TC73TESLA – Nikola TESLA’nın 73. Ölüm Yıldönümü

Değerli Okurlarım ;

Amatör telsizci ağabeylerim ile dernekte sohbet ederken, tesla bobini hakkında konu açıldı. Hemen sorumu yönelttim. Hocam nedir bu tesla bobini ?
Arşivlerinin arasından bir dosya çıkardı. ANARAD Anadolu Radyo Amatörleri Derneği’nin bir zamanlar yayınladığı dergilerden birini verdi bana. Mayıs 2001 sayılı dergisiydi. 
Dergide ” Tesla’nın Ölüm Işını ” adlı makaleyi okudum. Merakım dahada arttı diyebilirim. National geographic’in Nikola TESLA ile ilgili hazırladığı belgeselleri izledim. Araştırmalarım sonucu Dünya için çok önemli projelere imza atan Tesla’nın nasıl biri olduğunu öğrendim. Dünya için çok büyük buluşlara imza atmış Tesla’nın ilköğretim kitaplarında yer almaması beni üzen nokta oldu. Hepimiz Edison’u az buçuk biliyoruz. 3. sınıfa giden çocuk bile ” ampulu icat etti abii ” diyerek cevap verebiliyor.. Pekii sizlere sormak isterim. Hangimiz Nikola TESLA’yı ilköğretim yıllarında tanıyorduk ? Şuan ev aletlerimiz kimin sayesinde çalışıyor? ve daha bir çok sorular.. 

Nikola TESLA ; Krizler, mali sorunlar, destek bulamaması gibi sorunlar nedeniyle bir çok projesini yarıda bırakmış ve onlarca projesine başlayamamıştır. Otel odasında kaldığı, hayatını beş kuruş parasız geçirdiği dönemlerde ışınlanma üzerine projeler yapmıştır. Vefat ettiğinde ise odasında bulunan tüm belgelere FBI tarafından el konulmuştur.

Araştırmalarım sonucunda Nikola TESLA’ya karşı yoğun bir ilgim oluştu. Amatör telsizcilik’te, 
belirli tarihler arasında, özel çağrı işaretleri alarak çalışmalar yapıyoruz. Bende Nikola TESLA’nın 73. Yıldönümünü anmak için TC73TESLA çağrı işaretini almak istedim. KEGM’ye dilekçe ile başvuruda bulundum. Yanıt hemen geldi ve 6 Ocak 2016 – 17 Ocak 2016 tarihleri arasında Nikola TESLA’yı vefatının 73. yılında bir nebze olsun anmaya çalıştık. 

Sakarya’dan TA1O Serhat bey ve Giresun’dan TA7EB Ali, TA7ASN Hakan ve TA7AZC Gölkem beylerin destekleri ile elimizden geldiği kadar ülkemizi temsil etmeye çalıştık. Toplamda 12 günlük ( 6 ve 17 Ocak dahil ) çalışmamızdaki istatistikler ;

QSO ( Görüşme Sayısı ) : 2300+
DXspot : 200
qrz.com Lookups: 7200+

Bu çalışmamızda en önemli olan şey bence ödül vermemizdir. 3 farklı banda bizimle QSO yapan amatörlere, aşağıdaki ödülümüzü .pdf formatında mail adreslerine gönderdik. Toplamda  biri SWL olmak üzere 39 amatör telsizciye ödül verdik. Verdiğimiz ödüllerden bir tanesini buraya eklemek istiyorum. Ödülde kazan kişinin Çağrı işareti, Adı ve Soyadı,  ödülü kazandığı tarih ve seri numarası yer almakta. Sağ üst köşede ise çağrı işaretimiz yer alıyor. 

Başta DX-World sitesi olmak üzere, urqrp.org, summersidearc.com, ea1wk.com vs.. bir çok sitede etkinlik duyurumuz yayınlandı.  Sırpların yoğun ilgisi, spot atıldıktan sonra pileup oluşumuz (özellikle CW modda) , ödül için QSY isteyen amatörler, art arda gelen spotlar.. kısacası herşey mükemmeldi.

Ülkemizden ödül kazanan TA2DX Gürel bey’i tebrik ediyor ve bizimle QSO yaparak çalışmamıza destek veren; TA2LP Osman bey’e ,TA8A Bilal bey’e, TA4OSK Kutup bey’e ve  TA3D Yaşar bey’e QSO çok için teşekkür ediyorum. .

Düzenlemiş olduğum bu çalışmada beni yalnız bırakmayarak, ellerinden gelenin en iyisini yapan başta TA1O – Serhat ağabey olmak üzere; TA7EB Ali bey’e, TA7ASN Hakan bey’e ve TA7AZC Gölkem bey’e teşekkürü bir borç bilirim.  Sonuç olarak harika bir etkinlik ortaya çıkardık.

Bir başka etkinlikte görüşmek dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön