TC2F – Ankara Genç Yarışma Takımı

Değerli okurlarım;

31 Ağustos- 3 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan All Asian DX Contest Yarışmasına katılmak için TA7AZC Gölkem ile birlikte bir plan yaptık.

Türkiye’deki köklü derneklerin başlarında gelen ve iyi bir istasyona sahip olan ANTRAK-Ankara Telsiz Ve Radyo Amatörleri Kulübü Derneği’nde yarışmaya katılmaya karar verdik.

Gölkem; önce TA2P Tunç bey ile, ardından TA2EE Burçak, TA2ANK Serhat ve TA2DU Selçuk bey ile görüştü. Yarışma için derneğe gelmek istediğimizi belirttik ve olumlu bir yanıt almak bizleri çok sevindirdi. Hemen çağrı işareti başvurusunu yapıp, hazırlıklara başladık.

ta7aof tcswat
Ankara Telsiz Ve Radyo Amatörleri Kulübü Derneği,1985 yılında Ankara’da kurulmuş olup 1995 yılında bakanlar kurulu kararı ile kamuya yararlı dernek olmuştur. Bir çok kitap ve dergi yayınlamıştır.

ANTRAK resmi gazete
Dernekte tıpkı müze gibi bir çok plaket, belge, madalya, radyo, maniple ve cihazlar sergilenmektedir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İstasyonda 2 farklı HF telsiz, VHF-UHF telsiz sistemleri, hava durumu istasyonu ve APRS istasyonu faal olarak çalışmaktadır.
ANTRAK istasyonCushcraft A3S yagi anten ve 40-80M bandları için inverted V anten bulunmaktadır.

ANTRAK Antenlerİstasyonda bulunan VHF-UHF telsizler.

vhf-uhf telsiz sistemleriKısa dalga HF istasyonu.

ANTRAKAPRS için kenwood TMD710 cihazı kullanılıyor. Ekranda gelen bir beacon sinyalinin çözümlenmiş hali gözüküyor. TA2UB çağrı işaretine sahip radyo amatörleri aracı ile hareket halinde. Anlık olarak konum bilgisini gps ve telsiz sistemleri ile internetsiz olarak paylaşabiliyor. Aynı zamanda aprs.fi adresinden de anlık takip yapılabiliyor.

APRS Antrak sistem kenwood
Hava şartları yüzünden yarışmada ağırlıklı olarak 14MHz frekansını kullandık. 

ANTRAK contest station
Anlık olarak sinyal halinde hava durumu raporlarını gönderen weather station. aprs.fi sitesinde anlık olarak takip edebilirsiniz. link

weather station antrak
31 Ağustos cuma sabahı derneğe giderek hazırlıklara başladık. 3.5mHz için G5RV antenini kurarak yaklaşık 60 QSO(Görüşme) yaptık. Gece saat 03:00’de (UTC saati ile 00.00) yarışmaya başladık.


Yarışma esnasında çektiğim bir görüşme videosu;

Vardiya sistemli şekilde Gölkem ile birlikte aralıksız çalışmaya devam ettik. Cumartesi günü yaklaşık 280 görüşme ile günü tamamladık. Pazar günü hava şartlarının olumsuz olması sebebiyle hedefimize ulaşamadık. Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi 305 farklı radyo amatörü ile 324 görüşme yaparak 55.629 puan topladık.

yarıma istatistikleric

ANTRAK başkanı TA2COH – Burhanettin AL ve değerli ANTRAK ekibi ile birlikte fotoğraf;
SSB(sesli) yarışması olmasına rağmen, şartların(propagasyonun) kötü olması nedeniyle CW(mors) haberleşmesi yaparak yarışma harici toplam görüşme sayımızı artırdık.

Pazartesi gecesi saat 22.00 için otobüs bileti almıştık. Sabah erkenden dernekten ayrılarak Anıtkabir ziyareti gerçekleştirdik.

Anıtkabir

Başta ANTRAK derneği yönetimi ve tüm üyeleri olmak üzere;
değerli ekip arkadaşım TA7AZC Gölkem Zıvalı’ya,
GİTRAD-Giresun Telsiz Radyo Amatörleri ve Doğa Sporları Derneği başkanı TA7EB Ali Demiralp’e teşekkürü bir borç bilirim.

Saygı ve sevgilerimle..
Furkan ÖZEN

Yorumlar

  1. Yarışma esnasında şahsıma gösterdiğiniz ilgi ve alaka için ikinize de teşekkürlerimi gönderiyorum.
    Görüşmek dileği ile selamlar.TA6MTM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön