhilnari adında bir yerde bulunuyor. Hopa sınırına oldukça yakın bir yer.

Burası 3 farklı evden oluşuyor. Sahipleri farklı kişiler. Havuz, kamelya gibi yerler ortak alan olarak kullanılıyor.

Aşağıdaki fotoğrafa göre sağ taraftaki evde konaklıyoruz.

Eve girdiğinizde sizi merdiven karşılıyor.

Evde bir tane yatak odası var içerisinde iki kişilik yatak bulunuyor. Salonda tek kişilik yatak bulunmakta. Evde 3 kişi rahatça konaklayabiliyor. Ayriyeten çekyat ve koltuklarda mevcut.

Yatak odası;

Labirenti andıran kapıların ardından önce mutfağa daha sonra arka bahçeye sonrasında ise istasyona açılan kapılar var. Evde 2 buzdolabı, 3 lavabo ve 2 duş bulunuyor. Oturma odasında klima mevcut. Yataklarda elektrikli ısıtıcı var. Şubat ayında gitmemize rağmen üşümedik. Mutfakta fincan, kettle, süzgeç vs.. evde bulunabilecek her şey var. Ekstradan eşya getirmenize gerek yok.

İstasyon tanıtımı;

İstasyonda ;
YAESU FT1000D Telsiz, 3-30Mhz Vertikal anten, 40M deltaloop anten, maniple, amplifier ve bilgisayar bulunuyor.

Sergo, hep CW-Mors üzerine çalışma yapıp, yarışmalara katılmış. Bu sebepten dolayı anten SWR ayarları, CW frekanslarına göre ayarlı. Ayrıca “Dijital modda QSO-Görüşmesi olmadığını da belirtti.

İstasyondaki amplifier;

Telsiz istasyonunda bir adet çekyat mevcut. Küçük bir oda olduğu için elektrikli petek radyatör ile kolayca ısınıyor.

Aynı zamanda telsiz istasyonun içinde lavabo, duş ve sauna mevcut.

Vertikal anten;

İstasyona gittiğimiz gün hemen cihaz kurulumlarını yaptık. Ben 7mHz, Gölkem 14 mHz frekansında çalışma yapmak için cihazların başına geçtik fakat büyük bir sorunumuz vardı. Yanımızda filtreler olmasına rağmen, antenler dip dibe olduğu için birbirlerine baskı yapıyordu. Yarışmaya tek cihazla katılmaya karar verdik. Cumartesi günü ben, pazar günü ise Gölkem çalışma yapacaktı.

Gölkem’in bir diğer planı ise 20M bandında kendi yaptığı deltaloop antenini kurup, vertikal antenler duyma da zayıf olduğu için, dinlemeyi bu anten ile yapmaktı. Yaesu FT-1000D cihazının dinleme ve gönderme için iki farklı anten girişinin olması da büyük avantaj sağladı.

İstasyondaki ilk günümüzde cihaz başına geçip, vakit kaybetmeden görüşme yapmaya başladık. İlk DXpedition ve ilk QSO-Görüşmemi kayıt altına aldım. Benim için manevi değeri çok büyük bir video.

Yarışma öncesi TA1PB M. Murat ÖZBİL hocam ile CW (mors) görüşmesi yapmak, benim için büyük bir mutluluk ve motivasyon kaynağı olmuştu. DXpedition’ı anlamlandıran bir görüşmeydi. İlk defa bu tip maniple kullandım. Elimi alıştırmak için yaklaşık 2 saat denemeler yaptım.

Görüşmemizi yaptıktan sonra SWL Kısa Dalga Dinleyicisi tarafından bana gönderilen kart ise beni çok mutlu etti.

Yarışma öncesi farklı frekanslarda, antenlerin birbirine yaptığı baskılara rağmen ayrı ayrı iki cihaz çalışırken;

Cumartesi günü ben, pazar günü ise Gölkem çalışacağı için yerel saati ile 04.00’da yarışmaya başladım. Sadece 7mHz’de yarışmaya katılacağım için uygun bir frekansta bekleyip, çağrı yapmaya başladım.
Görüşmeler RTTY modda yani tamamen yazılı olarak yapılıyor. Bilgisayar yazıyı sese çevirip telsizden gönderiyor. Karşı taraftaki telsiz operatörü de sesi alıp, bilgisayardan yazıya çeviriyor. Aşağıdaki fotoğrafta F8DZY çağrı işaretine sahip, Fransız bir radyo amatörü ile görüşmemiz gözüküyor. Görüşmeleri kısa tutmak için amatör telsizcilikte bazı kısaltmalar kullanılır. “GA: Good Afternoon” gibi..
Ekranda gözüken 599 sayısı ise raporu bildiriyor. Bizi nasıl duyduğuna dair, aynı şekilde bizde raporumuzu 599 olarak bildiriyoruz.

Yarışma esnasında ekranda hrdlog, dxsummit ve reversebeacon sayfalarını açıp, anlık olarak frekans ve band durumu takibi yaptık.

Yarışma esnasında EF9R çağrı işaretine sahip, Ceuta ve Melilla’da çalışma yapan bir radyo amatörü ile görüşürken çekilmiş bir fotoğraf.

Pazar günü Sergo’nun mangal sürprizi ;
Gürcistan’ın şarapları meşhurmuş. Sergo, beyaz ve kırmızı şarap yapıyor.

Şarap bidonunun solunda bulunan özel bir sosları var. Acımsı ve ekşimsi bir tada sahip bu sosu et ile birlikte tüketiyorlar.

Tadını çok sevdiğim Sulguni peyniri. Tuzsuz ve az yağlı bir peynir çeşidi.

Kızarmış tel peynir.

Bir diğer peynir çeşidi;

Sofrada Sergo’nun eşinin yaptığı biber dolmasını görmek bizi çok mutlu etti.

Gürcistan sodası-Gazozu;

Sergo, domuz eti yemediğimiz için ayrıca inek eti almış. Etin üzerine tereyağı ve dereotu karışımı harcı sürüyorlar. Eti lezzetlendiriyor. Ayrıca eti özel kırmızı sosları ile tatlandırıp tüketiyorlar. Acımsı ve birazda ekşimtırak tadı olan kırmızı sosu ben çok sevemedim.

Soldan sağa fotoğraf ( Gölkem – ben(Furkan) – Sergo ) ;

Yarışma sonucu rapor;
4L/TA7AOF çağrı işareti ile ben (kesin olmayan sonuçlara göre) Dünya 33. sü, Asya 2. si ve Gürcistan 40M rekorunun sahibi oldum.

4L/TA7AZC çağrı işareti ile Gölkem ise (kesin olmayan sonuçlara göre) Dünya 34. sü , Asya 1. si ve Gürcistan 80M yeni rekortmeni oldu.


Not: Kesin sonuçlar 1 yıl sonra açıklanmaktadır.
12.30’da istasyondan ayrıldık.(Soldan sağa) TA1HZ – Tevfik Aydın KAZANCIOĞLU – 4L6QC – Sergo KUVSHINOV – 4L/TA7AZC – Gölkem Çağrı ZIVALI – 4L/TA7AOF – Furkan ÖZEN


Veda ederken..
Başta TA1HZ Tevfik Aydın ve TA7EB Ali hocam olmak üzere;
TCSWAT ve GiTRAD derneklerine,
Değerli ekip arkadaşım TA7AZC Gölkem’e,
Güzel mangal sürprizi ve destekleri için 4L6QC Sergo’ya,
Bizi bu noktalara getirmiş, üzerimizde emeği olan herkese sonsuz teşekkürler..
73 de TA7AOF
Furkan ÖZEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön