Eğribel’e röle ve APRS kuruldu !

Değerli okurlarım;

Bir süre önce sis dağı’na aktarıcı sistem ve aprs sitemi kurmuş, Gitrad-Giresun telsiz radyo amatörleri ve doğa sporları derneği olarak doğu karadeniz bölgemize yararlı bir sistem kazandırmıştık. Konuya ait yazıyı okumak için : https://furkanozen.com.tr/sis-dagina-role-ve-aprs-kuruldu/

Eğribel geçidi üzerinde yer alan, bölgeye hakim 2.500+ metre yükseklikteki tepelerde gerekli test ve çalışmalar yapılarak bir nokta belirlendi. Sis dağında olduğu gibi röle ve aprs kurulumu planlandı. Sis dağında VHF röle kullanılırken, burada UHF röle kullanılmıştır. Güneş enerjisi sisteminde 12V 100Ah jel akü, 2 adet Monokristal 190W gücünde güneş panelleri kullanılmıştır.

Kabin montajı ve testler için eğribel geçidi üzerinde yer alan TA7RH Hasan bey ve dernek başkanımız TA7EB Ali bey’in evlerinin bulunduğu bölgede çalışmalarımıza devam edildi.

Anten direği, çimento, kabin ve malzemeleri traktöre yüklenip bölgeye hareket edildi. Bölgeye yol olmadığı için traktöre eşlik edilerek tepelere yüründü.

Yaklaşık 1 saatlik seyahatin ardından tepede belirlemiş olduğumuz kayalık bölgeye ulaştık.

Bölgenin çok fazla rüzgar almasından dolayı kabin, taşlık bölgede belirlediğimiz tepeye yakın olan yamaç kısıma taşındı. Bu sayede deniz tarafından gelen rüzgar engellenmiş oldu.

Güneşin doğuş ve batışına göre kabin yerleştirildi ve üstünde yer alan panel kısımlarının montajları yapıldı.

Kabinin taban kısmı taşlarla doldurularak alttan rüzgar girmesi engellendi. Ardından 2 adet havalandırma borusu eklenerek, kabinin ayakları ile birlikte betonlandı ve içerisine ahşap yerleştirildi.

Anten direği taşlık bölgenin en tepe noktasına yerleştirildi. Anten kabloları borulardan geçirilerek korumaya alındı.

Betonun kurumasının ardından anten montajları yapıldı. Direk üzerine yerleştirilen üst kısımdaki anten UHF rölemizin antenidir. Diamond X50N kullanılmıştır. Diğer anten ise APRS cihazı için kullanılmıştır.

Sistemimizdeki üçüncü anten ise kabin üzerine yerleştirilmiştir. Bu anten, sis dağına kurmuş olduğumuz 145.750 VHF rölemize link yapılması için kullanılmıştır. Yani sis dağında 145.750 frekansından konuşan bir radyo amatörü, Eğribel tepesinde 439.400 UHF röleden duyulmaktadır. Aynı şekilde Eğribel’de UHF röleden konuşan radyo amatörü, 145.750 VHF röleden duyulmaktadır. Bu sayede VHF-UHF röleler birbirine bağlanmıştır. Doğu karadenizdeki iki hakim tepede kurmuş olduğumuz bu sistem sayesinde rahatlıkla görüşmeler sağlanabilmektedir.

Güneş enerjisi, Aprs ve röle sisteminin bağlantıları yapıldı ve sistem sorunsuz olarak faaliyete geçirildi.

UHF röle frekansımız 439.400’dür. 88.5 ton kullanılmıştır. APRS 144.800 Mhz’de çalışmaktadır.

GiTRAD-Giresun telsiz radyo amatörleri ve doğa sporları derneği olarak başarılı bir çalışma daha yaptık. Bölgeye ulaşımın oldukça zor olduğu tepeye röle ve APRS sistemini kurarak faaliyete geçirdik. Maddi ve manevi desteği olan, emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön