Kolayca Mors Öğrenmek ! LCWO

Değerli Okurlar;

Okul kulübümüzde telsizcilik faaliyetlerimizi sürdürürken kulübümüzdeki manipleler hepimizin ilgisini çekmişti. Her radyo amatörü CW modda QSO yapmak ister. O günün gecesi mors öğrenme hevesi ile bilgisayarıma birçok program indirdim. Günlerce çalışmayı denedim. Hatta kesinlikle yapılmaması gereken, nokta çizgi olarak mors alfabesini ezberlemeye çalıştım. 

4-5 gün çalışıp pes ettim. Bu döngü iki ayda bir devam etti. Heves ile başlayıp, vazgeçiyordum. 
2015 Yılının yaz aylarında bilgisayar başına geçtim. TA2RX – Bekir Kemal ATAMAN hocamın tavsiye ettiği ve aynı zamanda sitenin Türkçe dil çevirmeni olduğu lcwo.net sitesine üye oldum. 

Üye olmak için sitenin sol tarafında yer alan Kaydol butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfadaki kısımları dolduruyoruz. 

Sitenin mors öğretme formülü koch metodu adını verdikleri, ders ders öğretme biçimi. 
İlk önce K ve M harfleri ile alıştırmalara başlıyoruz. Daha sonra U harfi ekleniyor ve dersler bu şekilde devam ediyor. Eğitim, toplam da 40 ders sürüyor. Ben 8. ve 9. derslerde çok zorlandım. Bu kısımlarda kesinlikle vazgeçmeyin. Pes etmeyin. Göreceksiniz ki sonrasında çok kolay bir hal alacak. Bu dersler sizin çizginiz olsun. Bu çizgiyi geçerseniz başarmış olacaksınız. 

Ben, kulübümüzdeki maniplelere bakıp, ” bir gün sizi kullanıp QSO yapacağım ” dedim. Bu hedef doğrultusunda ilerleyerek mors çalışmaya başladım. Sizi de çalışmaya teşvik edecek bir çok şey vardır. 

Sitenin en çok beğendiğim kısmı ise sol taraftaki menüde yer alan Morse Machine kısmı. 
Burada seri halde alıştırma yapıyorsunuz. Site, size harfleri tek tek gönderiyor ve sizde duyduğunuz harfi yazıyorsunuz. Bunu seri halde yaparak bir çok harfe karşı kulak aşinalığınız oluyor.

Dersleri bitirdikten sonra sitede sizler için bir çok alıştırma düşünülmüş. 
Özellikle QTC eğitimi, yarışmalar için çok önemli. ( WAEDC – Worked All Europe DX Contest )

Bunların yanında birde internet imkanı olmayanlar, spor yaparken veya seyir halinde mors çalışmak isteyenler de düşünülmüş. Sitenin sol tarafındaki menünün son kısımlarında yer alan MP3 pratik dosyaları bölümünden metnin yazılı halini ve ses dosyasını indirebilirsiniz.

MP3 Pratik Dosyaları’na girdiğinizde karşınıza çıkan bölümde, ses kaydını istediğiniz şekilde kişiselleştirebiliyorsunuz. İsterseniz sayılar, isterseniz çağrı işareti eğitimi.. Karakter hızını, ses kaydının süresini ve tonuna kadar bir çok kişiselleştirme yapabilmektesiniz. 
Ayarlarımızı kendimize göre yaptıktan sonra gönder butonuna tıklıyoruz. 

Açılan indir bölümde .mp3 formatındaki ses kaydımız ve ses kaydında yer alan mors ifadelerinin yazılı metni hemen sağ tarafındaki .txt formatında bizlere sunuluyor. 

Başarılamayacak bir şey değil. Ülkemizde mors bilen radyo amatörü sayısının artmasını her amatör telsizci gibi bende istiyorum. Özellikle bu hobiye yönelen gençlerimiz umarım ülkemizi, bayrağımızı CW modda temsil ederler. 

Sevgilerimle.. 
Furkan ÖZEN

 

Yorumlar

  1. Çalışmaya başladım.K harfini dinleyerek başladım.Her gün düzenli çalışmak lazım.

  2. Teşekkürler, bende üye oldum düzenli çalışma yaparak ilerletmek istiyorum..
    Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön