POTA-Parks On The Air Aktivitesi


Değerli radyo amatörleri,

2016 Yılında ARRL tarafından ABD ulusal park servisinin 100.yılını kutlamak amacıyla NPOTA(National Parks On The Air) etkinliği düzenlenmiştir. 59 Ulusal parkta çeşitli aktiviteler yapılmış ve bir sene sürmüştür. Etkinlik yoğun talep gördüğünden dolayı POTA(Parklar havada) adı altında devam ettirilmiştir. Dünya’nın birçok ülkesinde etkinliğe ilgi vardır. Radyo amatörleri çeşitli parklarda, taşınabilir(portable) istasyonlar ile çalışmalar yapmaktadır. Bir sene içerisinde 21.344 aktivite gerçekleştirilmiş olup, 1,108,960 QSO yapılmıştır. POTA veritabanına kayıtlı Amerika Birleşik Devletleri’ne ait 9.750 farklı park listelenmiştir.

Türkiye’de POTA aktivesine henüz katılım sağlanmamıştır. Parkların listelenmesi ve haritalandırılması yapılmadığı için, diğer ülkelerden gelen yabancı radyo amatörleri ve ülkemizdeki amatörler çalışma yapamamıştır. T.C. Tarım ve Orman bakanlığı’ndan milli parklar ve tabiat parkları listesi talep edilmiştir. Ülkemizde 47 milli park ve 259 tabiat parkı bulunmaktadır. POTA Türkiye admini olarak parkların; Locator, enlem boylam, web siteleri ile birlikte detaylı listeleri oluşturulmuş olup, POTA veritabanına işlenmiş ve haritalandırması yapılmıştır. Park referans numaraları, bakanlık tarafından parkın ilan edildiği tarih sıralamasına göre yapılmıştır. Türkiye haritalandırılmasında, bakanlığın web sitesinde resmi olarak yer alan toplam 306 park aktif edilmiştir.

Avrupa’da POTA aktivitesine katılan ülkelerden birkaç örnek verecek olursak;Polonya’da 2300+, İspanya’da 2000+, Italya’da 1400+ park listelenmiştir.

Aktivatör ve avcı(hunter)’lar için detaylı ödül programları mevcuttur. 10 park ile görüşme yaptığınızda veya 10 parkı aktifleştirdiğinizde sertifika kazanabilirsiniz. 10-20-30-40-50-75-100-200.. park şeklinde ödüller devam etmektedir. Bunların yanı sıra ABD Tüm eyaletler ödülü gibi ödüllerde mevcuttur. Tüm ödülleri buradan inceleyebilirsiniz. Yazımın sonuna doğru aldığım ödüllerden birkaç tanesini ekleyeceğim.

Ödüller tamamen ücretsizdir. LoTW, E-qsl gibi QSO onayına ihtiyacınız yoktur. Aktivatörler loglarını web siteye yüklediğinde ödülleriniz ve park kredileriniz her gün 06.55 UTC’de güncellenecektir.

Nasıl katılabilirim?

pota.app sitesine üye olduktan sonra, aktivatör veya avcı(hunter) olarak aktivitelere katılım sağlayabilirsiniz. Avcı olarak, DXspotlar kısmından hangi parkların havada olduğunu görebilir, QSO yapabilirsiniz. Aktivatör olmak için park listesinden hangi parkta çalışmak istediğinizi seçebilirsiniz. Her parkın detaylı bilgilerinin olduğu sayfa mevcuttur.

CQ POTA TC7POTA.. çağrıları yapıp, parkın referans numarasını vererek QSO gerçekleştirebilirsiniz. Logları web siteye yüklemeniz yeterli olacaktır. Etkinliğe bireysel veya özel çağrı işaretleri ile katılım sağlayabilirsiniz.

Sıkça sorulan soruları buradan inceleyebilirsiniz.


Hedeflerimiz
TA-Türkiye’deki milli ve tabiat parklarımızı amatör bandlarda temsil edip, tanıtımını sağlamaktır.
Amatör telsiz hobimizde doğa ile iç içe olup, taşınabilir istasyonlarla aktivite deneyimlerini yaşamaktır.
Dernek ve kulüp ayrımcılığı yapmadan tek bir çatı altında toplanarak sadece ülkemizi temsil etmeye yönelik çalışmaktır.
Herhangi bir dernek veya kulüpten izin almadan bireysel olarak aktivitede bulunabilmektir.


Türkiye’deki ilk POTA Aktivitesi
TA-0075 Ağaçbaşı Tabiat Parkı – GİRESUN

Türkiye’deki ilk aktivasyon olmuştur. TC7POTA çağrı işareti ile 1700+ metre rakımlı yaylada bulunan Ağaçbaşı tabiat parkında çalışma yaptık. Genç ekip ile birlikte katıldığımız bu aktivite de FT8 ve FT4 modlarında düşük güçler ile akü kullanarak POTA aktivitesini tamamladık. Etkinliğin devamında kendi çağrı işaretlerimiz ile de QSO’lar yaptık. SSB modunda dakikalarca CQ çağrıları yapmamıza rağmen bir yanıt alamadık. Bir sonraki aktivitede SSB ve CW modlarında çalışma yapmayı umuyoruz.


Örnek FT8 QSO’su nasıl yapılır?

Aşağıdaki ekran görüntüsünde TA0A İsmail bey ile yaptığım QSO yer almaktadır. CQ çağrısı yaparken CQ POTA TA7AOF şeklinde çağrı yapmalısınız. Bu sayede FT8 ekranında POTA çağrısı olduğu görülür ve park avcıları sizinle QSO yapmak isterler. TC7POTA çağrı işaretinde zaten POTA ibaresi olduğu ve yeterince uzun bir çağrı işareti olduğu için CQ TC7POTA  çağrısını tercih ettim.

TA0A İsmail bey locator ile çağrıma cevap verdi. Raporlaşıp, 73’ü gönderdikten sonra PARK TA-0075 bilgisini gönderdim. Bunu her QSO sonrası yapmak biraz vakit kaybettiriyor. 3 QSO’da bir gönderebilirsiniz. Ardından logu kaydedip, .adif formatında POTA veritabanına yükleyebilirsiniz.


Kazandığım ödüllerden örnekler

WAS POTA- Tüm eyaletlerle çalışma ödülü
ABD’nin 50 eyaletinin her birinden birer park ile görüşme yaptığınızda kazandığınız ödüldür. Hawaii, Wyoming, Montana gibi eyaletler zorlayıcıdır.
DX hunter ödülü
5 Farklı ülkedeki parklarla çalışma yaptığınızda kazandığınız ödüldür. Aynı şekilde 10 farklı ülkede parkları etkinleştirerek bu ödülün activator olanını kazanabilirsiniz.
POTA Enrubio ödülü
200 farklı park ile görüşme yaptığınızda kazandığınız ödüldür.


Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön