ARISS 20. YIL SSTV Etkinliği

Değerli okurlarım;

ARISS, ISS’de 20 yıllık kesintisiz radyo iletişimini kutlamak amacıyla bir SSTV etkinliğine hazırlanıyor. Etkinliğin 24 Aralık 16:40 UTC (yerel 19:40) saatinde başlaması ve 31 Aralık‘a kadar devam etmesi planlanıyor. Bu yazımda SSTV sinyallerini nasıl alacağınızı, nasılresim haline dönüştürüp, AWARD ödül alabileceğinizi anlatacağım.

SSTV Nedir?

SSTV, Slow Scan Television, yavaş taramalı televizyon anlamına gelmektedir. Telsizlerimiz ile internetsiz, radyo sinyallerini kullanarak resim gönderip alarak görüşme yapabilmekteyiz. Bilgisayardaki SSTV programları, resmi sese çevirir. Bu sesi, arabirimler kullanarak telsizimize iletir ve anten ile göndeririz. Dinleyici istasyon ise sesi alır ve bilgisayardaki program ile resme dönüştürür.

ISS sinyallerini dinlemek için nelere ihtiyacımız var?

En basit düzeyde anlatmak gerekirse bir VHF el telsizi yeterlidir. ISS, 145.800 MHz frekansından gönderim yaptığı için telsizin VHF olması zorunludur. El telsizinin kendi anteni ile birlikte dinleme yapabilirsiniz. Bir üst düzeyde sabit çatı anteni veya yagi antenler ile dinleme yaparak çok daha iyi sinyaller yakalayabilirsiniz.

Uzay istasyonunu nasıl takip edebilirim?

Bunun için birçok program mevcuttur. Orbitron, spacenear, n2yo gibi uygulama ve sitelerden takip edebilirsiniz. Çeşitli mobil uygulamalarda mevcuttur. Hepsinin kendine göre avantajları vardır. Ben N2YO sitesini kullanıyorum ve yazıda bunu anlatacağım. Spacenear’ın arayüzü de oldukça güzeldir. Orbitronu, yagi anten kullananlar için tavsiye ederim.

Üye olmanız gerekmektedir. Mail onayı istemez.
www.n2yo.com/login/register/ linke tıklayarak sitenin üyelik bölümünü açalım.
Bilgileri doldurduktan sonra konum bilgilerinizi girmek için www.n2yo.com/login/locations/ linke tıklayınız. Konum bilgilerinizi aprs.fi sitesinden öğrenebilirsiniz. Siyahla işaretlediğim kısım benim evimin bulunduğu yerdir. Sizde haritadan evinizi bulup, fare imlecini orada tutarak locator ve derece-açı bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.
Burada dikkat etmeniz gereken şey yönlerin doğru olup olmadığıdır. Kırmızı işaret ile belirttim. Locator numaranıza dikkat etmeniz gereklidir.
Bu sitenin en güzel yanı, önümüzdeki 10 günlük geçişlerin hepsini saat-tarih-geçiş açısına göre size çıkarıyor. Ayrıca, isterseniz geçiş zamanı geldiğinde size e-mail gönderiyor. Üye olurken ABD’de yaşayanlar telefon numarasını girdiğinde, SMS ile telefonlarına ISS geçişi için uyarı mesajı gönderiliyor. LINK‘e tıklayarak 10 günlük geçiş kısmını açalım.Daha kolay bir anlatım için sayılar ile kısımlara ayırdım. Bir numaralı bölümde, All passes (Tüm geçişler) ve visible passes (görünür geçişler) olarak iki kısım vardır. Biz, görünür yani dinleme yapabileceğimiz şekilde filtreleme yapacağız. İkinci bölümde Standart zamanı yani 24 saatlik zaman dilimini kullanırız. AM/PM 12 saatlik zaman dilimidir. Üçüncü bölümde UTC ve local vardır. Burada Local yani bölgesel saat dilimini kullanabilirsiniz. UTC’yi karıştırabilirsiniz. Başlangıç için bölgesel saat tavsiye ederim. Türkiye UTC+3 kullanmaktadır. Yani Türkiye’de saat 14.00 ise UTC saati 11.00’dır. Dördüncü bölümde PDF olarak bu geçişleri alabilir, yazdırabilirsiniz. 5 numaralı bölümde geçişe ait detayları görebileceğiniz bir ekran açılır. Son olarak altıncı bölümde ise geçişlerin yazılı olduğu blokların arka plan renklerinin ne anlama geldiğini belirten küçük bir ölçek vardır. Beyaz renkliler hiç duyulmazken, turuncu renk en iyi geçişi belirtir.

Dinleme yaparken telefonunuzdan ses kaydı alabilirsiniz. Uçak moduna almayı unutmayın. Telefonunuz çalarsa üzücü bir senaryo olur. Telefonunuza yükleyeceğiniz SSTV sinyal çözücüler ile resmi alabilirsiniz ancak bunu tavsiye etmiyorum.

Hangi programı kullanmalıyım?

amsat.org.ar/certdiplomt.htm Linkine tıklayalım. VPN kullanmanızı öneririm. Opera tarayıcısını kullanarak siteye giriş yapabilirsiniz. Siteye, değerli ağabeyim TA5AHO – A. Hamit ÖTE tarafından Türkçe dil seçeneği eklenmiştir. Sayfadan ekran görüntüsü aşağıya ekledim. İşaretlediğim bölümden programı indiriniz.
Program kurulumu oldukça basittir. Bu kısmı atlayıp, program ayarlarına gelelim. Setup > RX-SSTV kısmına tıklayıp aşağıda eklemiş olduğum ekran görüntüsünün birebir aynısı şeklinde butonları işaretleyiniz. Değiştirmeniz gereken tek yer bilgi satırıdır. TA7A0F in KN90GV yazıyor. Bu kısma SWL çağrı işaretinizi veya amatör çağrı işaretinizi, ve locator numaranızı yazınız. Bu kısım, aldığınız resmin sonuna eklenecektir. Bu sayede aldığınız resimleri bir başkası kullanamayacaktır. Resimlerde bu bilgiler yoksa ödül alamazsınız !
Program ayarını da yaptıktan sonra her şey hazırdır. ISS PD120 modunda sinyal gönderir. Bunu otomatik ayarlar ancak sizde dinlemeden önce PD120 tuşuna basabilirsiniz. ISS geçişinde kayıt ettiğiniz ses kaydını bilgisayar mikrofonuna dinleterek sesi resme dönüştürebilirsiniz. Ses kaydı ile uğraşmadan, telsizin hoparlör çıkışını jack kablosu ile bilgisayarınızın mikrofon girişine takarak bu işlemi  yapabilirsiniz. Burada sesi fazla açmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Ses kartına zarar verebilirsiniz. Programın sağ tarafındaki Signal bölümünde, yeşil renkte sinyal gözükecektir. En tepeye gelmemesine dikkat ediniz. Bu şekilde ses ayarı yapabilirsiniz.

Resmi aldıktan History kısmına tıklayın. History kısmındaki resmin sol altında bilgilerinizi göreceksiniz. Resmin üzerine sağ tıklayarak Save As.. seçeneğine tıklayarak kaydediniz.
Aldığınız resimleri sitelere yükleyerek ödül alabilirsiniz.Bu etkinlikte 15 resim aldığınızda ödül almaya hak kazanırsınız. amsat.org.ar sitesine giriş yapınız. Sitenin sağ tarafında yer alan “Archivos” dosya ikonuna tıklayınız. Ardından açılan sayfada ISS-SSTV1/ dosyasına tıklayınız.
Dosya yükleme yeri sayfanın en alt kısmında yer alır. Dosyayı seçin ve yükleyin. Dosya adını TA7AOF in KN90GV TURKEY şeklinde adlandırınız ve .jpg formatında olmasına dikkat ediniz.
Bir diğer yükleme sitesi ise spaceflightsoftware sitesidir. Burada tek bir resimle de sertifika almanız mümkündür. Linke tıklayarak yükleme sayfasını açınız. Aşağıdaki gibi bilgileri doldurarak Upload! tuşuna basıp resim gönderimini tamamlayabilirsiniz.
Etkinlik bitiminde ödülünüz(AWARD), spaceflightsoftware tarafından sizlere mail olarak gönderilecektir. Başta bahsettiğim prestijli ödüllerden birisi olan AMSAT-Arjantin ödülü ise, amsat.org.ar sayfasında seri numarası ile birlikte yayınlanacaktır. Örnek olması amacıyla TA5AHO Hamit bey’in ödülünü aşağıya ekliyorum. Görüldüğü üzere 15 SSTV resmi aldığınızda aşağıdaki ödülü almaya hak kazanırsınız.
Bu değerli bilgileri; bana zaman ayırıp bilgisayarıma bağlanarak, aynı zamanda telefondan tek tek anlatan TRAC Mersin şube başkanı, değerli ağabeyim TA5AHO – A. Hamit ÖTE‘ye çok teşekkür ederim. ARISS’in 20. yıl dönümüne özel yapılan bu muhteşem etkinlikte TA radyo amatörleri olarak resim alanlar listesinde yerimizi alalım ve sertifikaları kazanalım. Sorular ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Furkan ÖZEN

Bir yorum

  1. spaceflightsoftware sitesinin açıklama kısmında çağrı işareti veya başka bir bilgi içermeyen temiz görüntüler gönderin diye açıklama yapılmış.

    bu siteye resim gönderirken rx-sstv programında decode yaparken resmin altına bilgi girmemek gerek kanımca.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön