Sis dağına röle ve APRS kuruldu !

Değerli okurlarım;

Amatör telsizciler olarak telsiz ve antenler ile görüşmeler yapar, haberleşme sağlarız. Kısaca bilgi vermek gerekirse el telsizlerimiz anten anteni görme prensibi ile çalışmaktadır. Uzak mesafelerde görüşmeler yapabilmek için bazı aktarıcı sistemlere ihtiyaç duyulur. Yüksek tepelere kurulan röle (aktarıcı) sistemler aldıkları sinyali, başka bir cihazdan tekrarlar. Aradaki dağ sebebi ile görüşme yapamayan iki istasyon düşünelim. Aşağıdaki resimde iki farklı istasyon, dağın tepesine kurulmuş olan röle sayesinde görüşme sağlamaktadır.

Doğu karadeniz’in dağlık bölgelerinde görüşmelerimiz zor olduğu için aktarıcı sistemlerimizi yüksek tepelere kuruyoruz. Daha önce Çaldağ’da kurulu olan sistemimizi artık, yıllardır hayalini kurduğumuz Sis dağı’na taşıdık. 2100 metre yükseklikte, Giresun ve Trabzon sınırları arasında kalan Sis dağı’ndaki röle sayesinde bir çok ilçedeki radyo amatörleri tek bir sistem ile rahatlıkla konuşabilmektedir.

Kabin, panel, akü, aktarıcı sistem ve aprs cihazlarının hazırlanmasının ardından test amaçlı kurulum yapıldı ve sistemlerimiz geceden araçlara yüklendi.

Pazar günü sabah 06.00’da, daha önceden gidip saha çalışması yaparak belirlediğimiz alana hareket edildi. Araçla belirli bir noktaya kadar ilerledikten sonra eşyalar elde tepeye taşındı.

Kabinin ve anten direğinin konuşlandırılacağı yerler kazıldı. Sağlam olması için demir kazık ve beton ile desteklendi.

Anten direği yuvası açılarak, beton döküldü. Ardından dik konuma getirilerek yuvasına yerleştirildi.

4 taraftan çelik tellerle gerdirilerek rüzgara karşı önlem alındı.

Kabin içine cihazlarımızı yerleştirdikten sonra test görüşmeleri yapılmaya başlandı.

Rölemizin çalışma frekansı 145.750 Mhz, 88.5 ton kullanılmaktadır. APRS, YM7KGS çağrı kodu ile kurulmuştur.

Başta GİTRAD Giresun telsiz radyo amatörleri derneği başkanı Ali Demiralp, yer konusunda bizlere çok yardımcı olan Özer bey ve muhtar Ali bey’e, tüm dernek üyelerine ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön