Amerika’dan amatör telsiz lisansı nasıl alınır?

Değerli okurlarım;

2020 Aralık ayında katılmış olduğumuz YOTA aktivitesinde, uzaktan kontrol(Remote) telsiz istasyonlarını kullanarak Hırvatistan’da çalışma yapmıştık. Konu ile ilgili detaylı yazımı okuyabilir ve Remote istasyonlar hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

CEPT üyesi olmamıza rağmen, uzaktan kontrollerde FCC izin vermiyor. Bu sebepten dolayı Amerika’daki amatör telsiz istasyonlarını kullanabilmek için, FCC lisansı almanız gerekmektedir. Bu yazımda ise Amerika’da yapılan amatör telsiz sınavlarına nasıl hazırlanıp katılabileceğinizi ve lisanslama süreci hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

FCC nedir?

Federal Communications Commission kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Federal İletişim Kurulu anlamına gelmektedir. ABD’nin ulusal ve uluslararası iletişimini denetleyen kuruluştur. Amatör telsiz lisansları FCC tarafından verilmektedir.

VEC nedir?

FEC tarafından onaylanmış, Amerika Birleşik Devletleri’nde amatör radyo lisans sınavlarının yönetimini yapan kuruluştur. Volunteer Examiner Coordinator, Gönüllü Denetçi Koordinatörü anlamına gelmektedir. General ve extra lisans sahipleri gönüllü olarak VE Volunteer Examiner(Gönüllü denetçi) olabilmektedir. Herhangi bir ücret talep edemezler. Gönüllülük esaslıdır.

Amerika’daki çağrı işareti kategorileri üçe ayrılır.
Technician Class
General Class
Extra Class

Türkiye’deki A-B-C sınıfına benzetebiliriz. Amerika’da bu sınıfları sıra sıra geçmeniz gerekmektedir. Direkt olarak Extra sınıfa giremezsiniz. Sıra sıra almanız gerekmektedir. Aşağıdaki band planını incelediğimiz zaman görüyoruz ki Teknisyen sınıf için genellikle CW modda haberleşmeye izin veriliyor. bu yüzden dijital veya SSB görüşmeleri için general sınıf almanız gerekmektedir. Band planında E-A-G-T harfleri görülmektedir. Bunlar, Extra, Advanced, General ve Technician sınıflarının baş harfleridir. Advanced sınıfı kaldırıldığı için dikkate almayınız.

Türkiye’deki amatör telsizcilik sınav sistemi gibi soru havuzu vardır ve buradan seçilen sorular ile sınav yapılmaktadır.Teknisyen Sınıfı soru havuzunda 428 soru bulunmaktadır. Sınavda 35 soru sorulur ve en az 26 doğru yapmanız gerekmektedir.
Genel Sınıfı soru havuzunda 462 soru bulunur. 35 soru sorulur ve 26 doğru yapmanız gerekmektedir.
Extra sınıfta ise 622 soru vardır. Sınavda 50 soru sorulur. En az 37 tanesini doğru yapmanız gerekmektedir. Sınavlarda yanlışlar, doğruyu götürmez.

HamStudy nedir?

Sınava hazırlık için tavsiye edeceğim site Hamstudy‘dir. İcom sponsorluğunda hazırlanmış, sınava hazırlık web sitesidir. Mobil uygulaması sayesinde telefonunuzdan rahatlıkla sınava çalışabilirsiniz.
Sitenin sağ üst kısmında yer alan Guest User kısmına tıklayıp, Register for FREE! butonuna basarak kayıt olabilirsiniz. Misafir kullanıcı olarakta sistemi kullanabilirsiniz. Üye olursanız, istatistiklerinizi mobil uygulamadan da takip edebilirsiniz. Uygulama, Google Play’de 15.99 TL, App store’da ise 3.99 Dolardır.
Sınavı nasıl tam doğru ile geçtim?

Teknisyen sınıfından örnek vererek gidelim. Öncelikle read question kısmına girip, sorulara güzelce okuyup anlamaya çalışınız. Bunu yaparken, kısım kısım çalışmanızı öneririm. Zaten hazırlanan bu sitede tam olarak bunu amaçlamaktadır. Bu sebepten dolayı kısımlara ayırmıştır. Parça parça çalışıp, ezber yaparak, study more kısmında yine aynı şekilde kısım kısım çalışabilirsiniz. Bu sayede çok kısa sürelerde sorulara çalışmış olur ve sınava hazırlanmış olursunuz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde T1, T2… T0 şeklinde 10 kategori oluşturulmuştur. Bu kategorilerin her biri kendi içlerinde T1A T1B.. gibi kısımlara ayrılır.

Sorulara çalıştıktan sonra study mode kısmından istatistikleri yükseltmeyi hedefleyerek soruları çözmeye başlayın. Sağ tarafta istatistiklerinizi görebilirsiniz. %95 üzeri yapmanızı öneririm. Sonrasında deneme testleri yapıp, sınava girebilirsiniz.

Sınavlar nasıl yapılır?

Sınavlar uzaktan(online) ve yüz yüze olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Amerika’da yüz yüze yapılan sınavlar ücretsizdir. Uzaktan yapılan sınav ücretleri ise sınavı yapan kuruluşa göre 10-15 dolar arasında değişmektedir. Bu sınavlara katılabilmek için bir FRN kodu gereklidir. Bunun için de Amerika’da bir adrese ihtiyacınız vardır. Yakınlarınızın adresini kullanabilirsiniz. Sahte adresler belge iptaline sebep olmaktadır ve bir daha lisans alamazsınız. FRN kodu almak için linke tıklayınız ve adımları takip ederek 10 haneli kodunuzu alabilirsiniz.

Sınav günü almak için hamstudy sitesine girin. Sağ tarafta yer alan Find a Season butonuna tıklayınız. Yüz yüze yapılan sınavlara giremeyeceğimizden Show Online butonuna tıklayarak filtreleme yapıyoruz. Burada benim önerim Glaarg olacaktır. Sınav başvurunuzu yaptıktan sonra size bir pin kodu ve e-mail adresinize PayPal ödeme linki gelecektir. Bu pin kodunu sınava girişte kullanacaksınız. Ödeme yapmak için PayPal hesabı şarttır. Sınav saatine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Sınavı kaçıran arkadaşlarımız olduğu için bu uyarı yapma gereği duyuyorum. Sınava son bir gün veya 2 saat kala size bir zoom toplantı linki gönderilecektir.
Sınav kuralları için linke tıklayınız. Kopya çektiğinizden şüphelenilirse bir daha sınava giremezsiniz.
Sınavda başarılı olduktan sonra e-mail adresinize sınavı geçtiğinize dair bir belge gönderilecektir. Belge ücreti ödemelerini yaptıktan sonra gün içerisinde çağrı işaretiniz FCC veri tabanına düşmüş olacaktır. Kontrol etmek için linke tıklayıp, FRN kodunuzu yazınız.

Belgelendirme ücretleri;
Sınav ücreti: 10-15 $
İlk belgelendirme ücreti: 35 $
Lisans yükseltme ücreti: 35 $
Çağrı işareti değişikliği: 35 $

En temel teknisyen sınavı için minimum 10$ sınav ücreti + 35$ belge ücreti, toplam 45$ (370 ₺) ücret ödersiniz. Verilecek çağrı işareti rastgele KJ7UYW gibi olacaktır. Türkiye çağrı işaretim TA7AOF, Amerika çağrı işaretim ise W7AOF olarak belirlenmiştir. Sizde bu şekilde, size verilen sıradan çağrı işaretinizi değiştirmek isterseniz 35$ (290 ₺) ücret ödemeniz gerekmektedir. Belge yükseltmek istediğinizde, Teknisyenden general sınıf için yine sınav ücreti+belge ücreti(45$) vermeniz gerekmektedir. Extra sınıf için de aynı ücretleri vermeniz gerekmektedir.

General sınıf için toplam harcanan ücret: 125 $ (bin ₺)

Çağrı işareti için Amerika’da ikamet eden Türk radyo amatörleri ile görüştüğümüzde “yapamazsınız, Türkiye gibi değil, uğraşmayın” yanıtlarını almıştık. Aynı şekilde ülke içinde de olumsuz cevaplar ile karşılaştık. “Ben remote’a karşıyım, önce Türkiye(TA)’yı temsil edelim, cihaza dokunmadan görüşme mi olur?, internetle nereye kadar” diyenler, bugün “remote’a nasıl katılabilirim?” diye sormaya başladılar. Eleştiriye gelince susmayanlar, destek vermeye yanaşmayan kişilerdir. “Ben destek vermek istiyorum” diyen radyo amatörleri linke tıklayıp, neye ihtiyacımız olduğu hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Öncelikle bu konuda el ele verdiğimiz, Tüm eleştiri ve engellemelere rağmen yılmayıp, sınav ve lisanslama hakkında en ufak bilgimizin olmamasına rağmen,”hepsine inat başaracağız” diyerek, bugünlere geldiğimiz değerli ekip arkadaşlarım K1ADV-TA4ADV Mehmet ve W0APN-TA1APN Üveys’e teşekkür etmek istiyorum.

Bugünlere gelmemizi sağlayan başta W2RE Ray olmak üzere, RHR-Remote Ham Radio kurucuları WW2DX Lee, WW1X Rockwell, genç arkadaşlarımız W4IPC Cornor ve KM4SII Mason’a sonsuz teşekkür ederim. Türk gençlerine destek verildiği zaman neleri başarabileceğini bir kez daha göstermiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Gençler, geleceğimizdir. Eğer bir hobide gençler yoksa, bu hobi ölmeye mahkumdur. Lütfen gençlerimizi destekleyelim.. Soru ve önerileriniz için sitenin iletişim bölümünü ya da aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.
73 de TA7AOF/W7AOF

Yorumlar

  1. Her ne kadar insanlar yaptığımız bu işte yapamazsınız, başınız belaya girer gibi şeyler söylemiş olsa da önemli olanın inanıp işe başlamak olduğunu kanıtladık. Tarih boyunca yapılmaya çalışılan her yenilikçi harekete karşı çıkılmış ve çıkılacaktır. Ülkemiz amatör telsizcilik camiasında büyük bir yeniliğe ihtiyaç duymaktadır. Umalım ki bu yenilik en kısa sürede gerçekleşsin. 73 de K1ADV/TA4ADV

    1. Elinize emeğinize sağlık. Yazıyı büyük hevesle okurken sonlara doğru ücretleri öğrenince üzüldüm. Soruları incelediğimde kolay olmadığını da görünce umutlarımı yitirdim. Can-ı gönülden siz değerli gençleri tebrik ederim. Başarılarınız daim olsun.

  2. Furkan bey, siz ve genç arkadaşlar ile gurur duyuyorum. Tebrik ederim. Bu süreci anlattığınız için de ayriyeten teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

  3. Yapamazsınız diyenler, biraz olsun utanmışlardır diye ümit ediyorum. Sizlerle gurur duyuyoruz. Destek verebileceğimiz linke tıklayıp, inceledim. Şimdilik elimden paylaşım yapıp, destek olmak geliyor. Sizde bu hırs olduktan sonra başaramayacağınız şey yoktur. Tebrikler gençler.

  4. Değerli Furkan, seni uzun zamandır takip ediyor ve taktir ediyorum. Türkiye’deki çalışmalarını ve başarılarını biliyoruz. Destek olmak yerine söylenen bu cümleler belli ki sizi üzmüş. Çırak, ustayı geçemezse meslek ölürmüş. Genç arkadaşlara başarılar diliyorum.

  5. Tarih kitabına altın harflerle yazmıyoruz ama bir devrim yaptığımız doğrudur. “Yapamazsınız edemezsiniz, sınava giremezsiniz!” diyen bazı yurtdışı ve maalesef çoğunluğu yerel amatöre inat başardık. Gençlerin önünde duramayacağınızı tekrar tekrar hatırlatmakta fayda var. Biz eski nesil değiliz, kafasına vur ekmeğini al dönemleri geçti. Kendimizi yarışmalara hazırlıklı ve dinç hissetmek için tam gaz devam ediyoruz. Bize en başından beri gönülden inanan W2RE Ray Higgins’e çok teşekkür ediyorum. Cömertliği ve kibar kişiliği ile benim için “iki elin parmağını geçmez” dediğim insanlardan olmuştur.
    73 de WØAPN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa Dön