TC6LHW – Bafra Feneri

Değerli Okurlarım ;

Dünya genelinde 21-22 Ağustos / Uluslararası Deniz Fenerleri Haftası olarak bilinmektedir. Bizlerde Amatör Telsizciler olarak Samsun İlimizin, Bafra Feneri’nde, TC6LHW çağrı işaretini kullanarak etkinlik düzenledik. 

Cuma günü öğleden sonra 3 araç halinde Samsun Bafra fenerine doğru harekete başladık.

Benim için çok keyifli bir yolculuk oldu diyebilirim. Araçlarımızda bulunan telsizler vasıtası ile araçlar arası sohbet ederek vakit geçirdik. Uzun bir yolculuğun ardından gece saat 11 civarında Bafra fenerine ulaşmıştık. Gittiğimizde ilk dikkatimi çeken şey, büyük bir güç ile etrafı aydınlatan fenerin yeşil ışığıydı. Uzun süre ışığı seyrettim diyebilirim. Yükseklik korkum olmasına rağmen fenere çıkabilmek için sabahın olmasını iple çekiyordum. 

Resimde gördüğünüz kırmızı tişörtlü genç benim. Etrafı biraz dolaştıktan sonra, kamp alanımız için çalışmaya başladık. Bir yandan yemeklerimizi hazırlıyor, diğer yandan ise çadırlarımızı kuruyorduk. Çadırlarımızı kurduktan sonra sohbet etmek için bir araya geldik. Böyle bir ortamda sohbetin keyfi paha biçilemez.. Çaylarımızı içerken çekilen bir resim ;

Gece vakti ekibimiz istirahat etmek için çadırlarına geçtiğinden, fotoğraf çekmenin doğru olmadığını düşündüm. Bu sebepten dolayı gündüz çekilen fotoğrafı koyuyorum. 

Gece kaldığımız çadırlar ;

Günün ilk ışıkları ile, sistemlerimizin bir kısmını aktif hale getirmeye başladık. Diğer yandan ise amatör telsizci hocalarım, Spiderbeam adındaki örümcek antenini ve diğer sistemleri kurmaya başladılar. Bir yandan görüşmelerimizi yapıyor, diğer yandan ise çalışmaya devam ediyorduk..

GİTRAD başkanı değerli hocam TA7EB – Ali Demiralp ile çalışmamızdan bir kare.

Spiderbeam antenleri, bir çok antene göre çok verimli antenlerdir. Havadaki hali 10m X 10m boyutlarında, kazancı bir hayli yüksektir. Bu yüzden arazi çalışmalarında, Dxpedition ve arazi etkinliklerinde bir çok amatör tarafından tercih edilemektedir..

Bulunduğumuz arazinin bataklık olması sebebiyle yoğun sinek istilasına uğradık ve ekinliğimiz Cumartesi ve Pazar günleri devam etmesi planlanırken, maalesef Cumartesi gecesi etkinliğimizi yarıda kesmek zorunda kaldık. 1 günlük çalışmamızdaki istatistikler ;
– 34 DXspot
– 650+ QSO
– qrz.com Lookups : 1600+

İlk defa il dışında arazi çalışması yapmak benim için güzel bir deneyim oldu..

Devamının gelmesi dileğiyle..

Furkan ÖZEN

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön